Maminka.czMiminko

Jak manipulovat s miminkem a neublížit mu? A už jste zkoušeli vaničky?

Reklama 4.  7.  2018
V prvním dílu našeho letního miniseriálu #huradovody se společně s novými jednorázovými plenkovými kalhotkami Pampers Splashers na plavání podíváme na zoubek správné manipulaci s miminkem a dozvíme se také něco o stále více populárnějším vaničkování. Inspiraci pro sebe a své nejmenší miláčky můžete nalézt v krátkých videích, která Pampers Splashers připravili společně s expertkami z plavecké školičky AquaBella v malebných Poděbradech, konkrétně s fyzioterapeutkou Mgr. Lucií Hladkou a ředitelkou školičky MUDr. Pavlou Loudovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Manipulace a vaničkování, obě aktivity mají jeden společný jmenovatel. Tím je správný psychomotorický vývoj miminka. U správné manipulace je velmi důležité, jak maminka, tatínek nebo jiná pečující osoba miminko zvedá, otáčí nebo chová v náručí. Přičemž manipulace sama o sobě je přirozeným cvičením a využijete-li pro svoje miminko lekcí s expertkou, zjistíte, že každá lekce je zcela individuální a mění se podle věku vašeho miminka.

„Od malička bereme miminko do koťátka. Do hezké, komunikativní polohy v pozici na zádech, kdy miminku přidržujeme hlavičku a můžeme si s ním povídat“, říká Mgr. Lucie Hladká, fyzioterapeutka a instruktorka psychomotorického vývoje a zároveň jedním dechem dodává, jak bychom měli miminko správně zvedat.

Zajíček, klubíčko, tygřík a klokánek aneb jak na správnou manipulaci s miminkem

„V úplně nejmenším věku můžeme miminko zvedat třeba způsobem přes „zajíčka“, tedy z polohy na zádech. Tuto pozici opouštíme kolem třetího až čtvrtého týdne a snažíme se miminko postupně začít zvedat spíše z pozice na bříšku, protože psychomotorický vývoj miminka se vyvíjí právě tímto způsobem“. Miminko se samo nezvedne z lehu na zádech a musí se nejdříve přetočit na bříško. Projít prvním a druhým vzpřímením na bříšku, dostat se na kolínka a poté jít do stoje. Manipulace se mění s vývojem miminka a nabízí další tři pozice: „klubíčko“, „tygříka“ a „klokánka“.

První pozicí je „klubíčko“, které je velmi odpočinkové a miminko ho hravě zvládne i krátce po narození, i když ještě nemá vypracované svaly a potřebuje od maminky stále hodně opory. Miminko máme v těsném kontaktu se sebou, přidržujeme si ho paží, která loketní jamkou podpírá hlavičku děťátka a můžeme se na sebe vzájemně dívat. Je to pozice, kterou můžeme používat tak dlouho, dokud miminko uneseme v náručí. Pozice „tygříka“ vypadá v praxi tak, že miminko leží bříškem na našem předloktí a dívá se, co se děje pod ním a tím zároveň malinko posiluje zádové a břišní svaly“.

Třetí pozicí je pozice „klokánka“, která je považována za tu nejobtížnější. Do úvahy přichází kolem třetího až čtvrtého měsíce, kdy miminko udrží v rukou hračku. V Klokánku máme miminko otočené zády k sobě a opírá se o nás zadečkem. V předchozích obdobích můžeme klokánka použít pouze na přechody do klubíčka nebo do tygříka.

První krůčky do vodičky

Pro první krůčky miminka do vodičky můžeme vyzkoušet tzv. vaničkování. „Je to jedna z mála aktivit, kterou můžeme s miminkem provozovat i krátce po narození. Miminko dáváme do vody, která je pitná, bez chlóru a se stejnou teplotou, na kterou je zvyklé z domova. Díky vaničkování miminko navracíme do prostředí, které zná z nitroděložního vývoje. Vaničkování je vhodné téměř pro všechna miminka a umožňuje mamince i miminku ještě více  prohloubit vzájemný  vztah“, říká MUDr. Pavla Loudová a prozrazuje, že i ve vaničce můžeme provádět řadu nejrůznějších poloh, které jsou pro naše miminko prospěšné.

„Vaničku zpravidla začínáme v odpočinkové poloze „v klubíčku“, to může být čelní či boční. Postupným pohupováním se dostáváme s miminkem  do vodorovné polohy.  Důležité je mít zanořená ouška děťátka, držet jej zpočátku pod hlavičkou i zadečkem. Ve splývavé poloze na zádech můžeme vyzkoušet i „osmičky“ a u starších dětí, zhruba od ukončeného třetího měsíce věku, můžeme přejít i na polohu na bříšku“. Součástí vaniček je abeceda potápění, kdy miminko seznamujeme se signálem, který využíváme při potápění.

Zpočátku se může stát, že některé miminko ve vodě vydrží velmi krátkou dobu a pak už bývá unavené (třeba  jen  tři minuty)  a jiné děťátko zvládne pobyt ve vodě i 25 minut. „Maminky navíc velmi často oceňují, že se jim někdo věnuje, jsou na vaničce s miminkem sami a je o ně individuálně pečováno. To  v podstatě  znamená, že každá lekce je vždy přizpůsobena právě miminku a jeho náladě. Instruktorka přesně ví, kdy je důležité vaničku ukončit, nebo si ji naopak prodloužit a užít si tak ve vodě více zábavy“, uzavírá MUDr. Pavla Loudová.

Plavecká školička AquaBella v Poděbradech vedle široké nabídky nejrůznějších kurzů pro děti připomíná ještě jednu velkou přidanou hodnotu i pro maminku. Maminka přijde do velmi přátelského prostředí a má možnost setkat se s dalšími maminkami a s instruktorkami. Krátce po porodu přijde na místo, které jí umožní konzultovat stav svého miminka i s někým jiným, než je její pediatr.

Už samotná voda dokáže odhalit lehké odchylky od správného psychomotorického vývoje, které jsou takto brzy při odhalení snadno napravitelné a instruktorky dokážou mamince pomoci s prací na jejich vylepšení. Značka Pampers pečuje o miminka již více než 50 let a po celou dobu přispívá ke šťastnému a zdravému vývoji dětí ve více než 100 zemích světa.

Svému poslání zůstává zcela věrná i v případě toliko důležitého dětského plavání a proto ještě před začátkem letních prázdnin uvádí na trh nové jednorázové plenkové kalhotky Pampers SplashersTM na plavání. Maminky, které tyto plenky již testovaly na nich vyzdvihují, že miminko ve vodě perfektně ochrání a umožní mu tak bezstarostné dovádění ve vodě. Miminku pohodlně padnou kolem nožiček, nenasáknou a pomohou spolehlivě zadržet všechny nečistoty.

Na rozdíl od jiných jednorázových plenek na plavání miminku díky pružnému pasu po celém svém obvodu sedí jako skutečné plavky a snadno se oblékají i svlékají, dokonce i za mokra. Na sobě mají i sympatický potisk s letní tématikou a umožní tak miminkům užít si co nejvíce legrace. Maminka se tak může věnovat třeba vzdělávání směrem ke správným úchopům a manipulaci ve vodním prostředí, aniž by musela dávat pozor na případnou nehodu miminka.

V druhém dílu našeho mini plaveckého seriálu #huradovody se společně s MUDr. Pavlou Loudovou podíváme už s trochu staršími dětmi do bazénu.

Uvidíme „v akci“ i nové jednorázové plenkové kalhotky Pampers SplashersTM na plavání a společně si povíme také něco o příjemné masáži po takovém sportovním výkonu. Pokud se budete chtít paní doktorky na cokoliv dotázat, můžete využít i online chatu, který se uskuteční 19. července na supermamy.cz. Těšíme se na vás! #huradovody

 

 

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Šestinedělí