Maminka.czZdraví

Jak správně měřit teplotu kojenci? A srážet, nebo ne?

6. 8. 2020
Jak správně měřit teplotu kojenci? A srážet, nebo ne?
Horečka nemusí být nepřítel, v případě nejmenších dětí je ale vždy lepší poradit se s lékařem než podcenit první příznaky závažnější nemoci. Víte, jak správně měřit tělesnou teplotu u novorozenců a kojenců? Lékaři poradí!

Tělesná teplota zdravého člověka se pohybuje mezi 36 až 37 °C, nad 37 °C hovoříme o zvýšené teplotě, teprve od 38 °C výše se jedná o horečku. Teplota těla také přirozeně kolísá vlivem okolního prostředí, metabolických procesů uvnitř organismu, rovněž ale i denní doby. Proto, pokud měříte teplotu dítěti pozdě odpoledne nebo večer, může tak být vyšší, a to i v případě, že je dítko zcela zdravé.

Proč vzniká horečka?

Příčinou náhlého zvýšení tělesné teploty je porucha regulace v centrálním nervovém systému. Bývá jedním z prvních příznaků nemoci dítěte a většinou nemoc doprovází. Je ale dobré vědět, že zvýšená teplota ani horečka nejsou samy o sobě nemocí, ale spíše symptomem, kterým organismus dává najevo, že se v něm děje něco neobvyklého. Vedle toho jde již o součást léčebného procesu, protože zvýšením tělesné teploty se tělo brání dalšímu množení virů či bakterií. „Obecně je zvýšení teploty známkou reakce organismu na nějakou patologickou příčinu, nejčastěji infekci. Organismus sám tedy “bojuje”. Stejně jako všichni může mí kojenec teplotu kvůli “banální” viróze, ale u kojence, který je obecně rizikový z hlediska průběhu onemocnění, je zrádné to, že právě horečka může být naopak jediným příznakem i závažného onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Alena Šebková, praktická lékařka pro děti a dorost a předsedkyně OSPDL ČLS JEP (Odborná společnost praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně).

Horečka u kojenců není nepřítel

Jak se měří teplota u miminek?

Že má vaše miminko horečku, poznáte nejspíše i bez teploměru, a to pouhým pohledem a dotekem. U nejmenších dětí je nejpřesnější a nejkomfortnější metodou měřit tělesnou teplotu v konečníku, a to „šetrným“ plastovým teploměrem zvaným rychloběžka. Špičku teploměru potřete dětským olejíčkem nebo vazelínou, miminko položte na záda a nožičky lehce přitlačte k bříšku. Teploměr velmi opatrně zasuňte do konečníku asi dva až 2,5 cm a nechte ho na místě až do chvíle, než se měření ukončí. Po každém použití omyjte jeho špičku mýdlem pod tekoucí teplou vodou.

U novorozenců půl stupně dolů

Pamatujte si, že u dítěte od šesti týdnů věku se od naměřené hodnoty musí odečíst půl stupně Celsia. U předškoláků a starších dětí již můžete měřit teplotu klasicky v podpaží. Pozor, digitální teploměry ve tvaru dudlíku  nebývají bohužel úplně spolehlivé. Teploměr nechte na místě, dokud se měření skutečně neukončí (zvukový signál). Máte tak jistotu, že naměříte teplotu správně. Šikovným pomocníkem jsou bezdotykové teploměry, které se rychle a pohodlně používají, a pokud pořídíte kvalitní, jsou poměrně dost přesné. Velmi přesné bývají také moderní ušní teploměry, které k měření využívají infračervený paprsek. Kvůli vyšší pořizovací ceně se ale investovat do nich vyplatí v případě, když je vaše dítě často nemocné a teplotu mu měříte pravidelně.

Perodická horečka: Záhadný syndrom

Kdy s dítětem k lékaři?

„Obecně platí, že kojence s horečkou, tedy tělesnou teplotou vyšší než 38 stupňů, by měl vždy vidět lékař. Do této výše někdy postačí konzultace. Ale vše závisí samozřejmě i na celkovém stavu dítěte, dalších příznacích, epidemiologických souvislostech. A zcela zvláštní kapitolou jsou novorozenci, tedy děti do 28 dnů věku, kdy jakákoli, i zvýšená teplota musí být minimálně konzultována s lékařem,“ říká MUDr. Šebková. Jestliže je teplota skutečně zvýšená, pátrejte po dalších příznacích nemoci: rýmě, kašli, obtížném polykání, častém a dlouhotrvajícím pláči, zvracení, průjmu, neobvyklé čilosti či naopak apatii. Pozorně dítě sledujte, nenechávejte ho bez dozoru a všímejte si všeho, co vám připadá neobvyklé.

Srážet, nebo ne? Jaká léčba je správná?

Jelikož je horečka přirozený způsob, kterým tělo bojuje s infekcemi, zvýšenou teplotu nebo horečku není nutné hned srážet. „Zvýšenou teplotu nesrážíme, tlumili bychom vlastní obranné mechanismy organismu. Dosud se za hranici srážení považovala teplota v podpaží nad 38 stupňů. Obecně začíná být jiný přístup, já osobně doporučuji srážet horečku nad zhruba 38 a půl stupně, pokud do této výše dítě teplotu dobře snáší,“ doporučuje MUDr. Šebková.

V případě kojenců pediatři doporučují podávat malému pacientovi jak paracetamol, tak ibuprofen ve formě čípků či sirupů, přičemž o dávkách by měli být rodiče poučeni lékařem. Dříve se doporučovalo střídání těchto dvou látek, dnes se od tohoto postupu upouští. Doporučuje se zvolit si jeden lék a kombinovat případně s fyzikálním srážením teploty (vlažné! obklady a zábaly, omývání tělíčka děťátka vlažnou vodou). Má to vše svá pravidla, abyste dítěti pomohli, nikoli ublížili, tudíž porada s lékařem je vždy nutná. Ve střehu je potřeba být v případě, že horečka neklesá nebo se pohybuje nad 40 stupňů. „Zejména v kojeneckém věku horečka rychle vystoupá ke 40 stupňům a může být provázena křečemi. Teplota nad 41 stupňů je pro dítě nebezpečná a může ho dokonce ohrozit na životě,“ zdůrazňuje MUDr. Petr Karger.
 

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Nemoc, ČLS JEP, Organismus, Lékař, Tělesná teplota, Horečka, Příznaky, Teploměr, Zvýšená teplota, Petr Karger

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Beran I když jste stále v jednom kole, přestáváte být na kolegy protivní. I oni mají spoustu povinností, což…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Berta, Lina, Tekla

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné