Maminka.czDěti a sport

Kotoul a stojku by měl umět každý školák. Podívejte se, jak je dítě správně naučit

Simona Procházková 24.  5.  2022
Kotrmelec, jak se také kotoulu říká, patří k základním cvikům, které by děti měly zvládnout už v předškolním věku. Přesto s ním řada z nich bojuje ještě na základní škole. Přinášíme návod, jak děti naučit kotoul vpřed a také stojku snadno a hlavně správně, aby nedošlo ke zranění.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Řadu pohybových dovedností by si děti měly osvojit ještě před nástupem do školy. Jedná se o všeobecnou pohybovou průpravu, která zahrnuje trénink obratnosti, rychlosti, jemné i hrubé motoriky, míčové sporty i cviky zaměřené na koordinaci, rovnováhu a prostorovou orientaci,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

VIDEO: Co by měly zvládnout tříleté děti: Kotrmelec a co dál?

Výuka kotoulu vpřed: jak na to a čím začít?

„Před samotnou výukou kotoulu vpřed je potřeba nejprve najít vhodnou podložku. V počátku je nejlepší lehce šikmá plocha, která dítěti pomůže s potřebnou rotací, není to však podmínkou. Výhodou je také měkčí povrch, proto učíme dítě kotoul na žíněnce nebo měkké podložce,“ doporučuje Jan Beran, odborný konzultant profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

 • Začněte průpravným cvikem, tzv. kolébkou. Dítě si lehne na podložku, uchopí obě kolena a současně s bradou je přitáhne k hrudníku. V této poloze provádí houpání vpřed i vzad. „Cvik opakujeme vícekrát, zařazujeme ho do různých her s dětmi ještě předtím, než je začneme učit kotoul,“ doplňuje Kristýna Přibylová.
 • Samotný nácvik kotoulu probíhá tak, že se dítě postaví s nohama mírně od sebe. Vyzveme ho k zamávání sluníčku – cílem je, aby se vytáhlo do výšky.
 • Následuje položení obou rukou na podložku ve vzdálenosti asi 10 až 20 cm před špičky nohou a pokrčení do podřepu až dřepu. „V této pozici dítě vyzveme, aby se podívalo na své bříško, na pupík. Jednu svou ruku dáme na zátylek dítěte, druhou na jeho zadeček – touto rukou začínáme pohyb překulení, ruka na zátylku hlídá, aby dítě hlavu správně zabalilo, sklonilo ji. Pokud to dítě nedělá správně, lehce přidržíme hlavu za zátylek, aby brada směřovala k hrudníku,“ vysvětluje Jan Beran.
 • Nyní dítě provede odraz nohou a následuje přetáčivý pohyb vpřed. U mladších dětí, které s nácvikem začínají a neodrazí se dostatečně samy, pomůžeme správnému přetočení právě úchopem za zadeček.
 • Starší děti již učíme, aby konečná pozice po provedení kotoulu byla do dřepu.
Je vaše dítě malý lenoch? Takhle ho rozhýbete

Pozor na nejčastější chyby!

Dítě dělá kotoul špatně, když…

 • Sedá si do kleku a nestojí na nohou.
 • Neopře se o ruce.
 • Neodrazí se oběma nohama.
 • Nesbalí hlavu, ale staví se na ni.

„Chybou je, když při výuce kotoulu nehlídáme zátylek dítěte. Dítě se v žádném případě nesmí stavět na hlavu, vždy ji musí mít sbalenou směrem k hrudníku,“ připomíná Jan Beran.

Jak naučit dítě stojku?

Umíš stojku? Koukej na mě… Takhle se dřív děti běžně trumfovaly. Ale dnes umí tenhle cvik správně jen hrstka z nich. „Přitom právě stoj na rukou patří k základním pohybovým dovednostem, které by měli zvládat už školáci na prvním stupni základní školy,“ připomíná Kristýna Přibylová.  

„Před zahájením nácviku stojky se dítě musí nejprve naučit zpevnit tělo a pletence ramenní. S dostatečným předstihem tedy zařazujeme průpravné cviky, jejichž cílem je umět ze sebe udělat prkno, a tím se zpevnit,“ vysvětluje Jan Beran a připomíná, že stejně jako kotoul učíme děti i stoj na rukou na žíněnce nebo měkké podložce.

Bolí mě nožičky! Neumím to! Víme, jak zahnat nejčastější dětské výmluvy u sportu

Nácvik stoje na rukou

 • K samotnému nácviku stojky můžete přistoupit ve chvíli, kdy se dítě dokáže dostatečně zpevnit.
 • Nejprve dítě začne ve vzporu ležmo, kdy ho dva trenéři (případně další cvičenci nebo zdatní rodiče) uchopí za ramena (aby nešlo dopředu nebo nespadlo na hlavu) a stehna, kolena nebo kotníky (ne za boky) a pomalu ho zvednou do stoje na rukou. Stoj zkorigujeme tak, aby bylo tělo v rovině.
 • „Zvládne-li dítě tento krok, můžeme přejít ke stojce z nákroku, kdy trenér stojí bokem, chytá dítě v oblasti kolen a druhou rukou mu srovnává rovinu těla,“ popisuje Kristýna Přibylová. Tento cvik je dobré nejdříve trénovat u zdi tak, že dítě si ve stojce opře nohy v místě pat o stěnu. K nácviku v prostoru přistupujeme až poté, kdy získá jistotu.
 • Poslední stupeň nácviku je stejný jako předchozí s rozdílem, že dítě dělá stojku k čelem stojícímu rodiči či trenérovi. Ruce pokládá těsně k jeho mírně nakročené noze. Jistíme dítě oběma rukama ze stran nohou v oblasti lýtek.
 • Návrat ze stojky je buď do kotoulu, nebo nohama zpět na podložku. Trenér či rodič dává dopomoc.
Koloběžky jsou in! Jak vybrat tu nejlepší pro vaše dítě?

Pozor na nejčastější chyby!

Dítě chybuje, když...

 • Prohýbá se a nezpevní tělo.
 • Krčí nohy.
 • Nedostatečně se odrazí.
 • Ve stoji vysazuje hýždě.
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Děti a sport, Sport, Základní škola, Cvičení, Pohyb, Kotoul, Kristýna Přibylová, Monkey's Gym, Nohy, Nácvik, Cvik, Podložka, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie