[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
V prvních měsících života miminko prospí většinu dne, ale často se budí – někdy kvůli kojení, jindy proto, že touží po blízkosti rodičů. Je úplně normální, že ještě nemá pravidelný režim. Chce to jen trpělivost a vyčkat, až se časem všechno ustálí.
„Už od narození je vhodné dítě učit rozdílu mezi dnem a nocí. Přes den nechte více světla a běžný hluk domácnosti, zatímco v noci by mělo být prostředí klidné a tmavé,“ doporučuje Mgr. et Bc. Lenka Medvecová Tinková, spolupracující s Kidtown.cz. „Důrazně nedoporučuji používat metodu vyplakání, protože může narušit důvěru dítěte ve své okolí a vést k pocitu nejistoty. Děti se potřebují cítit v bezpečí, aby mohly spokojeně usnout. Raději si pomozte hračkami, které spánek miminka podpoří, jako jsou usínáčci nebo noční projektory, které poskytují jemné světlo a zvuky pro uklidnění miminka,“ uvádí odbornice.
TIP: Zaveďte rutinu: „I u takto malých dětí může pomoci zavedení jednoduché večerní rutiny. Koupání, zpívání ukolébavky nebo jemná masáž mohou dítě zklidnit a připravit na spánek,“ doporučuje Lenka Medvecová Tinková.
Batolata mají většinou již pravidelnější spánkový režim, ale i tak se mohou objevit výzvy, třeba noční buzení nebo odmítání jít spát. I v tomto věku je důležité udržovat pravidelný rytmus spánku a odpočinku. Pevně stanovené časy spánku dítěti dodají pocit bezpečí a klidu. S trochou důslednosti se batolata naučí, že pravidelný odpočinek je pro ně přirozenou součástí dne.
TIP: Uklidněte, nesviťte: „Děti se v tomto věku mohou budit kvůli nočním můrám nebo potřebě kontaktu s rodiči. Doporučuji dítě jemně uklidnit a vrátit do postýlky, aniž byste rozsvítili světlo,“ říká spánková antropoložka.
Ve věku roku a půl až dvou let začíná dítě vyžadovat větší samostatnost, ale i tak je potřeba udržet spánkový režim. Před spaním je vhodné zařadit klidné aktivity, jako je čtení pohádek nebo poslouchání ukolébavek.
„V tomto věku se může rozvíjet strach ze tmy. Když dětem nezhasnete, ale využijete měkké noční světlo, můžete jim pomoci tento strach zmírnit,“ radí Lenka Medvecová Tinková. Usínací světlo nebo projektor s hvězdnou oblohou můžou dítěti dodat pocit bezpečí. „Někteří rodiče také řeší, jak přistoupit k delšímu spánku dítěte během dne. Pokud dítě spí příliš dlouho, může to pochopitelně narušit jeho následný noční spánek. Doporučuji dítě jemně probudit po určitém čase, aby večer nemělo problém s usínáním.“
TIP: Šum i levandule: „Pokud je dítě před spaním příliš aktivní, zkuste ho zklidnit pomocí jemných doteků, aromaterapie s levandulí nebo šumového přehrávače,“ navrhuje spánková antropoložka.
Předškolní dítě potřebuje dostatek energie pro rozvoj a učení, proto je stále důležité dbát na pravidelný a kvalitní spánek. Kvalitu prospaného času ale mohou narušovat obrazovky. „Pokud máte citlivé dítě nebo dítě, které je mladší než 4 roky a sleduje videa pravidelně každý den přes den nebo večer, může to být jeden z hlavních důvodů jeho delšího usínání, nočních můr, nočních běsů, pláče, buzení, nočního bdění nebo neklidného, až agresivního chování přes den. Zkuste tento zvyk jednoduše na několik dnů zcela vynechat a pozorovat, co se bude dít,“ radí spánková antropoložka. Místo sledování obrazovky můžete sáhnout po omalovánkách, knihách, tvořivých hrách nebo skládačkách, podle obliby a věku děťátka. Pokud má ve zvyku sledovat televizi, zkuste v tomto čase vyrazit ven na procházku. Stačí změnit zajetou rutinu a věnovat mu dostatek času a pozornosti.
TIP na závěr: Čekají vás rušné sváteční dny? Odbornice radí, aby se rodiče snažili dodržet běžný spánkový režim i během svátečních dnů, kdy mohou být děti vystaveny nadměrnému hluku (např. ohňostroje). Pokud je dítě citlivé na hluk, může pomoci zvukový přehrávač s bílým šumem nebo jemná melodie.