Maminka.czRodina a vztahy

Jak na to, aby děti nežárlily? Moc je nehlídejte, dopřejte jim pocit důležitosti!

Simona Procházková 18.  4.  2022
Zdroj: Istock
Jak na to, aby děti nežárlily? Moc je nehlídejte, dopřejte jim pocit důležitosti! | Zdroj: Istock
Zvládnout projevy žárlivosti, které se nevyhnutelně objevují u ratolestí v každém věku, vyžaduje takřka bezmeznou trpělivost a velkou míru diplomacie. Tady je pět spolehlivých a rodiči vyzkoušených strategií, jak tento problém doma řešit. Takhle se to může povést.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pozor na „slabé chvilky“

Žárlivost je jednou z přirozených lidských emocí. Člověk zažívá silně nepříjemné pocity, úzkost a strach, že ho zavrhne, opustí, nemá ho už rád ten, na kom mu záleží, koho miluje (v případě dětí jde nejčastěji o vztah k sourozencům, rodičům a kamarádům). Projevuje se jen občas ve formě „slabých chvilek“, jindy už poněkud dramatičtěji, kdy v jejím důsledku vznikají konflikty, hádky, intriky a lži, nebo dokonce psychické poruchy.

VIDEO: Podcast Maminka: Žárlivé děti

Žárlivost začíná podle psychologů už v raném dětství, rodiče s více potomky dobře vědí, že mezi sourozenci to někdy může pěkně vřít. Konkurenční boje, šarvátky a boje o pozornost a lásku mámy a táty nebývají ničím ojedinělým. Kterých chyb byste se měli vyvarovat a čím malým žárlivcům pomůžete jejich trable překonat?

Nepřehánějte to s rozmazlováním

Když dítě „zkazíte“ příliš benevolentním přístupem, ve všem mu vyhovíte, nemá žádné mantinely a pravidla, adorujete ho a nekriticky vychvalujete, moc mu tím neprospějete. Naopak. Velmi brzy narazí. Spolužáci, kamarádi, spoluhráči při fotbale ani učitelé na vašeho „mazlíka“ žádné ohledy brát nebudou. Jakmile se pak potká s kýmkoli, kdo je silnější (a není tím myšlena fyzická síla) než on sám, znejistí, cítí se podceněn nebo poražen. Důsledek sebelítosti? Agresivní chování, zloba, úzkost nebo „bitva“ proti všem. Frustrace, že pokaždé nedostane, co chce, může později vést až k depresím nebo jiným psychickým poruchám.

Podporujte sebedůvěru

Jednou z charakteristických emocí, kterými trpí žárlivé dítě, je pocit méněcennosti, nízké sebevědomí. Zamyslete se, zda dáváte potomkům dostatečně najevo, jak moc si jich vážíte, uznáváte je, obdivujete a respektujete. Nedostatek chvály a respektu ze strany rodičů vede k tomu, že se dítě buď zcela uzavře do sebe, nebo začne naopak celému světu dokazovat (a ne vždy vhodným způsobem), že si zaslouží obdiv a uznání. Bohužel se to často neobejde bez nezdravého soupeření, zlostných výpadů, nadřazeného chování vůči vrstevníkům a tak dále. Dopřejte mu pocit vlastní důležitosti!

Jak ovlivňuje váš temperament výchovu vašich dětí? Víc, než si myslíte!

Nevyrábějte skleníkové květinky

Je samozřejmé, že pro své děti chce každý rodič to nejlepší. Někdy ale intenzita péče o mláďata přeroste únosnou mez. Nesnažte se za každou cenu přehnaně ochraňovat ratolesti před vnějšími vlivy. Seberete jim tím možnost přirozeně získávat cenné životní zkušenosti a naučit se dobře se orientovat ve společnosti. Když jim včas nedovolíte vymanit se „z rodičovských spárů“, nemají šanci a příležitost osobnostně růst. Plachost, nedůvěra ve vlastní schopnosti a nadměrná stydlivost pak snadno vedou k tomu, že dítě začne chronicky žárlit na každého, kdo je sebevědomější, oblíbenější nebo třeba lepší v matematice…

Stop autoritářství

Autoritářský rodič prosazuje moc, nadvládu, vyžaduje absolutní poslušnost a úctu k autoritě, klade na dítě vysoké nároky. Není zvyklý o čemkoli diskutovat, funguje pouze v rámci příkazů, úkolů a zákazů. Pokud váš styl výchovy postrádá vřelost a ochotu k oboustranné komunikaci, k dialogu, snahu o vzájemnou důvěru, vychováte dost možná „sociálního negramota“ nebo agresivního jedince. Snaha mít všechno a všechny pod nepřetržitou kontrolou a zahrnování ratolestí lavinou povelů a příkazů bez zjevných důvodů povedou spolehlivě k extrémně žárlivému a nepřátelskému chování. Příčinou je nulové sebevědomí a přesvědčení o vlastní nedokonalosti a neschopnosti („všichni jsou lepší než já?“, „nejsem hoden lásky rodičů, sourozenců ani kamarádů“).

Jak vychovat sebevědomé dítě? 9 zaručených tipů, jak se vám to povede!

Nezdravá soutěživost

Jistě, jedno dítě může být šikovnější, nadanější nebo úspěšnější (v čemkoli) než druhé. Velkou chybou, které se rodiče často dopouštějí (i když třeba nevědomě), je porovnávání dětí mezi sebou. Takový přístup vede logicky pouze k žárlivosti, rivalitě a soupeření. A také k pocitům méněcennosti. Vytvářet mezi sourozenci nezdravě konkurenční atmosféru a věnovat větší pozornost (více pochval, ocenění) jen některému z nich je špatnou cestou. Vsaďte místo toho na povzbuzování, vyzdvihnutí silných stránek a dovedností. Jedno dítě můžete zcela jistě pochválit za úspěchy ve sportu, druhému zase složit kompliment za jeho smysl pro humor... U každého z nich rozvíjejte jeho jedinečnost!

Témata: Mateřství, Rodiče, Sourozenci, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Děti, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Rodičovství, Strategie, Důležitost, Diplomacie, DŮL, Pocit důležitosti, Žárlivost, Pocit, Ratolest
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Herec Vojta Kotek se oženil a zanedlouho se stane poprvé tátou!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie