Maminka.czMaminka v porodnici

Jak odhalit duševní potíže po porodu? Pomáhá speciální dotazník

Tereza Víchová vas 4.  1.  2024
Jedna z pěti žen prožije po porodu psychické potíže. Od pláče přes apatii, obavy, strach o miminko až po sebevražedné myšlenky. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze mohou maminky po porodu vyplnit dotazník a zjistit, zda jejich potíže vyžadují odbornou péči.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Fakultní Thomayerova nemocnice dostala nabídku stát se součástí projektu Národního ústavu duševního zdraví. Na projektu Duševní pohoda mámy pracuje MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., z NUDZ.

„Byli jsme požádáni o spolupráci a mapování poporodních stavů u žen, které u nás porodí,“ vysvětluje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice Bc. Lenka Cejpková.

V ideálním případě vyplní všechny novopečené maminky jednoduchý test, který vypočítá riziko, že se u nich mohou objevit psychické potíže.

PODCAST: Poporodní deprese přichází nečekaně! Veronika ji zažila hned dvakrát

„Nás to nadchlo, protože tato péče ještě není v naší republice nastavená. Spočívá to ve vyplnění dotazníků. V tuto chvíli je žena po porodu s projektem seznámena v prenatální poradně, potom u nás dostane edukační materiál, který si prostuduje, a jsme domluveni, že ideální doba na vyplnění dotazníku je den před odchodem domů. Snažíme se vytipovat vždycky dobu a čas, kdy je žena aspoň trošku odpočinutá, je najedená, miminko je zaopatřené... A v tu chvíli požádají sestřičky nebo porodní asistentky matku, aby nám vyplnila dotazník,“ vysvětluje Lenka Cejpková.

Otázky v dotazníku se vztahují k duševnímu rozpoložení žen. „Jednak je tam zmapován jejich porod, jednak to, jak se cítí a jaké mají starosti s miminkem, jestli zvládají péči o dítě atd.,“ vysvětluje vrchní sestra. Ženy, u nichž je výsledek testu pozitivní, jsou aktivně osloveny s nabídkou pomoci. 

Jaká je zpětná vazba od maminek? To se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Projekt Duševní pohoda mámy

Na začátku stál MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., český psychiatr a odborník na mateřskou psychiku, který průkopnicky přivedl screening psychosociálního stresu do prvních českých porodnic. Ve spolupráci s Úsměvem mámy pak vznikl i návazný systém péče, který se snaží přiblížit maminkám v riziku podporu i odbornou pomoc. Obojí je součástí projektu, který realizuje Národní ústav duševního zdraví ve spolupráci s Úsměvem mámy.

Podívejte se do nitra poporodní deprese: Nový přehled projevů odhaluje, co maminky skutečně prožívají
 

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Miminko, Maminka v porodnici, Poporodní deprese, praha, projekt, duševní porucha, porodnice Krč, Dotazník, Maminka, Antonín Šebela, Máma, Thomayerova nemocnice, Lenka Cejpková, Pot