Maminka.czMateřská škola

Jak navázat vztah s učitelkou vašeho dítěte? A na co se ptát?

Tereza Víchová 12.  1.  2019
Jak správně navázat vztah s paní učitelkou ve školce, aby byli spokojení všichni – vy, dítě i ona? Tyhle rady ocení především ti rodiče, jejichž potomek se chystá v září do mateřské školy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Dobrý den, tady máte Honzíka, já běžím“ – v osm ráno. „Dobrý den, beru si Honzíka, na shledanou“ – ve čtyři odpoledne. Co ale dělal Honzík celý den? Chutnalo mu? Povídal si s paní učitelkou? Neměla by třeba nějaký nápad, jak pomoct zvládnout ty jeho ranní slzy? Když nic neříká, tak se asi nic zajímavého nedělo. A nemůžu ji přece otravovat, když tady má dalších dvacet dětí! Rodičovské přístupy jsou různé, učitelské také. Zkusili jsme přijít na to, co může nastavit zdravé vztahy mezi vámi – pro ten nejlepší rozvoj a blaho vašeho dítěte. 

Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně

Dohnat, co jsme nestihli 

Představte si situaci, která může reálně nastat. Přijdete s dítětem do školky a za deset minut musíte být v práci. „První dny ve školce by neměly být nastavené tak, že rodič pospíchá,“ říká učitelka mateřské školky s více než dvacetiletou praxí Andrea Karlíčková. „Spěch je ale obecně ve školkovém životě velké minus. 
Předat dítě učitelce a říct na shledanou, nedoporučuji.“ Ve většině školek můžete první dny (na začátku září) chvíli zůstat, společně si pohrát, popovídat s paní učitelkou. Využijte toho. A to i v případě, že je vaše dítě v pohodě a okamžitě se rozběhne za budoucími kamarády a novými hračkami. Poznáte prostředí a „okoukáte se“. 

Máte v první třídě učitele-muže? My ano a jsme nadšení, svěřila se Ája

Paní učitelka a vy 

MATEŘSKÁ ŠKOLKA je podle školského zákona školou, prvním stupněm vzdělávání. Má svůj vzdělávací program, který tvoří vedoucí učitelky spolu s kolektivem pedagogů mateřské školky. 

MÁLOKDO SI UVĚDOMUJE, že učitelka mateřské školky je s dítětem delší dobu než jeho rodiče, vzdělává ho a předává mu kus sebe, lásku a porozumění. 

MNOZÍ RODIČE, ale i široká veřejnost, se mylně domnívají, že pracovní náplň učitelky mateřské školky spočívá v tom, že děti ve školce hlídá. 

K HODNOCENÍ PRÁCE UČITELEK je nezbytné, aby poznaly, co se podařilo a co ne, jak naplánovat další činnosti – k tomu by měli přispívat i rodiče svou zpětnou vazbou. 


Co potřebuje učitelka vědět? 

„V naší školce dáváme rodičům nových dětí praktický dotazník,“ říká Andrea Karlíčková. „Shrnuje se v něm, co má dítě rádo a nerado, jak mu také doma říkají. Honzíka totiž mohou oslovovat třeba výhradně Jeníčku, my to pak přejmeme.“ Důležité také je, že vaše dítě něco třeba zásadně nejí – předejdete tak trablům, když to bude paní učitelka vědět. Pak hodně neoblíbené jídlo může nabídnout jen tak zkusmo. I kdybyste žádný dotazník k vyplnění nedostala, můžete třeba to hlavní sepsat nebo říci ve vhodné chvíli. 

Na slovíčko… 

První rozhovor s paní učitelkou je zásadní, nezanedbejte ho. Nemusí být nijak dlouhý, stačí pár minut (což je i logické vzhledem k tomu, že se ve školce sejde třeba dvacet nových dětí s rodiči). „Určitě se hodí informace o tom, že je dítě ostýchavější nebo citlivější,“ říká Andrea Karlíčková. „V zásadě platí, že jaké je doma, tak se bude chovat i ve školce. Paní učitelka může pak rodiče pozvat i s dítětem dovnitř, aby se tu společně porozhlédli.“ Nadcházející dny pak můžete „dávkovat“ další podle vás důležité věci. Rozvádíte se? Přestěhovali jste se? To vše by měla paní učitelka vědět, ale není nutné vše zdůrazňovat hned začátkem září – teď jde především o dobrý první dojem dítěte ve školce. 

Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat

Neberte to úprkem 

Ptát se, nebo čekat na informace? Adaptační proces vás obou ve školce trvá měsíc i déle. Ráno i odpoledne proto neváhejte a s paní učitelkou komunikujte. „Školky se také liší v přístupu, jak komunikují s rodiči,“ shrnuje Andrea Karlíčková. „Některá učitelka to sama od sebe nedělá, pokud nejde například o zásadní problém, jiná je pro určité rodiče třeba i přehnaně aktivní. Můj názor je, že by měl být denně prostor pro aspoň krátký rozhovor.“ Strávilo vaše dítě den v pohodě? Neplakalo? Nebo mělo nějakou těžkou chvilku během dne? Hrálo si s ostatními? Zapojilo se do tvoření a jiného vzdělávání? Slyšet o tom, jak prožilo den, vás může uklidnit nebo třeba podnítit k nějaké další společné odpolední činnosti. A váš vztah s paní učitelkou se bude nenásilně prohlubovat. 

Jarmila: Jsem učitelka a šikanují mě rodiče

V zahraničí fungují školky, kde se nezavírá a děti tam spí

Vzdělání, ne hlídání 

Mateřská školka je většinou první instituce, které svěřujete své dítě. Berte paní učitelku jako tu, která reprezentuje zdejší pravidla. Ta jsou totiž daná – nejde tu o to pro své dítě vybojovat nějaké výhody, ale nechat ho začlenit se a respektovat to, co je nastavené. Paní učitelka se ale vždy snaží, aby tu vašemu dítěti bylo dobře. „Školka není zařízení, kam dítě dám a oni mi je tu nějakou část dne pohlídají,“ dodává Andrea Karlíčková. „Má-li moje dítě nějaké specifické požadavky, mohou se snažit mi tu vyjít vstříc, ale jen do určité možné míry. Při dnešní oblibě spíš volnějšího stylu výchovy to pro určité rodiče může znamenat problém.“ Pro vás, dítě i paní učitelku nastává obvykle tříleté období, které můžete strávit v symbióze. Je na vás, jak zvládnete své vztahy od počátku nastavovat. 

Témata: Předškolák, Batole, Rodiče, Hlídání dětí, Mateřská škola, Základní škola, učitel, Pracovní náplň, Rodičovský přístup, Vztah, Dotazník, Část dne, Školský zákon, Děti, Vaše dítě, Učitelka, Široká veřejnost, Jak, Nava, První rozhovor, Mateřská školka, Dlouhá doba, Nová hračka, Ája, Za školou