Každý rok sníte o tom, jak si o svátcích vychutnáte zasloužený odpočinek, klid a pohodu v kruhu nejbližších, jenže nakonec to obvykle dopadne trochu jinak? Pohltí vás stres, že nestíháte, nepovede se rybí polévka nebo začnou děti trucovat a zbytečně se „chytnete“ s partnerem kvůli stromečku, který není podle vašich představ, nebo nepořádku v nablýskaném obýváku? Psychologové radí, jak na to letos vyzrát a užít si Vánoce s rodinou podle svých představ.
Podle odborníků na rodinné a partnerské vztahy, klinických psychologů a koučů je naprostým základem pro to, aby vaše Vánoce proběhly ve všeobecné harmonii a dobré náladě, nedávat si žádné cíle a vyvarovat se nereálných očekávání.
Partner (zdrží se se sousedem při veledůležitém pokecu o fotbale a zapomene koupit kapra), děti (rozbijí sadu skleněných ozdob po prababičce) i příbuzní (neočekávaně dorazí tchyně, pohádáte se s neurotickou tetičkou apod.) vás jednoduše mohou překvapit, vykolejit, narušit vaše dlouho plánované okamžiky.
Zakažte si proto představy a fantazírování o tom, jak by svátky měly být, abyste byli spokojeni a šťastni. Vždycky se totiž může cokoli pokazit či změnit a mnohdy k tomu stačí jen maličkost. Takže, co s tím, aby slavnostní a přátelská nálada ve vaší domácnosti vydržela déle než pár hodin?
Komunikujte a vysvětlujte
Nejen před Vánoci, ale před každým svátkem, rodinnou oslavou nebo jinou společnou akcí si na rovinu promluvte s rodiči, prarodiči, potomky i švagry a švagrovými o svých představách, přáních i obavách. To stejné chtějte slyšet od ostatních. Jak si představujete ideálně strávené Vánoce? Kdy se všichni potkáme a kde? S kým byste chtěli sedět u štědrovečerní tabule?
Jak dlouhá by měla být návštěva na Štědrý den dopoledne, spojená se svařáčkem a vzájemným popřáním si? Která jídla rozhodně nesmí o svátcích chybět? Jaké zvyky budeme dodržovat? Bez čeho se snadno obejdeme a není třeba si tím lámat hlavu? Jaký je rozpočet na dárky? Jak si rozdělit povinnosti a veškeré přípravné práce? Jaká budou platit pravidla pro sledování televize nebo hraní videoher, kdy budou mít děti večerku?
Věnujte se věcem, které vám dělají radost
Kromě pracovních úkolů a povinností spojených s úklidem, pečením cukroví, vařením, sháněním a balením dárků se snažte udělat si každý den aspoň malou radost. Půlhodinu denně například věnujte cvičení jógy, zajděte si na masáž, pořiďte novou ozdobu na stromeček nebo rudou rtěnku.
Namísto žehlení si sedněte s hrnkem horkého čaje k oblíbené knížce, uvařte punč do termosky a zajděte navštívit sousedku nebo kamarádku. Vánoce vás tak zastihnou v mnohem lepším a pozitivnějším rozpoložení.
Plánujte dopředu
Vyplatí se to. Klidně už v listopadu si připravte „manuál“, přehledně rozepište, co by každý člen rodiny chtěl, co považuje za důležité a udělá mu radost. A nejde teď o dárky, ale o společně strávený čas. Ten je přeci mnohem důležitější než hromady drahých balíčků, luxusní jídlo nebo generální úklid, při kterém se téměř schvátíte. Mnohem důležitější je, s kým o nejkrásnějších svátcích v roce jste, než jestli jsou naleštěná okna a na stole kila cukroví. Řada výzkumů dokazuje, že děti, když vyrostou, pamatují si mnohem více společné rodinné aktivity, než jaké dostávaly dárky pod stromeček.
Vytvářejte a udržujte rodinné tradice
Že žádné nemáte? Vybudujte si své vlastní, bez kterých se vaše Vánoce neobejdou a všichni se na ně budou těšit. Společné hraní her, sledování oblíbených pohádek, pouštění lodiček ze svíček po vodě, štědrodenní procházka do lesa, kdy donesete kaštany nebo jablíčka pro zvířátka, nebo návštěva půlnoční mše, to vše posiluje vzájemné pouto, pocit blízkosti a rodinnou soudržnost. Obzvláště menší děti rituály zbožňují a potřebují. A když ty starší remcají a vzdorují, stačí zdvořile a mile vyslovit své přání: „Je pro mě velmi důležité, abychom tyto věci dělali společně a sdíleli tak své prožitky. Na oplátku se k vám zase já přidám v tom, co budete chtít dělat vy, ano?“
Předvídejte potíže, předcházejte konfliktům
Velká rodinná setkání s širokým příbuzenstvem, často v kombinaci s popíjením alkoholu, občas končí zbytečnými hádkami, výčitkami a celkově nepříjemnými vzpomínkami. Pokuste se proto zapamatovat si minulé rodinné konflikty, abyste je předvídali a pokusili se je odvrátit.
Vyvarujte se „rozbuškových“ témat, která spolehlivě vyvolávají rozdílné názory a bojovné postoje zúčastněných (jednoznačně jde mj. o politiku a metody výchovy ratolestí). Pokud se přistihnete, že máte nutkání říct něco, co by mohlo vyznít kriticky, negativně nebo příliš vyzývavě, odejděte raději na chvíli pryč z místnosti. S lidmi, se kterými jste měli neshody už dříve nebo se zkrátka vzájemně „nemusíte“, se snažte trávit co nejméně času nebo se bavte jen v „neutrální“ rovině.
Nechte ostatní rozhodovat
Alespoň o věcech z vašeho pohledu „menšího“ významu. Například? Polévka ano, nebo ne? Kapr, nebo losos? Budou moct děti výjimečně ponocovat? Jakou stolní hru budeme hrát? Na jakou štědrovečerní pohádku se budeme dívat? Pokud očekáváte, že alkohol přispěje ke konfliktům mezi přítomnými, můžete omezit nabídku nebo požádat, aby návštěva, kterou pořádáte u vás doma, byla tentokrát bez alkoholu.
Můžete to obrátit v žert, například : „Děláme Suchý prosinec, abychom se odlišili. V únoru už budeme mít splněno.“ Nebo jednoduše řekněte: „Ocenili bychom, kdyby se u nás dnes nepil alkohol.“ Čekáte prarodiče, kamarády pubertálních dětí nebo přátele se třemi ratolestmi? Určitě si předem rozmyslete, jak vyřešíte a uspořádáte spaní, kam je uložíte?