Maminka.czPředškolák

Jak osvětlit pokoj pro školáka? Zdravý zrak je na prvním místě

21. 9. 2016
Jak osvětlit pokoj pro školáka? Zdravý zrak je na prvním místě
Osvětlení dětského pokoje není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ať už jde o domácí úkoly, hraní nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba dětem na tyto činnosti dobře posvítit, aby si zbytečně neunavovaly oči.

Pracovní stůl je snad nejdůležitější plochou v dětském pokoji. Školáci při práci na něm tráví většinu času. Ať už jde o domácí úkoly, učení, prohlížení knížek, kreslení nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba, aby si na danou činnost správně posvítili a zbytečně si neunavovali oči. Právě proto je výběru lampičky na dětský stůl potřeba věnovat zvláštní pozornost.

Pravdy a mýty o zraku: Budete koukat!

U dětské stolní lampy je potřeba zohlednit více kritérií než pouhý vzhled. Aneb jak říká Zuzana Zicháčková: „Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je výběr příliš nízké lampičky se stínidlem. Ta je na pracovní stůl opravdu velmi nevhodná, protože kvůli stínítku vyzařuje příliš rozptýlené světlo, které je pro čtení nebo psaní zcela nedostatečné.“

Stolní lampa na hraní i učení

Existuje celá řada různých typů stolních lampiček, a člověk se tak může v jejich záplavě snadno ztratit. Jak tedy takovou stolní lampičku vybrat, abyste svému študákovi ještě nepřihoršili? Zuzana Zicháčková se s námi podělila o tip na šikovnou lampu pro školáky: „Pokud je na dětském stole dostatek místa pro lampu se stabilní základnou, pak je tou nejvhodnější variantou zdravého, moderního a úsporného osvětlení pro učení i jiné činnosti stmívatelná LED lampa s nastavitelným ramenem.“

Věděli jste, že...

světelný zdroj vhodný pro čtení by měl mít svítivost vyšší než 800 lumenů. To znamená LED žárovku s příkonem od 9W, úsporku s příkonem od cca 15W a starou žárovku s wolframovým vláknem s výkonem 60W.

Velkou předností stolní lampy s polohovatelným ramenem je, že svítí přesně tam, kam potřebujete. Dá se totiž naklánět všemi různými směry. Výhodou LED osvětlení jsou zase nízké náklady na energetickou spotřebu.

Neméně důležitá je i výška lampy. Na psací stůl je vhodná lampa s vysokou nohou, aby byl proud světla vždy orientovaný shora dolů. Z hlediska správného umístění lampy je nutno brát v potaz, jestli je dítě pravák, nebo levák. Lampu umístěte k opačné ruce, než kterou dítě píše – jinak by si při psaní stínilo.

 

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Školák, Váš domov, Praktické rady, Oči, Zrak, Psací stůl, Kontrast, Gemini, Zdravý zrak, Krátká procházka, Jak, Kvalitní spánek, Pokoj, Velký rozhovor, Domácí úkol, Noční stolek, Tlumené světlo, Oční lékař, Vhodné osvětlení, Pravák, Odpolední hodina, Různé typy

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Střelec Váš život je nyní plný adrenalinu a dalo by se říci, že jste v jisté formě stresu. Na jednu stranu vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Běla, Gejza, Bianka

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné