Maminka.czZdraví

Jak ochránit své děti chránit před pneumokokem?

Pneumokok. Slovo skloňované ve všech pádech a vedle invazivních onemocnění spojované především s jednou z nejběžnějších dětských nemocí – zánětem středního ucha.
Komerční článek
25. 10. 2010
Jak ochránit své děti chránit před pneumokokem?

Bakterie způsobující pneumokoková onemocnění se šíří kapénkovou infekcí, například při kašli a rýmě, ať už doma při kontaktu se sourozencem či v dětských kolektivech, jeslích nebo školkách.

Pneumokok, odborně nazývaný Streptococcus pneumoniae, patří mezi bakterie, které vyvolávají široké spektrum onemocnění nejen u dětí, ale i u dospělých. Nejnebezpečnější jsou tzv. invazivní pneumokoková onemocnění, jako jsou závažné formy zápalu plic, pneumokoková meningitida a otrava krve.

Existuje více než devadesát různých sérotypů pneumokoka, ale pouze jedenáct z nich je u dětí zodpovědných za převážnou většinu invazivních onemocnění.

Invazivní pneumokoková infekce byla v roce 2009 v České republice diagnostikována u přibližně dvaceti dětí do pěti let věku. Ve srovnání s předchozími lety počet těchto onemocnění u nejmenších dětí výrazně poklesl, a to i díky dostupnému očkování.

Pozor na záněty středního ucha!

Mnohem častěji však pneumokoky dětem způsobují obtíže v podobě mírnější formy infekce – především zánětu středního ucha. Zánět středního ucha může být způsoben virovou, nebo bakteriální infekcí. Pneumokok je zodpovědný za přibližně polovinu všech bakteriálních zánětů středouší.

Odhaduje se, že většina dětí onemocní akutním zánětem středního ucha ještě před dosažením třetího roku života. Že se jedná o velmi časté onemocnění, potvrzuje i výsledek výzkumu provedeného v pěti zemích Evropské unie, který ukázal, že na každých 1000 dětí připadá ročně asi 268 návštěv u lékaře právě pro zánět středního ucha.

Zánět středního ucha je nepříjemné a mnohdy velice bolestivé onemocnění a může vést až k prasknutí ušního bubínku. Léčba často vyžaduje propíchnutí ušního bubínku s cílem uvolnit nahromaděnou tekutinu a mnohdy se neobejde bez předepsání antibiotik.

Jak můžete své děti chránit?

Jedním ze způsobů jak děti chránit, je očkování. Vakcinace proti pneumokokům totiž vedle ochrany před invazivními onemocněními pomáhá předcházet i zánětům středního ucha.

Pneumokokové vakcíny jsou dětmi dobře snášeny a mohou se podávat současně s dalšími dětskými vakcínami, například s hexavakcínou či s vakcínou proti rotavirům. Všechny dostupné vakcíny nabízí pokrytí hlavních invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou děti v České republice ohroženy.

Vakcína Synflorix přitom také pomůže ochránit každé druhé očkované dítě proti pneumokokovým zánětům středního ucha. Jelikož je vakcína Synflorix plně hrazena ze zdravotního pojištění, rodiče nemusí na vakcínu nic doplácet a mohou tak za ušetřené peníze dopřát dítěti více ochrany také proti dalším infekčním onemocněním, např. proti rotavirové gastroenteritidě, která je druhou nejčastější příčinou hospitalizací malých dětí s infekčními průjmy.

V řadě evropských zemí, například v sousedním Rakousku, se již proti rotavirům očkují všichni kojenci v rámci plošného očkování (podobně jako se u nás plošně očkuje např. hexavakcínou).

Vakcíny proti pneumokokům jsou obvykle podávány dětem ve věku od 3 měsíců a je-li očkování zahájeno do 5. měsíce, jsou částečně či plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Protože výše zmíněná onemocnění nejvíce ohrožují děti mladší jednoho roku, je vhodné poradit se o očkování s dětským lékařem co nejdříve po porodu.

Témata: Zdraví
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu