[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pokud i vy patříte k těm, kteří si zimu nedokážou představit bez dovolené na lyžích nebo snowboardu, potom jistě k těmto sportům budete chtít vést i své děti. Zatímco dříve nás učili lyžovat především rodiče někde na kopci za chatou, dnes rodiče svěřují své potomky zkušenějším instruktorům.
A to nejen proto, že děti s nimi lépe spolupracují, ale navíc mají i propracovaný systém výuky. To potvrzuje i Martin Klička z lyžařské školy pro děti a dospělé Ski-instruktoři.cz.
„Výhoda lyžařských škol, potažmo instruktora, je především v jeho autoritě, kterou rodiče bohužel nemají a častokrát tak lyžařská konfrontace rodičů se svými dětmi končí hysterickými výjevy všech zúčastněných.
A při jakých chybách ve výuce si nejvíc klepu na čelo? No třeba, když na svahu vidím dítě na laně. Podle mého názoru se jedná pouze o lenost rodičů. Dítě takovým způsobem výuky ztrácí jakoukoliv potřebu regulace rychlosti, protože tu má v rukách rodič. Říkám si, jak se pak takové dítě naučí samo zastavovat?“
Na otázku, kdy je vhodná doba postavit dítě poprvé na lyže, neexistuje jasná odpověď. Každé dítě je totiž jinak pohybově nadané a to, že chlapeček od sousedů válí na lyžích již od tří let, neznamená, že váš pětiletý syn bude jezdit jako Alberto Tomba také.
Podle Martina Kličky by základy lyžování mělo zvládnout každé běžně fyzicky a motoricky vybavené šestileté dítě. „Ne nadarmo se období mezi šestým a desátým rokem u dětí nazývá zlatým věkem motoriky. Proto se také nabízí odpověď, že s lyžováním je vhodné začít v šesti letech. Nicméně je běžné, že se s dětmi začíná lyžovat i dříve, třeba od tří let. Výsledky se ale v tomto věku nemusí dostavit. Každopádně každý kontakt se sněhem dítěti jen prospěje a usnadní mu výraznější lyžařské pokroky v pozdějším věku,“ dodává zkušený instruktor.
Odpovědět na otázku, jak dlouho trvá, než se dítě naučí lyžovat, také nejde. „To je velmi individuální, je třeba odlišit gaučové a počítačové děti od dětí, které se jakýmkoliv způsobem pravidelně hýbou. Všechny tyto aktivity jsou na jejich pohybových projevech velmi znát, některé kladně, jiné záporně. Gaučing mezi ty kladné samozřejmě nepatří. Některé děti se ve třech letech naučí za den bez problémů zastavovat a zatáčet, jiné ne. To se nedá nějak škatulkovat,“ vysvětluje Martin Klička.
V lyžařských školách máte na výběr, zda svému malému lyžaři zaplatíte soukromého instruktora nebo ho dáte do kolektivu dětí stejného věku. Jak podotýká Martin Klička, individuální výuka je vhodnější pro ty nejmenší, neboť se jim může instruktor plně věnovat.
Jakmile děti mají zvládnuté základy a jsou schopny zastavit a zatočit, je lepší zvolit skupinovou výuku, kde jsou děti v kolektivu svých vrstevníků a funguje zde zdravá soutěživost.
Ne nadarmo se období mezi šestým a desátým rokem u dětí nazývá zlatým věkem motoriky.
Dnes není problém přihlásit dítě do lyžařské školy ani na jeden den. Téměř všechny lyžařské školy jsou flexibilní a dítko bez problémů přijmou. V sezóně je ale dobré si místo v lyžařské škole domluvit dopředu a nespoléhat na to, že budou mít volno.
Pokud vy sami nejste lyžaři nebo se potýkáte s nedostatkem času, ale máte zájem, aby vaše dítko lyžovalo, můžete jej přihlásit do víkendové lyžařské školy. Tu třeba v Praze organizují Ski-instruktoři.cz.
„Tyto lekce, které mimo jiné organizujeme, probíhají tak, že si ráno děti nastoupí v Praze do autobusu, se kterým v doprovodu instruktora odjedou na kopec do Krušných hor. Tam pod vedením zkušených instruktorů prolyžují celý den, dostanou oběd, skipas a večer je rodičům zase odvezeme zpět do nížiny,“ říká instruktor.
U nejmenších dětí dávejte pozor na správnou délku lyží, aby nebyly moc dlouhé. Doporučená délka je přibližně do podpaží. Délku nepodceňujte, protože pokud vyberete zbytečně dlouhé lyže, bude mít dítě s největší pravděpodobností problémy s jejich ovládáním.
Lehčí a drobnější děti mohou mít lyže ještě o něco málo kratší. Také se vyvarujte plastovým lyžím, které se připínají ke sněhulím, ale zvolte lyže s kvalitním vázáním a botami. Na první učení je zbytečné kupovat novou výbavu, pokud tedy nehodláte na horách strávit celou zimu.
Dítě se nejprve musí nejprve naučit stát, chodit a sklouznout se. Lyže můžete koupit v bazaru nebo si je vypůjčit v půjčovně, kde vám je také odborně seřídí. Na čem ale nešetřete, je kvalitní oblečení. Nejvhodnější je zvolit kombinézu a kromě rukavic, šály a brýlí nezapomeňte na helmu.
Když už budete na svahu, měli byste mít na paměti, že lyžování, stejně jako kterýkoliv jiný sport, by měl děti především bavit. Nebuďte netrpěliví a zklamaní, když vaše dítě na lyžích dlouho nevydrží. Není od věci vzít s sebou i sáňky, když je lyžování omrzí.
Jako první naučte děti základní pravidlo – stát kolmo ke svahu. I přestože to zní zcela logicky, mnoho dětí má tendenci stavět se lyžemi dolů ze svahu. Nezapomenu na chvíli, kdy se tehdy můj tříletý syn takto rozjel z kopce dolů směrem k potůčku se slovy: „Mami, já už jeduuuu!“ To jsem měla opravdu co dělat, abych jej předjela a zastavila.
Ze začátku můžete procvičit také cviky na získání stability s lyžemi na rovince, jako jsou různé předklony, záklony nebo dřepy.
V poslední době se těší čím dál větší oblibě snowboarding, a tak spousta rodičů váhá, jestli nemá začít u malých dětí rovnou s výukou jízdy na „prkně“. Podle odborníků to ale není vhodné. Zdůvodňují to tím, že pro malé dítě je lepší, když má obě nohy volné. S výukou snowboardingu je ideální začít až po osmém roce věku.
Patříte-li pro změnu k příznivcům běžek a rádi byste si na nějaký menší výlet vyrazili i se svým potomkem, můžete to vyzkoušet okolo jeho pátého nebo šestého roku. Běžky kladou velmi vysoké nároky na rovnováhu, proto nejsou pro malé děti nejvhodnější.
To platí také u bruslení, se kterým můžete začít už o rok dřív. Podmínkou je, aby dítě mělo dostatečně vyvinutý a zpevněný kotník.
Ať už s dětmi vyrazíte na lyže, boby nebo brusle, držte se jednoduchými pravidly. Nespěchejte na svého potomka, respektujte jeho tempo a užijte si společně strávené chvíle. Přece nechcete, aby na první zimní sporty vzpomínalo jako na nutný dril, ale jako na pohodový čas strávený s rodiči.