Maminka.czŠkolák

Jak omluvit dítě ze školy, kolik může mít zameškaných hodin a co vše se dá uvést jako rodinné důvody

Simona Procházková 6.  9.  2024
Řádné plnění školní docházky je pro každé dítě důležitou povinností. Zajistit pravidelnou docházku svých potomků do školy mají podle zákona jejich rodiče, případně zákonní zástupci. Přečtěte si, jak se definuje omluvená a neomluvená absence, co jsou a nejsou „rodinné důvody“ jako příčina nepřítomnosti ve škole nebo jak postupovat, když jdete s dítětem k lékaři.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Povinnou školní docházku zavedla v naší zemi panovnice Marie Terezie v roce 1774. Tato reforma je považována za jeden z prvních zásadních kroků k vytvoření moderního školského systému. Dekret rakouské císařovny nařizoval, že děti ve věku od 6 do 12 let musí povinně navštěvovat školu (šlo tedy o šestiletou povinnou školní docházku). Záměrem a cílem bylo zvýšit gramotnost a poskytnout dětem základní vzdělání, které zahrnovalo čtení, psaní, počítání a náboženství.

V současné době upravuje povinnou školní docházku v České republice zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (Školský zákon).

VIDEO: FLOW balance: Musíme přidat hodiny tělocviku ve školách jako v zahraničí, děti tloustnou, tvrdí trenér Barák  

Omluvené a neomluvené absence žáka

Omluvená nepřítomnost žáka ve škole je taková, kterou povolil rodič, učitel nebo jiný oprávněný zástupce školy. Patří sem případy absencí, pro které je poskytnuto uspokojivé vysvětlení, například z důvodu nemoci nebo náhlé zdravotní indispozice, účast na mimoškolních sportovních utkáních nebo soutěžích, úmrtí v rodině a podobně. Neomluvená absence je pak nepřítomnost, k níž učitel nebo jiný oprávněný zástupce školy své svolení nedal. Sem patří veškeré nevysvětlitelné absence.

Omluvenka v případě nemoci

Nejčastějším důvodem, proč není dítě přítomné ve škole, je nemoc. Dnes je již běžnou praxí, že v době, kdy je dítě nemocné a lékař nařídí klidový režim nebo setrvání na lůžku, omlouvají jeho nepřítomnost ve škole rodiče. Písemná omluvenka vystavená ošetřujícím pediatrem již není potřeba.

Rodiče tak v případě zdravotních potíží omlouvají dítě na základě svého vlastního vyhodnocení a rozhodnutí. Samozřejmě se mohou objevovat případy, kdy je tato možnost zneužívána. Typické je to zejména u jednodenních absencí, kdy je dítě omluveno z důvodu „náhlé nevolnosti, bolestí hlavy nebo zvracení.“ Zákonný zástupce žáka je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do třech kalendářních dnů od počátku jeho nepřítomnosti. 

Nový školní rok v pohodě a bez stresu. Chvalte úsilí, ne jedničky, radí psycholožka

Omlouvání kvůli návštěvě lékaře

Návštěvy u lékaře jsou dalším častým důvodem školní absence. I v tomto případě stačí písemná omluvenka od rodičů, která by měla být učiteli doručena v časovém předstihu. Pokud dítě odchází k lékaři například až po druhé vyučovací hodině, pravidla pro jeho odchod ze školy stanovuje školní řád konkrétního zařízení. Většinou je nutné, zejména u mladších žáků, aby si dítě osobně vyzvedl dospělý doprovod. Mnohdy se stává, že se děti od lékaře vracejí ještě v době, kdy stále probíhá vyučování, do školy se již ale nevracejí a zůstávají doma po celý den. Toto není nijak prokazatelné a postižitelné.

Co vše mohou být „rodinné důvody“

Právě rodinné důvody jsou poměrně rozšířeným důvodem k omlouvání dítěte z vyučování. Učitelé se setkávají s nejrůznějšími typy žádostí, od rodinných dovolených (typicky hlavně v červnu a září), výletů a rodinných oslav až po bizarní důvody, jako je třeba pomoc v domácnosti, nebo hlídání mladšího sourozence.

Časté jsou i omluvy dětí ve dnech, kdy třída jede na školní výlet, do kina či divadla, a rodiče nepovažují za nutné, aby se jejich potomek těchto akcí účastnil. Lze tedy vůbec rodinné důvody blíže specifikovat? Patří mezi ně například svatba nebo pohřeb v rodině, u starších dětí například dny otevřených dveří na středních školách nebo účast na sportovních a jiných soutěžích či turnajích, které nepořádá škola.

Kolik zameškaných hodin je v pořádku?

Jaké jsou dopady a důsledky, když žák nasbírá neúměrně vysoký počet absencí, tedy omluvených (případně i neomluvených) hodin? Kromě skluzu ve vědomostech a negativního vlivu na studijní výsledky a obvykle zhoršeného prospěchu, mohou mít učitelé v takovém případě problém s objektivní klasifikací a zhodnocením, jak na tom konkrétní žák s učivem vlastně je. Při abnormálně častých absencích může být žákovi odložena klasifikace.

Kolik tedy může dítě zameškat hodin za pololetí? V České republice neexistuje přesně stanovený limit pro zameškané hodiny, který by platil pro všechny školy a všechny případy. Limity se mohou lišit podle jednotlivých školních řádů a specifických pravidel konkrétní školy nebo jejího zřizovatele. V případě, že jsou absence dlouhé, opakované nebo neomluvené, může škola podniknout určité kroky – písemně upozornit rodiče, zaznamenat případ do školní dokumentace, nebo dokonce odeslat k dalšímu správnímu řízení.

Prvňáček: Bez čeho se neobejde, a co naopak není potřeba kupovat?


 

Témata: Děti, Základní škola, Vzdělání, Školák, Rodiče, Školy, První třída, Prvňáček, Back to school