Maminka.czVáš domov

Jak nejlépe uchovávat fotky svých dětí? Poradíme vám, jak na to

, Časopis Maminka
5. 8. 2016
Jak nejlépe uchovávat fotky svých dětí? Poradíme vám, jak na to
Od chvíle, co se miminko narodí, by člověk nejraději zaznamenával a schraňoval i ten nejmenší pokrok nebo společný rodinný okamžik. S příchodem nového člena „smečky“ totiž mají všechny budoucí vzpomínky rázem obrovskou cenu. Jak je tedy správně i nápaditě uchovávat?

Na chlubení: Album na webu

Pokud nemáte prarodiče, tetičky i jiné příbuzné na dosah ruky, a přesto je nechcete ochudit o nejčerstvější fotky, zkuste to s virtuálními fotogaleriemi. O co jde? O konkrétní webové adresy, na nichž si můžete vytvořit své album, zaheslovat ho a naplnit fotkami, co hrdlo ráčí. Ušetří vám to také čas, když vás kamarádky ponouknou, ať ukážete nové obrázky.

Jak fotit děti? Je to dřina, ale s našimi radami to zvládnete


Nic nikde nehledáte, jen pošlete odkaz, příslušné heslo, a bude po planých slibech typu „až se potkáme, něco ti ukážu“. A dobrá zpráva, všechno toto ukládání a sdílení je zdarma.

Kromě fotek můžete mít mraky dalších věcí. Své děti nechte zvěčnit třeba na trička, puzzle, hrnečky, magnety...

 

Kde je například najdete?

  • www.rajce.net – asi nejoblíbenější české webové album nebo on-line úložiště, chcete-li to vzít z té odborné stránky. Jednoduché, přehledné, vytvářet si tu můžete i fotoknihy.
  • www.zonerama.cz – lze tu tvořit alba soukromá i veřejná.
  • Redakce dokonce hodnotí veřejně přístupné fotky, vybírá z nich to nejlepší, takže můžete získat fanoušky či ocenění odborníků.
  • www.flickr.com – jestliže fandíte angličtině nebo se jí aspoň nebojíte, zkuste stránky od Yahoo! Galerii si můžete aktivovat právě přes e-mail Yahoo!, ale jde to i bez něj. Dají se tu sdílet i 3D fotky.

TIP: Alba s různou mírou možného sdílení mezi přáteli můžete vytvářet i na sociálních sítích, jako je Facebook a Instagram. Jen si hlídejte, komu fotky zpřístupníte. Co totiž vidí váš známý a „olajkuje“, je najednou přístupné i jeho přátelům.

Na zálohování: Cloudy

Další možností mohu být takzvaná cloudová úložiště, cloudové disky. Na nich můžete uložit cokoli od textových dokumentů (to kdybyste třeba jako já psala dětem deníček) po fotografie i jiné věci, které chcete mít někde zálohované a zároveň dostupné odkudkoli, bez závislosti na konkrétním přístroji.

Jediný problém jako u všeho, co je on-line, je určité bezpečnostní riziko. Ano, společnosti, které cloudy poskytují, mají všechno zabezpečené horem i dolem. Ale nikdy nevíte…

TIP: Svá cloudová úložiště má Google (tedy Google Disc, který vám nabídne automaticky po založení e-mailu na Gmail. com). Pro „jablíčkáře“ je tu iCloud, pro příznivce Microsoftu OneDrive a mezi oblíbené patří ještě Dropbox. K uloženému se dostanete odkudkoli s příslušnou platformou nebo aplikací a služba je zdarma.

Na archivaci: CD, USB a externí disky

Stáhnout fotky z foťáku nebo mobilu a šup s nimi na CD nebo USB. Potíž je v tom, že už po čase zjistíte, že jsou kvalitními „ochránci vzpomínek“ jen dočasně. CD jsou z těchto variant vůbec nejhorší. Rychle se poškrábou a je tu riziko, že se fotky na nich časem poškodí nebo je ani neotevřete.

Ačkoli dnes můžeme cvaknout kdeco a kolikrát chceme, analogové focení s papírovými fotkami rozhodně nevymírá.

 


S USB je to trochu lepší. Ale TOP jsou externí disky, jakkoli ani ty samozřejmě nejsou stoprocentní. Tím by byla snad jen investice do takzvaného domácího síťového úložiště (NAS), do kterého se dají vložit dva externí disky. Ty se „zrcadlí“ a NAS zařídí, že co nahrajete jednou, se zapíše dvakrát. Investice ovšem atakuje hranici deseti tisíc.

TIP: Nechávat si fotky jen v počítači nebo mobilu je to nejméně zodpovědné řešení. Technologie vás mohou z minuty na minutu zklamat a obnova fotek z „mrtvého“ počítače stojí tolik jako menší ojeté auto.

Pro milovníky papíru: Instantní focení

Ačkoli máme možnost cvaknout kdeco a kolikrát chceme, protože v digitálu můžeme promazávat ostošest, neznamená to, že analogové focení s papírovými fotkami vymírá. Fotky tiskneme pořád asi všichni, navíc na každém rohu je fotosběrna. Ale teď je trendem něco trochu jiného: takzvané instantní focení, které nechává znovu oživit foťáky polaroidového typu.

„U maminek mají asi největší úspěch fotoaparáty Instax Mini. Cena se pohybuje kolem dvou tisíc korun a jedna fotka z nich vyjde na třiadvacet korun. Má velikost vizitky, je ideální do peněženky a fotku z Instaxu uvidíte asi za dvě minuty,“ říká Michal Čáp ze společnosti PolaroidLove.cz, která vám Instax, ale i Polaroid dokonce zdarma půjčí a můžete počítat jen s cenou fotek.

„U Polaroidu je nejoblíbenější řada 600, jsou to staré klasické Polaroidy, které renovujeme. U nich už je formát fotek větší, ale cena jedné fotky je vyšší, vyjde zhruba na pětašedesát korun. Než se fotka objeví, musíte si počkat asi pět až deset minut. Ale to je právě jejich kouzlo, že můžete vidět i zrození samotné fotky a sledovat, jak se vybarvuje,“ dodává Michal Čáp.

TIP: Na www.vyvolej.to vyvolávají fotky. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby například nedělali i ty z Instaxu a nenabízeli možnost, že si u nich po pár kliknutích můžete nechat udělat fotky z oblíbeného Instagramu. Hodí se vědět a zkusit to.

Když chcete víc...

Kromě fotek můžete mít samozřejmě mraky dalších věcí. Trička, hrnečky, magnety, nástěnné hodiny… Asi nejoblíbenější jsou pak kalendáře, fotoknihy a puzzle z fotek, které vyberete, nebo třeba pexesa. Takové služby poskytuje spousta firem. A doporučuji sledovat v tomto směru slevové portály.

Především fotoknihy jsou ve vyhledávání na těchto serverech zásadně na první či druhé příčce, což znamená, že jsou často nabízené a můžete je sestavit i za polovinu jejich obvyklé ceny. A buďte bez obav, že byste fotoknihu nezvládli. Obnáší to obvykle nutnost stáhnout si jednoduchý program, který vás provede tvorbou od začátku až do konce. Kvalitu fotek tyto programy kontrolují automaticky.

Návod profesionálů, jak se stát kreativním fotografem svých dětí
Témata: Děti, Časopis Maminka, Váš domov, Rajče, Pořad, Foťák, Ucho, Jediný problém, Hrnec, Pořadí

Mohlo by vás zajímat
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Šikanu dcery zavinila třídní učitelka! Vyhlašovala koktu týdne a podobně
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?

Horoskopy

Beran Nedělní dopoledne proběhne ještě v klidu, ale k večeru se vrátí myšlenky na práci. Berani začnou být…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Daniel, Radek, Dan

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu