Máte roušku? Ode dneška ji budeme potřebovat všichni, jakmile vyrazíme někam z domu. Od středy 18. března od šesti večer je totiž nošení roušek povinné pro všechny a všude.
Musíte do práce, na nákup, k lékaři? Vezměte si roušku, jinak vám zřejmě bude hrozit pokuta. Má to smysl, protože to snižuje šíření kapének do okolí, a tím pádem to skutečně může zpomalit šíření viru v populaci.
Například tím, že pokud je člověk nakažený, klesá riziko, že se jeho infikované kapénky dostanou na ostatní. Je však třeba dodržovat následující pravidla.
TIPY NA DOMA VYROBENÉ ROUŠKY ZDE:
ROUŠKA BAVLNĚNÁ ŠITÁ
ROUŠKA BEZ ŠITÍ Z LÁTKY A GUMIČEK
ROUŠKA BEZ ŠITÍ Z TRIČKA
ROUŠKA ZE SÁČKU DO VYSAVAČE
Aby doma vyrobená rouška alespoň trochu fungovala, musíte se držet následujících doporučení:
- Před nandáním roušky si umyjte ruce mýdlem, případně použijte dezinfekci.
- Při nošení se roušky nedotýkejte.
- Jakmile rouška zvlhne, je třeba ji vyměnit – nejpozději po 2 hodinách nošení. Ve skutečnosti to bývá mnohem dříve.
- Roušku sundejte tak, že ji uchopíte pouze za tkalouny či gumičky.
- Následně si důkladně umyjte ruce mýdlem, případně vydezinfikujte.
- Špinavou roušku uchovávejte nejlépe v uzavřené nádobě a před dalším použitím ji vyvařte a vyžehlete na nejvyšší stupeň. To se samozřejmě netýká roušky papírové nebo té ze sáčku od vysavače.
Dvacet minut a dost?
Berte doma šitou roušku jako skvělé, ale přece jen provizorní řešení. Protože zhruba po dvaceti minutách zvlhne a její účinnost zásadně klesá. Nemá proto například smysl nosit je v autě cestou na nákup, nasaďte si ji opatrně až před tím, než budete vystupovat.
Jak na DVTV upozornil infekcionista Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš, když v parku jednou za pět minut potkáte člověka, žádné riziko nikomu nehrozí. Ani v liduprázdném lese ne. Nicméně dle rozhodnutí vlády je nošení roušek povinné.
VŠECHNO O RŮZNÝCH ROUŠKÁCH NAJDETE TADY
Jak roušku sterilizovat? Podrobnosti o sterilizaci TADY
redakce, vas
6. prosince 2024
Radka Wallerová
16. března 2020
Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19. Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.
Uzavření škol|
Nárok na ošetřovné|
Testování na koronavirus|
Léčba koronaviru|
Rouška bez šití