Porodit miminko v létě může být moc prima. Je teplo, svítí slunce a vypadá to, že moc svršků není třeba. Ale má to i jistá úskalí.
Sama jsem rodila na konci července, bylo horko k padnutí a vůbec jsem nevěděla, co s tím malým novorozeným uzlíčkem dělat. Jak ho oblékat a přikrývat a jestli vůbec můžu v horku jít na procházku.
Psala jsem tehdy ve dne, v noci zuřivé zprávy své kamarádce Šárce, které tímto dodatečně děkuji, že mě s nimi neposlala k šípku. Díky ní jsem nečekala s první procházkou a věděla jsem, jak syna obléct.
Vycházky s miminkem
Čerstvě narozená miminka mají zatím nedostatečně vyvinutý termoregulační systém, a proto u nich může velmi snadno dojít k přehřátí, ale také k prochladnutí. Právě proto je velice důležité dbát na to, jak je miminko oblečeno. V úvahu bychom měli brát nejen to, jaké je počasí, ale i to, kam s miminkem jdeme a jak dlouho venku budeme.
Za teplého počasí je možné vyjít s miminkem na první vycházku vlastně hned po příchodu z porodnice. Jestli je příliš horko, raději počkejte a nejprve ho pomalu adaptujte u otevřeného okna.
V létě byste s miminkem a vlastně ani se staršími dětmi neměli vycházet na přímé slunce mezi 11. a 15. hodinou.
Může se zdát, že miminku v kočárku by to mohlo být jedno, ale věřte, že při takové letní procházce vystoupá teplota v kočárku i několikanásobně – a takové vedro rozhodně není pro miminko zdravé. Na procházku proto vyrazte brzy ráno, kdy je ještě příjemně, nebo naopak později odpoledne či k večeru.
Jakou ochranu před sluncem pro miminko?
Děti do šesti měsíců, ale klidně i do jednoho roku by neměly pobývat na přímém slunci, protože jejich kůže není ještě plně vyvinutá, je citlivá a nemá vyzrálou schopnost pigmentace.
Snadno by se mohlo stát, že dítě už na první procházce přijde k bolestivým popáleninám od sluníčka. Jak tedy s miminkem v létě ven? Raději než v šátku se na delší procházku v parku vypravte s kočárkem.
Ten by měl být dobře odvětrávaný. Použít můžete také speciální letní podložku do kočárku, například z paměťové pěny, která je prodyšná a je vyrobena z materiálů odvádějících pot. Důležité je chránit miminko před sluncem zataženou korbičkou a přes ni ještě přehodit čistou bavlněnou plenu nebo si pořídit sluneční clonu.
Ta vám sice bude bránit v pohledu na vašeho andílka, ale ochrání jej před UV zářením i nepříjemným ostrým světlem.
Klimatické přechody
V létě je to všude samá klimatizace a větráky puštěné naplno. Pro nás je takové ochlazení možná příjemné, ale miminku tak úplně dobře nedělá. Jeho termoregulace totiž nedokáže na takové teplotní změny reagovat.
Nejenže mu je v takové situaci nepříjemně, ale hrozí, že i během malé chvilky prochladne.
Plánujete-li tedy, že se během procházky zastavíte na nákupech nebo někde na zmrzlinu, počítejte s tím, že děťátko bude potřeba uvnitř trochu přiobléknout nebo alespoň přikrýt dekou. Ani tak se ale nezdržujte v klimatizovaných prostorech příliš dlouho.
Je asi jasné, že pokud je venku horko k padnutí, nebudete miminko navlékat do bundičky a ještě jej přikrývat. Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou.
Z horka se mohou na zádech a hrudníčku objevit i potničky a zadeček miminka je náchylnější k opruzeninám. V létě proto miminku měňte často plenku, aby nebylo v mokru, a pokud můžete, nechte jej na podložce i bez plenky, aby jeho pokožka mohla větrat. Na vzniklé opruzeniny používejte kvalitní hojivý krém.
Jaké zvolit oblečení?
Volte vždy bavlněné materiály a vrstvěte stejně jako v chladnějším počasí – viz box na straně 101. Ideální jsou (podle aktuální venkovní teploty) bodíčka bez rukávů, lehké propínací kabátky nebo overálky a ponožky. S sebou vždy mějte letní deku.
- Zlaté pravidlo říká, že miminko by mělo mít o jednu vrstvu oblečení více než vy. V létě se ale touto radou nemusíme řídit pokaždé. Spíše na to jděte selským rozumem a podle teploty venku.
- Miminko by na sobě mělo mít vzdušné oblečení z přírodních materiálů. Ideálním materiálem je bavlna, která je nedráždivá pro jemnou a citlivou dětskou pokožku.
- Zakrývejte miminku pokud možno celé tělíčko. Zvolte lehoučké tričko nebo body s dlouhým rukávem a ponožky, případně kalhoty. Důležité také je, abyste zakrývali hlavičku. Oblékněte mu tenkou bavlněnou čepičku, která je buď bezešvá, nebo má po stranách speciální ploché švy, které nebudou miminko tlačit.
- V kočárku jej přikryjte bavlněnou dečkou nebo plenou. Když je trochu chladněji, oblékněte děťátku přes tričko ještě tenký kabátek nebo bavlněnou mikinu, kterou budete moci snadno zase svléknout.
- Je-li příliš horko, můžete dítě do kočárku nebo do stínu na deku položit v bodíčku s krátkým rukávem a přikrýt tenkou dečkou či plenou.
- Kontrolujte, jestli se vaše děťátko příliš nepotí za krkem a na zádech, a podle potřeby mu vrstvu oblečení buď oblékněte, nebo naopak sundejte.
- Může se stát, že miminko bude mít v parných dnech studené nožičky a ručičky. Neznamená to ale, že by mu byla zima. Dětem se končetiny hůře prokrvují, a proto je mají studené. Trpí-li na studené ručičky i vaše miminko, oblékněte mu tenké bavlněné rukavičky.
- Má-li miminko oblečení propocené, nenechávejte mu je a ihned ho převlékněte do suchého. Nedostatečná termoregulace malého organismu totiž může za to, že miminko rychle prochladne.
Miminka a opalovací krémy
Primářka Dermatologického oddělení pro děti, FN Motol, MUDr. Štěpánka Čapková
„Děti do 6. měsíce nesmějí vůbec na přímé slunce, jejich pokožka je ještě příliš tenká a je téměř bez ochranného barviva melaninu. Dítě je nutné držet stále ve stínu, a tudíž jeho pokožku ničím nemažeme.
Teprve od půl roku je možné používat pro dítě ochranné krémy z lékárny, které jsou speciálně určené pro tento věk. I tak je potřeba pobyt na slunci minimalizovat a aktivně kojence slunci nikdy nevystavovat. Ideální pro dítě je polostín.“
Video: Jak chránit děti před sluníčkem a jak vybírat vhodné oblečení