Maminka.czZdraví

Jak na rostoucí dětské zoubky

Jen co odezní potíže s dětskými kolikami a miminko se navykne na nějaký pravidelný režim, nastupují další obtíže – růst zoubků. Někteří kojenci ho zvládnou bez potíží, pro jiné rodiny se toto období stává noční můrou.
28. 7. 2011
Jak na rostoucí dětské zoubky

První zoubek se vyklube většinou kolem šestého měsíce a na konci prvního roku zdobí dětskou pusinku přibližně 8 zoubků. Kompletní chrup složený z mléčných zubů mívají děti ještě před třetím rokem. Pokud je však tempo u vašeho dítěte rychlejší nebo pomalejší, nedělejte si z toho hlavu. Existují miminka, u kterých se první zoubek objevil již v průběhu šestinedělí a jiné mají ještě na začátku batolecího věku holé dásně.

Růst zoubků většinou doprovází několik nepříjemných příznaků. Mezi nejčastější patří citlivost a zvýšená prokrvenost dásní, velká potřeba všemožného kousání a sání a nadměrné slinění. Děti mohou být podrážděné, plačtivé a objevit se mohou také potíže se spaním. Často se vyskytne také zvýšená teplota nebo průjem.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Hlídáte si složení dětských potravin? Éčka mají vliv i na astma

Jak dítěti můžete ulevit? Některým dětem pomáhá klasický dudlík, nebo jemná masáž dásní od maminky. Zakoupit můžete také kousátka, která jsou běžně dostupná v téměř každé drogérii. Některá z nich jsou naplněné vodou, mohou se dát do ledničky a dítko pak příjemně v pusince chladí. Nikdy ho však nedávejte dítěti zmrzlé z mrazničky.

Kousátka jsou vhodná zejména pro kojence, kteří ještě zoubky nemají a teprve se klubají, v opačném případě hrozí, že je mohou prokousnout. V lékárně zakoupíte i další zklidňující gely a mastičky. Můžete vyzkoušet také starou“babskou“ radu a dát dítěti na žvýkání kůrku chleba. V případě nadměrného slinění je také vhodné pořídit si mastičku na bradu, aby se dítěti neudělala na kůži vyrážka.

Nezapomínejte se již o první zoubky pečlivě starat. Už s prvním zoubkem se vyplatí objednat dítko poprvé k zubaři, aby vás informoval o správné péči o tyto malé zoubky.

Říká se, že kdo uvidí u dítěte první zoubek, měl by dostat nové šaty. Přeji tedy hodně úspěchů při jeho hledání!

Témata: Zdraví, Mléčné zuby, Nadměrné slinění
Mohlo by vás zajímat
Vévodkyně Kate:  Je důležité, aby rodiče mluvili s dětmi o svých pocitech
Neobvyklé trápení: Moje dcerka má knírek
Co dělat, když dítě nechce do školky? Buďte empatičtí a obrňte se trpělivostí
3 typy na rozvoj řeči - hrajte si, povídejte a čtěte společně!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu