Maminka.czNovorozenec

Jak má miminko po porodu správně přibírat na váze? Zeptali jsme se pediatra

Michaela Láchová 19.  1.  2023
Ať už se vám narodí čtyřkilový macík, dvoukilové minimiminko nebo průměrný tříkiláček, důležité je, aby postupně dítě přibralo na váze. Jak je to ale správně, aby to nebylo ani málo, ani moc? A jak to vlastně poznáte? Zjistili jsme to pro vás!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když ručička na váze leze pomalu, ale jistě nahoru, velkou radost z toho většinou nemáme. Jediné období, kdy se z téhle skutečnosti všichni upřímně radují, je v novorozeneckém a kojeneckém věku (a předtím v těhotenství). Přibývající gramy a postupně i kilogramy jsou právě u miminka známkou zdravého vývoje, toho, že pěkně prospívá, že se mu dobře daří. Ať už má svou „startovní“ porodní váhu jakoukoli, v prvních hodinách a dnech z ní něco málo ztratí. A jak že to tedy s tím váhovým úbytkem a přírůstkem vlastně je?

VIDEO: Kojení a dokrmování v porodnici

Váha i výška novorozence jsou velice důležité údaje, které jsou a budou i v následujících měsících pečlivě hlídány jak v porodnici, tak následně dětským lékařem na pravidelných kontrolách. K jejich zaznamenávání slouží tzv. percentilové růstové grafy. Ty uvádějí, kolik by mělo miminko při určité výšce vážit kilogramů. Jednotlivé hodnoty se také liší podle toho, zda se jedná o holčičku, nebo chlapečka. „Porodní hmotnost by se měla pohybovat mezi 5. a 95. percentilem odpovídajícího gestačního věku, což u dítěte rozeného v termínu se všemi známkami donošenosti by mělo být zhruba mezi 2500 a 4000 g,“ vysvětluje dětská lékařka MUDr. Klára Sekyrová.

Jako o závod

V prvních týdnech života miminka je růst velmi rychlý. Dítě by mělo každý týden přibrat 175–225 g. Ve věku 6 měsíců by se mělo dostat v průměru na dvojnásobek své porodní váhy a poté by se měl jeho růst postupně zpomalovat. Roční dítko by mělo dosáhnout trojnásobku své porodní váhy.

Úbytek váhy je ze začátku úplně normální

Jak se postupně miminko sžívá s novým světem, na který zrovna vykouklo, mění se i údaje na váze. V prvních dnech po porodu je úplně normální, že novorozenec nějaké ty gramy dokonce ztratí. „V prvních dnech dochází k fyziologickému úbytku hmotnosti po porodu, jelikož dítě prvních 24 hodin získává energii ze svých zásob a laktace matky se teprve rozbíhá. Tento úbytek je fyziologický, pokud činí do 10 % z porodní hmotnosti,“ popisuje dětská lékařka.

Vážit miminko po každém kojení je zastaralá praxe. Kdy přibere po porodu? Odpovídá primářka novorozeneckého oddělení

Třetí až čtvrtý den po porodu se většinou úbytek váhy zastaví. Je to tak trošku jako s autem na setrvačník. Nejprve ho natáhnete dozadu, aby se připravilo a od chvíle, kdy vyrazí, jelo už jen pěkně dopředu. Některým miminkům trvá, než začnou přibírat, souvisí to ve velké míře právě s již zmíněnou rozbíhající se laktací u maminky a s tím, kdy začne miminko pít. Aby k tomu došlo co nejdříve, je třeba ho přikládat zpočátku co nejčastěji. Pokud je po porodu vše v pořádku, hned po jeho narození je ideální, když proběhne bonding a samopřisátí. Spouštění laktace může ovlivnit i stresový hormon, který tělo může vyplavovat z mnoha důvodů, je to tedy velice individuální záležitost. Obecně lze říct, že než se tělíčko novorozence se vším srovná, může trvat i deset dní, než se váha dostane zpět na tu porodní.

Trvale pod kontrolou!

Po přesunu na oddělení šestinedělí vás na pokoji bude čekat i tabulka, kterou byste měla pravidelně vyplňovat. Kromě tělesné teploty budete zapisovat i aktuální hmotnost, ale i to, kolik prcek pomočil plenek a jestli už měl stolici. Po každém kojení budete miminko vážit, abyste zjistila, kolik nebo jestli vůbec něco vypilo (protože počet gramů na váze odpovídá zhruba množství vypitých mililitrů), s čímž vám bude, stejně jako se samotným kojením, pomáhat sestřička. Nebojte se proto ptát se na všechno, co vás zajímá, a říct si o pomoc, i když už máte pocit, že se ptáte po stopadesáté. Důležité je, abyste pokud možno odcházela z porodnice rozkojená – a pokud tomu tak není, hned to nevzdávejte, jeden stříkačkou podaný příkrm ještě neznamená všechny naděje na úspěšné kojení ztracené!

Dokud miminko nezačne přibírat, tak vás lékař pravděpodobně z porodnice nepropustí. K propuštění z porodnice dochází tehdy, když si je lékař jistý, že se tento úbytek zastavil, miminko pěkně pije a začíná na váze prospívat. Přičemž nemusí při odchodu domů dosáhnout své původní váhy. Zdravý donošený novorozenec odchází s maminkou obvykle čtvrtý den. Podmínkou je, aby se jeho váhový úbytek zastavil. Samozřejmě záleží i na porodní váze, ale miminko, které je propouštěno do domácí péče, musí dosáhnout minimální váhy dva kilogramy.

I po propuštění z porodnice ale budete často (poprvé hned v prvních třech dnech) navštěvovat dětského lékaře, který váhu dítěte pohlídá. „Nejdůležitější je, aby miminko postupně přibíralo, nestagnovalo nebo neklesalo na hmotnosti. Proto jsou v prvních týdnech života miminka naplánovány častější návštěvy u dětského lékaře, aby se mohla hmotnost monitorovat a případně se problém s váhou začal včas řešit, například dočasným dokrmem nebo řešením jiného problému, který úbytek váhy způsobil,“ podotýká MUDr. Klára Sekyrová.

Prospívající miminko doma vážit nemusíte

Některé maminky mohou být po návratu domů nervózní z toho, jestli poznají, že miminko prospívá tak, jak má. Ty úzkostlivější si i u rekordně přibývajících „kousků“ pořizují preventivně domů váhu, aby věděly, že je všechno tak, jak má být. Ano, bohužel mluvím o sobě. O tom, jak jsem se v nové roli pod vlivem hormonů neustále bála, aby můj prvorozený chlapeček pil tak, jak má, hlavně aby nehladověl. Ze své zkušenosti proto můžu říct: pokud vám to lékař vyloženě nedoporučí, určitě není třeba si váhu domů předem pořizovat, zbytečně vás to bude stresovat. Obzvláště kojící maminky mohou občas tápat v tom, jestli toho miminko nevypilo málo. Bohatě ale postačí, když pohlídáte počurané plenky, kterých by mělo být šest až osm denně. Pokud má moč světlou barvu a nezapáchá, mělo by být vše v pořádku.

Pokud své zlatíčko kojíte, doporučuje se celkové množství přijatého mléka nesledovat a kojit podle jeho aktuálních potřeb. A pokud ho krmíte z lahvičky umělým mlékem, kontrolujte hlavně to, jestli je vhodné pro daný věk, a především pečlivě dodržujte doporučené dávkování v závislosti na věku a váze dítěte.

Vážil 420 gramů a "mňoukl" na pozdrav. Lucie syna krmila sondou do žaludku a zprvu ho ani moc nefotila

Růstový spurt a další „překvápka“

Co se týče postupného přibírání novorozenců, obvykle probíhá tak, že děti zdvojnásobí svou porodní váhu během pěti měsíců a ztrojnásobí ji za rok. Každé dítě se ale vyvíjí svým individuálním způsobem a tyto hodnoty jsou pouze orientační. Přibírání se pak zrychluje v obdobích takzvaného růstového spurtu. Jde v podstatě o vývojovou fázi, v níž dítě přibírá a roste rychleji než kdy jindy. U novorozenců se jedná o druhý, šestý a osmý týden a následně i třetí, čtvrtý a šestý měsíc. V tomto období je dítě hladovější, více spí a většinou bývá i mrzuté nebo nespokojené. Obvykle to ale trvá jen pár dní, než se vše zase ustálí.

Pokud nemáte „tabulkové“ dítě, které přibírá stejně jako dítko vaší kamarádky, hlavně se tím netrapte. Vlastně se tím snažte vůbec se nezabývat. Každá z nás je originál. A jen máma vycítí, co je pro její miminko nejlepší. Pakliže miminko viditelně nehubne a je spokojené, jeho váhu vůbec řešit nemusíte. Kéž bychom si to mohly říct i o sobě, že?

co všechno ovlivňuje růst miminka?

  • Výživa v těhotenství i jeho průběh a termín porodu.
  • Genetika obou rodičů.
  • „Startovní“ porodní váha.
  • Pohlaví miminka (děvčátka bývají drobnější, ale není to pravidlem).
  • Výživa (mateřské mléko, umělé mléko nebo kombinace obojího).
  • Reflux neboli zvracení po krmení. Zpočátku je to v podstatě záležitost fyziologická, pokud miminko přesto přibývá, není třeba se znepokojovat.
  • Onemocnění (náhlé i dlouhodobé).
Témata: Šestinedělí, Porod, Novorozenec, Po porodu, Miminko, Porodnice, Kojení, Dítě je na světě, Pediatr, Váha, Porodní váha, Úbytek, Klára Sekyrová, Vaz, Hmotnost

Video