Maminka.czRodina a vztahy

Jak mluvit s rodiči, kterým zemřelo dítě? Zapomeňte na větu: Bude líp!

25. 10. 2019
Jak mluvit s rodiči, kterým zemřelo dítě? Zapomeňte na větu: Bude líp!
Úmrtí vlastního dítěte obrátí celý svět vzhůru nohama. Znamená nepředstavitelně obrovskou bolest, na kterou by máma s tátou neměli být sami. Čím podpoříte truchlící rodiče?

„Před jedenácti lety nás opustil prvorozený syn Adam, bylo mu jen devět měsíců. Za tu spoustu let od jeho smrti jsem si vyslechla spoustu dobře míněných rad i slov útěchy a podpory. A věřte, že to často nebylo vůbec jednoduché, protože i když to lidé myslí dobře, někdy vás svými výroky ještě více zraní. Vůbec netoužím po tom dávat komukoli nějaké rady a už vůbec si nepřeji, aby je někdo z rodičů ve svém životě potřeboval. Přesto, hodně jsem se, díky vlastní zkušenosti, zamýšlela nad tím, čím můžete pomoci a aspoň trošku ulevit nešťastným a trpícím rodičům. Tady jsou moje návrhy (zahrnující to, co udělali naši přátelé pro mě a manžela v těch nejtěžších chvílích). Myslím, že jsou užitečné, a pokud se někdy ocitnete v situaci, že nebudete vědět, jak se zachovat, možná vám pomůžou překonat ostych a rozpaky. A také se vyvarovat přešlapů, které můžou bolet nebo ještě prohlubovat úzkost a smutek,“ říká Daniela (44), která je kromě zesnulého Adámka maminkou sedmileté Sabinky.

 • Kdykoli vás přepadne pocit bezradnosti, nebudete vědět, co dělat a říkat, na co se ptát a o čem naopak mlčet, budete tápat, jakým způsobem se o celé tragické záležitosti bavit, nepanikařte. Měl by to tak každý z nás. Vždyť stojíte tváří v tvář zdrceným rodičům, kteří ztratili své dítě, to nejdražší, co měli. Nejdůležitější je, abyste prostě byli s nimi, aby věděli, že jste tady pro ně a kdykoli ochotni je vyslechnout. Stačí, když budete projevovat co nejvíce lásky.
Když dítě truchlí... Jak mu pomoci vyrovnat se se smrtí?
 • Neschovávejte se, naopak, buďte s nimi v kontaktu. Dávejte o sobě často vědět, ozývejte se, jakýmkoli způsobem. Napište sms zprávu, zavolejte, doneste nákup nebo upečený koláč, zastavte se s dotazem, zda můžete jakkoli pomoci, třeba s úklidem nebo uvařit. Mějte srdce otevřené dokořán, nenechávejte pozůstalé rodiče svému osudu, buďte poblíž (i když třeba prozatím „ve stínu“, pokud se rodiče ještě necítí na osobní návštěvy).
 • Nic neočekávejte. Rodina, která přišla nedávno o dítě, se může uzavřít do sociální izolace, odmítat vaše pokusy o podporu, chovat se nevyzpytatelně, alespoň po určitý čas. Obrňte se trpělivostí a vytrvejte, nevzdávejte své snažení, neurážejte se kvůli nezájmu nebo odtažitému chování.
 

Neříkejte fráze, jako že je z jejich děťátka andílek, že to byla boží vůle, že je už jejich děťátku dobře a je na nějakém lepším místě...

 
 • Poznačte si do diáře nebo kalendáře datum narozenin zesnulého dítěte a každý rok si vzpomeňte. Pošlete v ten den rodičům vzkaz, email nebo květiny, na znamení, že jste nezapomněli. Dělejte to každý rok, stejně tak na výročí jeho smrti.
 • Pokud jde o vaše příbuzné nebo opravdu blízké přátele, věřte, že nedocenitelnou pomocí pro truchlící rodinu bude už vaše přítomnost. Nabídněte pomoc s vyřizováním telefonátů, převezměte na svá bedra tu smutnou povinnost, že budete širší okolí informovat o neštěstí, které se přihodilo. Rodiče vám nejspíš budou vděční, když takové extrémně náročné rozhovory zvládnete v prvních dnech místo nich.
 • Jděte na pohřeb, vyjádřete úctu a soustrast a chovejte se a jednejte podle přání a pokynů truchlících rodičů. Když nevíte, jak reagovat, prostě jen řekněte : „Je mi to moc líto,“ „Jsem tady pro vás a pomůžu, kdykoli bude potřeba.“ A opakujte to znovu a znovu.
 • Nepotlačujte slzy, je úplně v pořádku před pozůstalou rodinou plakat a dávat najevo smutek. Vyslovujte nahlas jméno zemřelého dítěte, nevyhýbejte se tomu během rozhovorů (spousta lidí má tendenci právě toto dělat). Mluvte o něm, vzpomínejte, vyprávějte o společných zážitcích.
Smutný příběh: Zemřelo jim miminko. Z jeho popela teď roste květina
 • Vysvětlete všem v okolí, ať před zdrcenými rodiči neříkají fráze, jako že je z jejich děťátka andílek, že to byla boží vůle, že je už jejich děťátku dobře a je na nějakém lepším místě nebo že věci se vždy stávají z nějakého důvodu a byl to nejspíš osud. Taková slova způsobují jen a pouze obrovskou a intenzivní bolest! Trýzní do hloubi duše. Protože kde by asi tak mohlo být pro děťátko lepší místo k životu než s jeho milující rodinou, která ho ale ztratila? A pozor, zapomeňte také na: „Obdivuji, že jste tak silní, že to zvládáte.“ A bezkonkurenčně úplně nejhorší věta, kterou můžete vyslovit, zní: „Kdyby se to stalo nám, tak bych to nepřežil(a).“ Oni ale nemají jinou možnost, než to nějak přežít! Ačkoli si dříve rovněž mysleli, že by úmrtí svého dítěte jistě nepřežili!
 • Nečekejte, že to překonají a smíří se s tím. To se nikdy nestane. Jen se postupem času naučí integrovat svou velikou ztrátu do dalšího života, naučí se znovu pociťovat radost, budou se zase smát, ale v žádném případě svou bolest nepřekonají a nezapomenou. Určitý druh zármutku je bude provázet už napořád. Přijměte to a respektujte.
 • Pokud je v rodině ještě další potomek, povídejte si s ním o zesnulém sourozenci, nabídněte  příležitosti, aby si o něm mohl často promluvit, zeptal se na vše, co ho zajímá. Před dítětem (samozřejmě s ohledem na věk) by se nemělo o tragédii mlčet, tvářit se, že život jde dál, a maskovat před ním své trápení.
 • Patříte do okruhu nejbližších přátel rodiny? Pak plánujte do budoucna. Každý čtvrtek pozvěte rodiče na večeři do restaurace, zrealizujte víkend na chatě, přesvědčte je k výletu na hory, navrhněte společnou dovolenou u moře.
Kdy umřeš? Děti neděste, ale mluvte s nimi na rovinu
Témata: Děti, Rodina a vy, Rodina, Rodina a vztahy, Rodiče, Bedra, Sabinka, Try, Bolest, Obrovská bolest, Věta, Úmrtí, Děťátko

Mohlo by vás zajímat
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?

Horoskopy

Vodnář Na první pohled působíte sebevědomě a čile. To se líbí zejména nadřízenému, který vás hned od pondělí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dominik, Dominika, Rainer

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné