Maminka.czPorod

Jak moc a jak dlouho bolí kontrakce? Známe přesná čísla! A také polohu, ve které se u porodu zbytečně trápíte

Tereza Víchová 5.  1.  2022
Zdroj: Istock
Jak moc a jak dlouho bolí kontrakce? Známe přesná čísla! A také polohu, ve které se u porodu zbytečně trápíte | Zdroj: Istock
K čemu přirovnat kontrakce? Jak bolí? A jak se s tím vypořádat? To jsou jedny z nejčastějších otázek každé nastávající maminky. Autorka knihy The Positive Birth Book Milli Hill to vyčíslila v procentech. A možná vám to pomůže zvládnout počáteční obavy.

Raději být připravená

Že porod bolí, je známá věc. Naštěstí se čím dál více ustupuje od děsivých vyprávění a povzdechů „Musíš to přežít” a nastávající maminky se na něj připravují. Metody, které pomohou ke zvládnutí kontrakcí, jsou známé z předporodních kurzů nebo s nimi pomůže třeba dula. Málokterá žena ale zažije „bezbolestný” či dokonce „orgasmický” porod a lehké obavy řeší téměř všechny. Buďte raději připravená, ať rámcově víte, co, kdy a jak dlouho očekávat. Je to určitě lepší než nejistota. Jak zvládnout porodní vlny podle publikace Těhotenství laskavě, s respektem a prakticky (Aperio, Spol. Pro zdravé rodičovství)?

VIDEO: Bolest břicha v těhotenství - kdy vyhledat lékaře?

Zkuste myslet pozitivně

„Různí lidé mají vůči kontrakcím různý přístup. Někteří se domnívají, že je nesmyslné, aby v dnešní době zažívala žena během porodu jakýkoli diskomfort, a věří ve farmakologické prostředky tlumení bolesti. Jiní jsou přesvědčení, že to k porodu prostě patří a je to normální a smysluplná součást celého procesu. Věří, že s dobrou podporou intenzivní pocity během porodních vln zvládnete. Přijímejte porodní proces spíše jako těžkou práci, která vyžaduje vaši plnou pozornost, než jako utrpení, které potřebuje farmakologickou pomoc. Promyslete si oba tyto postoje a podle nich si udělejte svůj vlastní plán postupu,” radí kniha. A k tomu pomohou konkrétní čísla.

NEJ fotky porodů roku 2021: Tyhle emotivní okamžiky vás dojmou k slzám!

Kontrakce v číslech

Porodní vlna začíná obvykle v zádech nebo v podbřišku a šíří se dále do břicha směrem k pupíku. Když se mluví o „vlnách”, je to přesné přirovnání. Kontrakce začíná pomalu, postupně dosáhne svého vrcholu a zase odeznívá („odplouvá”). Její průměrná délka je asi 90 vteřin. A rozdělení v čase?

30 vteřin trvá nástup kontrakce
30 vteřin je kontrakce nejsilnější
30 vteřin kontrakce odeznívá

Na začátku porodu přicházejí kontrakce po delší době, třeba i 15 minutách, a jsou kratší. Postupně je vše náročnější, interval mezi kontrakcemi  se zkracuje a vlastní kontrakce se prodlužují.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud to není nutné, během kontrakcí neležte, jsou pak silnější

Kolik procent porodu opravdu bolí?

Vnímání bolesti je velmi individuální, jsou ženy, které porod třeba až do posledních chvil „nebolí”, ale i ty, které podle svých slov v bolestech strávily celé dny. Složitější je situace, když je porod vyvolávaný, kontrakce jsou totiž intenzivnější hned od počátku. U přirozeného porodu vyčíslila bolesti přesně na procenta autorka knihy The Positive Birth Book Milli Hill takto:

Přibližně pouze 8 % času porodu stahy opravdu bolí. Bývá to na vrcholu porodní vlny. 

Asi tak 15 % času zabere nástup a ustávání porodní vlny. 

Z toho vyplývá, že většina „porodního času“, tedy 77 % (!), je nebolestivá. 

Ležení na zádech znamená větší bolesti

Psychika a přístup jsou u porodu zásadní. Strach a obavy nebo pocit „Co když to nezvládnu” s bolestí nepomohou. Odborníci také doporučují aktivní přístup. Hodně bolestivě můžete kontrakce vnímat především tehdy, když ležíte v posteli, a ještě k tomu na zádech. Pokud to není nutné ze zdravotního hlediska, raději se hýbejte. Tělo totiž ví, že pohyb je během porodu velice důležitý. 

„Při poloze vleže na zádech spočívá váha celé dělohy na velkých cévách, a tím se zpomaluje přísun kyslíku k miminku. Zpomaluje se také otevírání branky. Během porodního procesu je jen málokdy skutečný důvod pro to, abyste ležela na zádech. Určitě si lehněte, když jste unavená, a mezi kontrakcemi odpočívejte, ale když vám tělo říká, že ležet na zádech bolí, naslouchejte mu,” doporučuje i kniha Těhotenství laskavě, s respektem a prakticky (zdarma ke stažení na https://tehotenstvi.aperio.cz/).

Témata: Porod, Porodnice, Tipy a rady v těhotenství, Bolest, Kniha, Kontrakce, Aperio, Záda, Vlna, Maminka, Přesné číslo
Mohlo by vás zajímat
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky