Maminka.czJen pro tatínka

Jak (ne)vysvětlit dětem všechny důležité věci

Pavel Brycz 29.  6.  2009
Jak (ne)vysvětlit dětem všechny důležité věci
I když ztrácet autoritu se stalo módou a na uříznutí ostudy se dá i vydělat, nechceme vypadat v očích našich dětí jako blondýni, a tak se snažíme zachovat si roli vševědoucího, dokud udržíme vyvalené bulvy v očích.

1. NAUČTE SVÉ DĚTI PRAVDĚ NAD PRAVDAMI

Mít patent na pravdu skřípe a jednoho krásného dne naše ratolesti poznají, že nejsme v tomto ohledu dokonalí. A tak je lepší prohlásit, že jste sice poctivě malým mudrcům vše vysvětlili, ale nejvíc o všem ví maminka, a proto musí jít za ní. Kdyby tvrdila něco úplně jiného a děti by v tom měly zmatek, nezoufejte, kluci si to přeberou a holčičky brzy pochopí. Ženy jsou dárkyně vzdělanosti, nejen života. Vždyť škola je ženského rodu a pohlaví!

2. POŘIĎTE SI PŘÍTELE NA TELEFONU

Nejen v televizním milionáři se vyplatí přítel na telefonu. Sám mám v mobilu tři katedry a bude-li zvídavost mých dětí pokračovat, přibudou i nějaké ústavy a instituty. V pubertě se jejich zájem vyléčí. Bude jim vrtat hlavou lék na akné a ne výroba penicilinu či pasterizace. Osiříte s řadou nepraktických koumáků, kteří se nikdy neoženili nebo zůstali starými „pannami“ na telefonu. Naštěstí vás občas vytočí a pozvou na jednu zkumavku.

3. VYŠPERKUJTE SVŮJ SLOVNÍK

Jestli vás učili jasnému vyjadřování, zapomeňte na to.

Svůj slovník proložte „možná, dalo by se říci, jako, snad, ale i naopak, ehm, chrocht chrocht, ha ha há a no, tos mě překvapil“.

Ke kloudné větě se vhodnými kombinacemi prázdné slovní vaty nedostanete – a tak budete stále působit jako Pán, který všechno ví. Jen je zrovna v časové tísni a hledá vhodné slovo pro děti od 0–12. Vlastně jsou to jen tři volební období. To dáte...!

4. NECHTE SI ZPRACOVAT REŠERŠE OD SEKRETÁŘKY

Ač respektujeme vlastní myšlenkové bohatství, je vhodné si je někdy obohatit. Mě přivedl na nápad Marek Eben, když popisoval přípravu show Na plovárně. Nechat si zpracovat rešerše k tématům svých hostů: jaderná fyzika, podmořská fauna a fl óra, odchylky a chyby v teorii relativity. Stačí poprosit asistentku Janičku, kterou manželka tak nerada, a právě proto by ona tak ráda pracovala hlavou. Umožněte jí to. Zamhuřte oči!

5. ZAVEĎTE SI DOMA TÝMOVOU PRÁCI

Zřídka sice, ale stane se, že váš domov navštíví nějací neunavení cizinci. Návštěva prarodičů, tchyně nebo daňového poradce. Statik, který přišel vyzkoumat, jestli se váš dům nad staveništěm metra už brzy zbortí. Tazatel z mobilní společnosti anebo zbloudilí korejští turisti. Využijte nečekanou posilu. Zapojte je do brainstormingu, kde se snažíte zodpovědět na nejnevinnější otázky dětí.

Mozkomorové nebudou tak krutí jako vy!!!

6. PŘIZNEJTE SE, ŽE JSTE DUTÍ

Omluvte se Komenskému za slova, jimiž jste ho očernili. On i v moru a válce byl funkční, ale vám stačí nedělní odpoledne, abyste padli pod tíhou světa a neodpověděli dětem na nejprostší otázky. Tatínku, když je děcák domov pro děti bez rodičů, je rodičák domov pro rodiče bez dětí? Ano, ne, ehm. V hlavě vám dutě zní. Od zítřka po vás bude chtít šéf nadlidské výkony a vám shořely všechny integrované obvody. Model tatínků ročník 2009 nic nevydrží...

Témata: Časopis Maminka, Jen pro tatínka, Volební období, Starý pán, Marek Eben, Jak, Věc, Děcák, Mudrc, Nedělní odpoledne
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
GALERIE: Cigareta po porodu, jízda bez autosedačky? Retro fotky ukazují, co by se dnes už určitě nestalo!
Formánková Simona
Galerie
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
GALERIE: Letošní nejlepší adventní kalendáře pro děti, mámy i táty. Který si vyberete?
Procházková Simona
Vánoce 2021
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství