[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pokud by děťátko po porodu odkráčelo z porodního sálu po svých, se vztyčenou hlavičkou a rovnou si to namířilo k nemocničnímu bufetu, dalo by se uvažovat o tom, že děti přicházejí na svět zcela „hotové“ a dokonalé. Opak je však pravdou! Nejenže má novorozené miminko tak slabé svaly, že nezvedne ani hlavičku, natož aby se postavilo, ale i jeho trávící soustava a některé další systémy musí ještě dozrávat. Trávicí soustavu čeká kupříkladu osidlování životně důležitými užitečnými bakteriemi a také „probuzení“ některých orgánů k mnohem usilovnější práci.
Příroda vše naštěstí zařídila tak, že kojenci dostávají takřka sterilní potravu, což má pochopitelně své dobré důvody! Zhruba do čtyř měsíců věku totiž žaludek neprodukuje dostatečné množství trávicích kyselin (konkrétně kyseliny chlorovodíkové neboli solné), které si umí poradit s řadou nepřátelsky naladěných bakterií a dalších škodlivin, které můžeme přijímat spolu s potravou. Tato kyselina též pomáhá rozkládat bílkoviny a ve vodě nerozpustné minerály – jednoduše připravovat důležité živiny na další absorpci ve střevě.
Nicméně žaludek v tom není se svým „pomalým startem“ rozhodně sám! Ani slinivka břišní nezásobuje svými enzymy (amyláza, lipáza) obsaženými v pankreatické šťávě trávicí systém v takovém množství, jaké je obvyklé u větších dětí a dospělých. Trávení tuků a cukrů tedy ještě není zcela dokonalé.
Zatímco dospělí hostí ve svém střevě až 100 trilionů bakterií, přibližně více než 1 kg hmoty mikroorganizmů, střevo maličkého novorozence je po narození takřka sterilní! Specifická střevní flóra se totiž vyvíjí až v prvních dnech až týdnech života. První „kolonizátoři“ pronikají do střev během porodu. Neméně důležití obyvatelé střev se do nich dostávají také spolu s první potravou, s mateřským mlékem.
Tehdy se ve střevě začínají zabydlovat a množit tzv. bifidogenní bakterie a osídlování pokračuje! V tomto směru mají kojené děti skutečně jistou výhodu; v posledních letech se dává stále více do souvislosti vyvážená bakteriální flóra a zdravá imunita. S vyváženou mikroflórou také velmi pravděpodobně souvisí i rozvoj některých alergií. Vědci se též domnívají, že kojenci s optimálně vyváženou střevní flórou netrpí tolik kolikami.