Maminka.czRodina a vztahy

Jak na to, aby děti nežárlily? Moc je nehlídejte, dopřejte jim pocit důležitosti!

Simona Procházková 18.  4.  2022
Zvládnout projevy žárlivosti, které se nevyhnutelně objevují u ratolestí v každém věku, vyžaduje takřka bezmeznou trpělivost a velkou míru diplomacie. Tady je pět spolehlivých a rodiči vyzkoušených strategií, jak tento problém doma řešit. Takhle se to může povést.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pozor na „slabé chvilky“

Žárlivost je jednou z přirozených lidských emocí. Člověk zažívá silně nepříjemné pocity, úzkost a strach, že ho zavrhne, opustí, nemá ho už rád ten, na kom mu záleží, koho miluje (v případě dětí jde nejčastěji o vztah k sourozencům, rodičům a kamarádům). Projevuje se jen občas ve formě „slabých chvilek“, jindy už poněkud dramatičtěji, kdy v jejím důsledku vznikají konflikty, hádky, intriky a lži, nebo dokonce psychické poruchy.

VIDEO: Podcast Maminka: Žárlivé děti

Žárlivost začíná podle psychologů už v raném dětství, rodiče s více potomky dobře vědí, že mezi sourozenci to někdy může pěkně vřít. Konkurenční boje, šarvátky a boje o pozornost a lásku mámy a táty nebývají ničím ojedinělým. Kterých chyb byste se měli vyvarovat a čím malým žárlivcům pomůžete jejich trable překonat?

Nepřehánějte to s rozmazlováním

Když dítě „zkazíte“ příliš benevolentním přístupem, ve všem mu vyhovíte, nemá žádné mantinely a pravidla, adorujete ho a nekriticky vychvalujete, moc mu tím neprospějete. Naopak. Velmi brzy narazí. Spolužáci, kamarádi, spoluhráči při fotbale ani učitelé na vašeho „mazlíka“ žádné ohledy brát nebudou. Jakmile se pak potká s kýmkoli, kdo je silnější (a není tím myšlena fyzická síla) než on sám, znejistí, cítí se podceněn nebo poražen. Důsledek sebelítosti? Agresivní chování, zloba, úzkost nebo „bitva“ proti všem. Frustrace, že pokaždé nedostane, co chce, může později vést až k depresím nebo jiným psychickým poruchám.

Podporujte sebedůvěru

Jednou z charakteristických emocí, kterými trpí žárlivé dítě, je pocit méněcennosti, nízké sebevědomí. Zamyslete se, zda dáváte potomkům dostatečně najevo, jak moc si jich vážíte, uznáváte je, obdivujete a respektujete. Nedostatek chvály a respektu ze strany rodičů vede k tomu, že se dítě buď zcela uzavře do sebe, nebo začne naopak celému světu dokazovat (a ne vždy vhodným způsobem), že si zaslouží obdiv a uznání. Bohužel se to často neobejde bez nezdravého soupeření, zlostných výpadů, nadřazeného chování vůči vrstevníkům a tak dále. Dopřejte mu pocit vlastní důležitosti!

Jak ovlivňuje váš temperament výchovu vašich dětí? Víc, než si myslíte!

Nevyrábějte skleníkové květinky

Je samozřejmé, že pro své děti chce každý rodič to nejlepší. Někdy ale intenzita péče o mláďata přeroste únosnou mez. Nesnažte se za každou cenu přehnaně ochraňovat ratolesti před vnějšími vlivy. Seberete jim tím možnost přirozeně získávat cenné životní zkušenosti a naučit se dobře se orientovat ve společnosti. Když jim včas nedovolíte vymanit se „z rodičovských spárů“, nemají šanci a příležitost osobnostně růst. Plachost, nedůvěra ve vlastní schopnosti a nadměrná stydlivost pak snadno vedou k tomu, že dítě začne chronicky žárlit na každého, kdo je sebevědomější, oblíbenější nebo třeba lepší v matematice…

Stop autoritářství

Autoritářský rodič prosazuje moc, nadvládu, vyžaduje absolutní poslušnost a úctu k autoritě, klade na dítě vysoké nároky. Není zvyklý o čemkoli diskutovat, funguje pouze v rámci příkazů, úkolů a zákazů. Pokud váš styl výchovy postrádá vřelost a ochotu k oboustranné komunikaci, k dialogu, snahu o vzájemnou důvěru, vychováte dost možná „sociálního negramota“ nebo agresivního jedince. Snaha mít všechno a všechny pod nepřetržitou kontrolou a zahrnování ratolestí lavinou povelů a příkazů bez zjevných důvodů povedou spolehlivě k extrémně žárlivému a nepřátelskému chování. Příčinou je nulové sebevědomí a přesvědčení o vlastní nedokonalosti a neschopnosti („všichni jsou lepší než já?“, „nejsem hoden lásky rodičů, sourozenců ani kamarádů“).

Jak vychovat sebevědomé dítě? 9 zaručených tipů, jak se vám to povede!

Nezdravá soutěživost

Jistě, jedno dítě může být šikovnější, nadanější nebo úspěšnější (v čemkoli) než druhé. Velkou chybou, které se rodiče často dopouštějí (i když třeba nevědomě), je porovnávání dětí mezi sebou. Takový přístup vede logicky pouze k žárlivosti, rivalitě a soupeření. A také k pocitům méněcennosti. Vytvářet mezi sourozenci nezdravě konkurenční atmosféru a věnovat větší pozornost (více pochval, ocenění) jen některému z nich je špatnou cestou. Vsaďte místo toho na povzbuzování, vyzdvihnutí silných stránek a dovedností. Jedno dítě můžete zcela jistě pochválit za úspěchy ve sportu, druhému zase složit kompliment za jeho smysl pro humor... U každého z nich rozvíjejte jeho jedinečnost!

Témata: Děti, Mateřství, Rodina, Rodiče, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodičovství, Sourozenci, Chování a vztahy, mláďata, Autoritářství, Ratolest, Důležitost, Strategie, Pocit, Pocit důležitosti, DŮL, Diplomacie, Žárlivost
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
GALERIE: Strie vyprávějí příběh: Těchto 15 maminek šlo doslova s kůží na trh
len
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita