Maminka.czJen pro maminku

Jak dostat pleť po zimě zpět do kondice

Františka Těšínská 15.  4.  2013
Jak dostat pleť po zimě zpět do kondice
Kruhy pod očima, šedá pleť, lámavé vlasy… Dlouhá zima pravděpodobně zatočila i s vašimi energetickými rezervami. Během nejchladnějšího období roku dostává zabrat i vaše pokožka, což ve velkých městech platí dvojnásob.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Škodliviny ze zamořeného městského ovzduší způsobují vašemu tělu oxidativní stres. To znamená, že se obrovské množství molekul naváže na toxické látky a vznikají volné radikály, které pronikají do kůže a kradou tam čistý kyslík.Ten pak buňkám chybí pro přeměnu živin,“ vysvětluje aromaterapeutka Adéla Zrubecká. Jestliže se potýkáte s každodenním stresem, snažte se zvolnit a energii navracejte svému tělu pomalu a nenásilně. „Pokud jste vyčerpaní, nedoporučuji rychlou energii, jako je káva, zelený čaj, guarana, prostě cokoli, co rychle nakopává. Když není z čeho brát, tak se tělo oslabuje,“ varuje Zrubecká.

Možná vás překvapí, že pro posílení organismu není právě ideální používat ani kosmetiku do koupele na bázi citrusů. Ty se k obnovení zásob energie nehodí samostatně, ale jen v přesně vyměřené směsi spolu s dalšími přísadami. „Samozřejmě je nutné vyhýbat se v této fázi zklidňujícím a relaxačním koupelím, které mají opačný než energizující účinek. Sem patří například levandule, březule, ylangylang,“ říká aromaterapeutka.

Ranní injekce energie

Máte každé ráno neodolatelnou chuť bojkotovat zvonění budíku? Až otevřete oči, klidně po probuzení zůstaňte pár minut v teplé posteli a protáhněte si tělo. Na začátku „postelového“ cvičení natáhněte ruce a nohy do dálky, buď najednou, nebo střídavě levou a pravou končetinu.

Uvolníte a posílíte si tak záda. Nakonec překlopte pokrčené pravé koleno přes natažené levé a obráceně a zaručeně už budete připraveni vyskočit z postele.

Vodní vzpruha

Na lačný žaludek vypijte dva šálky povzbuzujícího bylinkového odvaru z kopřiv a přesličky. A pokud nejsou právě po ruce bylinky, nahraďte bylinkový čaj sklenicí teplé vody s pár kapkami citronu. Podpoříte tím látkovou výměnu i správnou funkci ledvin. A pak šup do sprchy! Vždyť léčení sprchováním v teplé a studené vodě už kdysi prosazoval objevitel léčebné terapie vodou Sebastian Kneipp.

Sprchování začínejte vždy nejdříve teplou a pak střídejte se studenou. Ranní vodní masáž vodou si dopřejte celkem třikrát, důležité je směřovat proud vody zezdola nahoru, od nohou směrem k srdci. Sprchování teplou vodou by mělo trvat déle než studenou. Na závěr této otužovací procedury ponořte nohy do chladné vody. Střídání teplot a masáž vodou je vynikajícím tělocvikem pro podkožní tukové vrstvy a cévy. Ihned po osprchování bude vaše pokožka růžová a zářivá. Zrychlený krevní oběh přivede k povrchu čerstvě okysličenou krev a nastartuje energii na celý den.

Pro jarní restart těla si naordinujte aspoň dvoutýdenní sprchovací kúru a možná z ní pak učiníte svůj pravidelný rituál. Prokrvené tělo ještě natřete jojobovým nebo kokosovým olejem, odvděčí se vám jemností. Výhodné je postupovat od nohou nahoru a masáž vést krouživým pohybem. Jestli je vaše kůže hodně suchá nebo dokonce šupinatá, vyzkoušejte malý zlepšovák. Nejdříve se natřete koupelovým olejem a pak teprve vstupte pod sprchu. Ráno se nechte povzbudit vůní řebříčku nebo rozmarýny z esenciálních olejů.

Zářivá pleť za chviličku

Zapomeňte na jednoduchá řešení, jak zamaskovat stopy zimního strádání na vaší pokožce. Podrážděná, mastná nebo příliš suchá pleť a pupínky se i pod nánosy líčidel vždy prozradí! Jak známo, každé místo v obličeji má souvislost s vnitřními orgány. V zimě, kdy ledviny nestíhají správně pracovat, je krevní oběh pomalejší, a tak se častěji objevují otoky a tmavé skvrny pod očima - únava vám doslova kouká z očí. Zkuste následující triky a uvidíte, jak se pleť zase rozjasní.

Začněte důkladnou očistou pleti. Vymeťte z ní všechnu špínu jako při jarním úklidu a sundejte nánosy buněk, které ulpívají na zhrublém povrchu. Jemnými zrníčky peelingového krému masírujte pleť a sloupněte vše, co je třeba. Ucítíte okamžitou vzpruhu a po odkrytí starých nánosů se objeví nové buňky, čímž se barva pleti okamžitě rozzáří.Obzvlášť jemně postupujte v případě, že vaše pleť spadá do kategorie „citlivka“. Nepoužívejte hrubá zrníčka, lepší službu vám prokáže exfoliační voda s kyselinou salicylovou, přípravky s ovocnými AHA kyselinami nebo enzymy. Ty oddělují odumřelé buňky pozvolna, ale zato důkladně.

Pokud je vaše pleť přece jenom podrážděná, s očistou raději počkejte na dobu, až se zklidní. Na očištěnou pleť pak budou efektivněji působit krémy s aktivními látkami - ty se totiž lépe dostanou na místo určení a splní svůj úkol na sto procent.

Osvědčené triky

Pokud se bojíte kosmetické „chemie“, zkuste osvědčenou metodu napařování pleti na způsob finské sauny. Vystačíte s obyčejnou vodou a bylinkami. Saunování v napařovací lázni svědčí hlavně mastnější pleti s ucpanými póry, která se v zimě zhoršuje.

Postup je jednoduchý. Do vroucí vody vhoďte směs z lipových květů, podbělu, heřmánku, březového listí, máty a meduňky a při teplotě do 40 stupňů Celsia obličej napařujte. Pára zesiluje čisticí a zklidňující vlastnosti rostlinek a prohřívá celý obličej stimulujícím teplem. Tahle procedura dokonale změkčí pokožku, póry se uvolní a vyplaví se všechny nečistoty. A vůně bylinek vám jako bonus dodá i osvěžující energii!

Saunování se hodí i k boji s vráskami, jen musíte zvolit jiný postup. Obličej nad párou natáčejte směrem od ucha k uchu, dotknete se tím reflexních stimulačních bodů a pleš se vypne. Při saunování použijte bylinkové tablety, se kterými bude lázeň připravená okamžitě.

Pokud nechcete naklánět obličej nad páru, vyzkoušejte staronový trend v odličování. Budete potřebovat čisté ručníčky, které ponoříte do horké vody. Jejich teplotu nejdříve otestuje na rukou a pak jimi stírejte všechny nečistoty. Před procedurou vetřete do pleti pro zjemnění krémový odličovač - třeba z rozmarýnového másla. Na závěr opláchněte obličej ledovou vodou, póry se stáhnou a pleš bude hladká a vypnutá.

Témata: Jen pro maminku, Časopis Moje psychologie, kondice, pleť, Lipový květ, Vzpruha, Podkožní tuk, Suchá pleť, Barva pleti, Každodenní stres, Adéla Zrubecká, Pravidelný rituál, Oxidativní stres, Kneipp, Zlepšovák, Následující trik, Restart, Jak, Aktivní látka