Maminka.czPředškolák

Jak osvětlit pokoj pro školáka? Zdravý zrak je na prvním místě

21. 9. 2016
Jak osvětlit pokoj pro školáka? Zdravý zrak je na prvním místě
Osvětlení dětského pokoje není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ať už jde o domácí úkoly, hraní nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba dětem na tyto činnosti dobře posvítit, aby si zbytečně neunavovaly oči.

Pracovní stůl je snad nejdůležitější plochou v dětském pokoji. Školáci při práci na něm tráví většinu času. Ať už jde o domácí úkoly, učení, prohlížení knížek, kreslení nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba, aby si na danou činnost správně posvítili a zbytečně si neunavovali oči. Právě proto je výběru lampičky na dětský stůl potřeba věnovat zvláštní pozornost.

Pravdy a mýty o zraku: Budete koukat!

U dětské stolní lampy je potřeba zohlednit více kritérií než pouhý vzhled. Aneb jak říká Zuzana Zicháčková: „Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je výběr příliš nízké lampičky se stínidlem. Ta je na pracovní stůl opravdu velmi nevhodná, protože kvůli stínítku vyzařuje příliš rozptýlené světlo, které je pro čtení nebo psaní zcela nedostatečné.“

Stolní lampa na hraní i učení

Existuje celá řada různých typů stolních lampiček, a člověk se tak může v jejich záplavě snadno ztratit. Jak tedy takovou stolní lampičku vybrat, abyste svému študákovi ještě nepřihoršili? Zuzana Zicháčková se s námi podělila o tip na šikovnou lampu pro školáky: „Pokud je na dětském stole dostatek místa pro lampu se stabilní základnou, pak je tou nejvhodnější variantou zdravého, moderního a úsporného osvětlení pro učení i jiné činnosti stmívatelná LED lampa s nastavitelným ramenem.“

Věděli jste, že...

světelný zdroj vhodný pro čtení by měl mít svítivost vyšší než 800 lumenů. To znamená LED žárovku s příkonem od 9W, úsporku s příkonem od cca 15W a starou žárovku s wolframovým vláknem s výkonem 60W.

Velkou předností stolní lampy s polohovatelným ramenem je, že svítí přesně tam, kam potřebujete. Dá se totiž naklánět všemi různými směry. Výhodou LED osvětlení jsou zase nízké náklady na energetickou spotřebu.

Neméně důležitá je i výška lampy. Na psací stůl je vhodná lampa s vysokou nohou, aby byl proud světla vždy orientovaný shora dolů. Z hlediska správného umístění lampy je nutno brát v potaz, jestli je dítě pravák, nebo levák. Lampu umístěte k opačné ruce, než kterou dítě píše – jinak by si při psaní stínilo.

 

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Praktické rady, Školák, Váš domov, Oči, Zrak, Oční sval, Kvalitní spánek, Škola, Oční lékař, Zdravý zrak, Noční stolek, Domácí úkol, Pokoj, Pracovní stůl, Kontrast, Krátká procházka, Dlouhodobý pohled, Velký rozhovor, Tlumené světlo, Krátkozrakost, Zásadní vliv, Psací stůl

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Beran Ani dneska se neochudíte o aktivní činnosti, které vám dělají moc dobře. Na stereotypní povinnosti vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludmila, Lidmila, Kornelie

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu