Maminka.czPorod

Jak je u porodu důležité dýchat správně?

, Časopis Maminka
12. 8. 2015
Jak je u porodu důležité dýchat správně?
V záplavě předporodních rad z vašeho okolí a kurzů se vás jistě dotkne i otázka dýchacích technik při porodu. Vás samotnou by to možná ani nenapadlo, ale když se o tom všude tak píše a mluví, neměla byste porodní dýchání přece jen začít trénovat?

Když se ve známé americké komedii Jak porodit a nezbláznit se připravuje pět žen na dráhu mateřství, každá k této přípravce zaujímá odlišný přístup. Jedna louská rodičovské knihy a na odborných kurzech tráví více času než v práci, protože potřebuje vědět, že načerpala maximum vědomostí. Vidíme ale i těhulku, které její přirozený naturel velí spoléhat na ověřené „ono to nějak dopadne“. Všechny hrdinky filmu však spojuje jedno: Ať už byla jejich (ne)příprava jakákoli, všechny porodily naprosto suverénně a bez problému. Pokud vás to uklidní, stejné je to i mimo filmové plátno a také s otázkou dýchacích technik.

Zcela jistě je můžete trénovat předem, podmínkou pohodového porodu ale nejsou. I kdybyste je totiž zapomněla, tělo vás povede. Jak máte v jednotlivých fázích porodu dýchat, vám řekne se stejnou přirozeností, jako když třeba šlapete do kopce. A u porodu platí více než kdy jindy, že se má žena soustředit a spolehnout zejména sama na sebe a své potřeby.

„Odborníci v oblasti normálního porodu se obecně shodují na tom, že čím méně žena o porodu v době rození přemýšlí, tím lépe porod probíhá,“ tvrdí porodní asistentka Zuzana Štromerová z Porodního domu U čápa. „Čím více toho vědomě řeší, tím více se zvyšuje riziko, že se porod zpomalí, nebo dokonce zkomplikuje. Nechat to být, ať se to děje samo… To je hlavní poučka pro porod, a platí i pro dýchání.“ 

Palivo pro děložní svaly

S učením dýchacích porodních technik si tedy hlavu příliš lámat nemusíte. „Myslím si, že není vůbec nutné dýchání nějak trénovat,“ říká rozhodně soukromá porodní asistentka Kristina Neubertová Zemánková. „Dýchat umíme od narození a dýchání se přirozeně mění podle aktivity, které se zrovna věnujeme. 
Nikdo nás neučí, že při běhu máme dýchat rychleji, a když usínáme, máme dýchat pomaleji, a přesto to tělo ví. A stejné je to i s porodem.“

Podle porodní asistentky ženy samy instinktivně dýchají přesně tak, aby mělo miminko vždy dostatek kyslíku, a proto není nutné, aby ženě při porodu do dýchání kdokoli zasahoval. „Takové vedení by naopak mohlo způsobit třeba nedostatek kyslíku pro miminko,“ dodává porodní asistentka. Kyslíkem potřebuje být miminko průběžně zásobeno, kyslík je zároveň také nejdůležitějším palivem pro pracující svaly dělohy.

„Správné“ dýchání při porodu vám navíc pomůže se během bolestivých kontrakcí uvolnit a načerpat sílu, bolest je pak lépe zvládnutelná a mnohem méně vyčerpávající. Každá doba porodní má svůj optimální způsob dýchání (pomalé dýchání v první době porodní, hluboké rovnoměrné mezi kontrakcemi…), je však zcela individuální, jakým typem dechu si pomůžete. 

Jak u porodu dýchat 

Mgr. Bc. Kristina Neubertová Zemánková soukromá porodní asistentka 

Doporučujete svým klientkám nějaké speciální techniky dýchání při porodu?

Své klientky dechové techniky neučím, říkám jim, že mají dýchat tak, jak je jim příjemné, že se nemají nijak omezovat. Pokud někdo skutečně pro svůj klid potřebuje znát nějakou techniku, tak mu radím, ať dýchá co nejpomaleji a snaží se s dechem co nejvíce uvolnit. Když o ženy pečuji při porodech, někdy jim jen připomenu: „Dýchej, uvolni se, pusť všechno s výdechem…“ Při porodu by žena ideálně neměla přemýšlet, natož se snažit o nějaké techniky. Ideální je nechat tělo volně pracovat. Kočky také nechodí na předporodní kurzy, a přesto rodí snadno... 

V čem rodící ženy nejčastěji dělají chyby?

Největší chybou je se moc kontrolovat. A určitě není dobré příliš dlouho zadržovat dech, WHO dokonce uvádí, že řízené tlačení, kdy zdravotníci ženu při porodu nutí na dlouhou dobu zadržet dech, je jednoznačně škodlivé. 

Štěně versus bernardýn

Základem dechových technik je dýchat pomalu, pokud možno nosem, a s výdechem se pak co nejvíce uvolnit. Také porodní asistentka Zuzana Štromerová radí zaměřovat se spíše na dýchání k dosažení uvolňujícího klidu. „Tím bych nazvala dýchání, které nás optimálně zásobí kyslíkem, ale nepřekysličí nás. Je to delší výdech než nádech, uvolnění...“

Takové dýchání vám pomůže zejména při přirozeném porodu, u něhož podle Zuzany Štromerové problémy s dýcháním nebývají. „Jiné je to ale u medikovaných porodů,“ upřesňuje porodní asistentka. „Tam se může stát, že žena dýchá jako o závod a místo toho, aby byl stav její i miminka lepší, může paradoxně dojít ke zhoršení. ‚Předýchaná‘ žena může pociťovat tuhnutí lícních svalů, může rozmazaně vidět, motat se jí hlava, začít zvracet. To se stává i tehdy, když žena uposlechne rady, aby dýchala jako pejsek. Ona pak v dobré víře nedýchá jako ‚chladící se štěně‘, tedy krátce a velmi povrchně, ale jako chladící se bernardýn,“ popisuje Zuzana Štromerová stav, který vede k hyperventilaci.

Do své porodní výbavy si tedy přibalte následující: U porodu je nejdůležitější poslouchat své tělo, které vám samo napoví, jak správně dýchat. A budete-li potřebovat, pak vám s ukázkou technik na porodním sále určitě pomohou. 

Proč je dýchání důležité? 

Pokud sportujete, víte, že bez dostatečného dýchání nepodáte žádný výkon. Děloha je na konci těhotenství největším svalem v těle a s každým stahem se namáhá. Je tedy nezbytné, aby byla dostatečně zásobena a regenerována kyslíkem. A v neposlední řadě je tu vaše miminko, které je při kontrakci stlačeno a potřebuje dostatek kyslíku, aby danou situaci zvládlo. 

Jak u porodu zklidnit mysl a „na nic nemyslet?" 

Daří se to, zaměříte-li svou pozornost právě na dýchání. Při kontrakci se nesoustřeďte na bolest, ale na hluboké břišní dýchání. Jak to vypadá? Hluboký nádech nosem, břicho se roztahuje, pak pomalý výdech ústy. 


(Zdroj: www.pripravakporodu.atin.cz

Spolupráce: Zuzana Štromerová, Mgr., Bc. Kristina Neubertová Zemánková

Témata: Zdraví, Porod, Časopis Maminka, Filmové plátno, Jak, Odlišný přístup, Normální porod, Hluboký nádech, Poučka, Neubertová Zemánková

Mohlo by vás zajímat
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!

Horoskopy

Váhy S průběhem pracovního týdne jste spokojení, protože se vám vesměs jen dařilo. Hvězdy vám přejí šťastnou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Andrea, Justína, Damir

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné