[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Peněžitá podpora v mateřství je vyplácena zaměstnavatelem nebo příslušnou okresní správou sociálního zabezpečení (OSSZ). Musíte ovšem splnit zákonné podmínky, automaticky ji nedostanete. Rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory a nárok na něj máte, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečujete o své dítě.
Jaké podmínky musíte splnit?
Abyste mohla pobírat peněžitou pomoc v mateřství, musíte být účastna na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní v posledních dvou letech před porodem a o dítě pečovat. Do této doby se vám mimo zaměstnání započítává např. i doba studia (SŠ, VOŠ, VŠ), jestliže počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dní ode dne úspěšného ukončení studia. Nezapočítává se doba, po kterou budete v evidenci na úřadu práce. Klasická doba pobírání příspěvku v mateřství činí 28 týdnů, narodí-li se vám dvě a více děti, pak se poskytuje 37 týdnů.
Má na ni nárok manžel?
Manžel má nárok na tuto dávku pouze v případě, že jeho žena nemůže pro vážné dlouhodobé onemocnění o dítě pečovat. Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje od 6. až 8. týdne před očekávaným porodem. Musíte si však o ni zažádat – žádost musí samozřejmě potvrdit váš ošetřující gynekolog. Tento tiskopis následně předáte svému zaměstnavateli, který ho doručí místně příslušné OSSZ. Pokud jste osobou samostatně výdělečně činnou, potom předáte tiskopis příslušné OSSZ sama.
Kolik dostanete?
Výše peněžité podpory v mateřství bude záviset na výši vašeho příjmu před nástupem na mateřskou dovolenou. Od ledna došlo ke zvýšení a činí tak 70 % z denního vyměřovacího základu. Ten se u zaměstnanců zjistí, když se jejich příjem za posledních 12 měsíců vydělí počtem kalendářních dnů. Denní vyměřovací základ se redukuje, redukční hranice od 1. ledna 2009 jsou následující:
Do první redukční hranice se počítá 100 %, z částky nad první redukční hranici do druhé se počítá 60 % a z druhé do třetí se počítá 30 % a k částce nad třetí redukční hranicí se nepřihlíží. Pro lepší orientaci si uvedeme, kolik přibližně činí peněžitá pomoc v mateřství (PPM) měsíčně u jednotlivých příjmů:
Máte možnost volby
Na rodičovský příspěvek máte nárok, jestliže po celý kalendářní měsíc osobně pečujete o nejmladší dítě v rodině. Ze zákona se mohou rodiče dítěte v jeho čerpání střídat. Jeho výše je paušální a pro všechny stejná. Nezáleží tedy na vašich předchozích výdělcích. Ze zákona si můžete vybrat délku jeho pobírání, dobu čerpání můžete měnit pouze v rozhodných obdobích: druhý kalendářní měsíc po 22. týdnu věku dítěte a ve 21. měsíci věku dítěte. Poté je vybraná možnost již definitivní. Ze zákona máte tři možnosti:
O rodičovský příspěvek musíte písemně zažádat na předepsaném formuláři na místně příslušném úřadě státní sociální podpory.
Kolik hodin může být dítě ve školce?
Podmínku celodenní péče o dítě splníte i tehdy, když bude vaše dítě v jeslích, mateřské škole nebo jiném zařízení pro děti předškolního věku za předpokladu dodržení těchto podmínek:
Podmínky v Česku jsou velmi dobré
Možnost pobírat rodičovský příspěvek 4 roky nemá ve vyspělých zemích konkurenci. Mateřská dovolená se ve většině evropských zemí pohybuje mezi 16 až 18 týdny. V USA či Austrálii je zavedena mateřská dovolená, ale bez finančního příspěvku. Rodičovská dovolená je v západní Evropě kratší (např. Velká Británie a Kypr – 13 týdnů, Belgie, Irsko a Nizozemsko – 3 měsíce, Řecko – 3,5 měsíce, Lucembursko – 6 měsíců, Itálie – 10 měsíců).
Co se týká roku 2010 došlo ke změně - čtenářka má pravdu - snížení redukční hranice ze 100 % na 90 %, proto bude peněžitý příspěvek v mateřství příští rok nižší. Odpovědi na otázky jsou níže.
Článek jsem však poslal v předstihu 5. srpna 2009 a "Janotův balíček" byl odsouhlasen Sněmovnou až 25. září a Senátem ještě později. Z tohoto důvodu jsem bohužel v článku nemohl reagovat na změnu. Obdobný článek příště zašlu raději počátkem roku : )