[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Z porodnice nás pustili narychlo, den předtím malé odstranili pahýl z pupečníku a pupík zalepili. Sestřička říkala, že až se to odlepí, všechno mi vysvětlí, a už se to nestihlo. Teď tápu, co s tím,“ říká Magda. „Omývám lihem, ale nevím, nakolik mám tamponkem vytírat i zevnitř a bojím se, jestli to miminko i nebolí,“ svěřuje se maminka.
Klasická situace mnoha čerstvých maminek. Propuštění z porodnic už 72 hodin po porodu s sebou nese příjemný pocit „rychle jsme doma ve svém“, ale i větší zodpovědnost za věci, které byly dříve na oddělení šestinedělí déle pod lékařským dozorem. Pupíku rozhodně věnujte pečlivou pozornost.
Spojka mezi maminkou a miminkem má zásadní význam během nitroděložního života plodu. Po porodu přestává plnit svou funkci, což ovšem neznamená, že o něj nemusíme pečovat.
„Maminky pupík obvykle nepovažují za důležitý, což není úplně pravda,“ říká vedoucí lékař novorozeneckého oddělení nemocnice Nymburk Radomír Pavluv.
„Je to totiž jedna z bran možného vstupu infekce do těla. Už staří pediatři považovali ošetřování pupíku za zásadní věc. I když je celotělová infekce výjimečný jev, zarudnutí a lokální hnisání se objevuje poměrně často a je to nepříjemná komplikace po porodu,“ upozorňuje lékař.
Možná vás v porodnici překvapí touhle otázkou, trendy a postupy se totiž v téhle oblasti mění. Po porodu a přestřižení pupeční šňůry se místo ošetří a do druhého dne kryje sterilním tamponem.
Pahýlek pak začíná postupně sesychat a sestřičky se lehce dostanou k úponu a ošetří ho dezinfekcí. Ale co dělat dál?
„Dřívější trend byl jasný: pupík se miminkům odřezával aspoň částečně zaschnutý, a to co nejblíže úponu. U této metody jsou ale určitá úskalí – například vrozená krvácivá porucha,“ vysvětluje dále lékař. „Pupíky se dnes proto ponechávají a samovolně odpadnou až doma po návratu z porodnice.“
Obvyklou praxí v porodnicích je ale otázka na maminku, jak si přeje postupovat v případě ošetření pupíku – rozhodnutí je tedy na vás. Odřezání se nemusíte bát, je to mrtvá tkáň a miminko tenhle úkon nebolí. Místo se ošetří sterilním tamponem a v porodnici je vaše dítě stále pod odborným dohledem.
„Maminka jen hlídá tampon, aby neprokrvácel,“ dodává Radomír Pavluv. „Velkou výhodu má tahle metoda například u maminek sociálně nebo mentálně slabších či pokud někdo nedodržuje úplně dobře hygienu. Pokud je pupík v porodnici zarudlý, je také lepší jej odříznout, aby se nerozvinula infekce. Pak se používá mast, například Framykoin,“ popisuje postup lékař.
Rozhodla jste se nechat pahýlek odpadnout? Už v porodnici dbejte na jeho pečlivé ošetřování a zásadní je nebát se. V mnoha maminkách totiž zbytek pupeční šňůry a úpon vzbuzuje strach z bolesti miminka a to má za následek přílišnou opatrnost. Nebojte se čistit, vaše novorozené miminko bolest cítit nemůže.
„Pravidelné čištění je potřebné,“ zdůrazňuje oslovený odborník. „Úpon pupku je důležité místo, kde se mohou hromadit mázek, vlhké hmoty, odlučující se epitel, může se sem dostat i stolice.“ Už z tohoto výčtu je vám asi jasné, že se může cokoli zkomplikovat, tak obavy stranou.
Nebojte se proto zeptat novorozenecké sestřičky, všechno vám ukáže a poučí vás pro domácí péči. Pokud vám nebude cokoli jasné, ptejte se i svého pediatra. Pokud nenastanou komplikace, nemusíte hned k němu běžet, určitě vám ochotně poradí i po telefonu.
Dokud pahýlek neodpadne, dbejte na to, aby větral. Plenku proto dávejte miminku tak, aby byl pupík odkrytý a pokud je to možné, nechte jej co nejvíce bez oblečení.
Až se pupeční jizva zcela zahojí, nemusíte místo dezinfikovat při každém přebalení. Vždy po koupání ale místo kontrolujte – ze záhybů kůže je třeba odstranit nahromaděné kožní šupinky.
Výborný pomocník je vatová tyčinka. Ve výbavičce by vám neměl chybět třicetiprocentní líh a čtverečky z buničiny. Radomír Pavluv doporučuje použít je při každém přebalování:
„Ideální také je, když může k místu vzduch, aby rychleji zasychalo. Pokud se během prvního týdne vše dobře daří, už je riziko rozvoje infekce minimální. Potom pupík během dvou týdnů odpadne sám,“ říká lékař.
„Drobné zakrvácení není ani po propuštění z porodnice problém, ale je potřeba pupek nadále pečlivě dezinfikovat a sledovat.“ Pokud se totiž objeví infekce, nemůžete už s miminkem zpět na oddělení šestinedělí, ale na klasické dětské oddělení.
A tady už jsou nemocné děti a tím i nepříjemná rizika všemožných dalších infekcí pro vaše novorozeně. Tak se nebojte, pečlivě ošetřujte a ptejte se!
Obvyklou praxí je, že se vás v porodnici zeptají, jak si přejete postupovat v případě ošetření pupíku. Poraďte se s lékařem.
I když to vypadá trochu odpudivě, nebojte se pořádně čistit, vše se zahojí a pahýlek odpadne. Lenka Čopáková, editorka
Kdy s pupíkem k lékaři? Pokud místo zapáchá i po dostatečném ošetření lihem – může to značit infekci. Pokud se v okolí pupíku objeví zarudnutí – jasné kritérium zánětu. Nezapomeňte, že u novorozenců vše probíhá v řádu hodin a s návštěvou lékaře neotálejte – čas rychle běží.