Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Jak ovlivňuje váš temperament výchovu vašich dětí? Víc, než si myslíte!

Simona Procházková aši 7.  1.  2024
Jste veselý sangvinik, výbušný cholerik, zadumaný melancholik nebo flegmatik, kterého absolutně nic nerozhází? Každý jsme jinak nastavený a náš temperament je tvořen vlastnostmi, s nimiž jsme se narodili. Jen těžko můžeme změnit základní nastavení. Tušili jste ale, že váš temperament má zásadní roli v tom, jak budete vychovávat své ratolesti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle odborníků je právě temperament považován za jeden z pěti stěžejních faktorů, které určují účinnost výchovy. Temperament ovlivní, jak přísní, nebo naopak tolerantní budete při výchově, a taky hraje roli v tom, jak moc tolerantní budete vy jako rodič při konkrétním chování dítěte.

VIDEO: Narodil se vetřelec: Jak si poradit se sourozeneckou žárlivostí? 

Vlastnosti, které tvoří váš temperament

Citlivost: Jak jste citliví na hluk, pachy, zvuky, chuť a doteky? Kolik nepohodlí zažíváte při hlasitých zvucích a jak tolerujete jiná nepohodlí?

Úroveň aktivity: Jak moc jste během dne aktivní: baví vás střídat aktivity, nebo dáváte přednost sedavé činnosti?

Intenzita: Kolik energie vkládáte do toho, co děláte? Jak silně reagujete, když jste naštvaní nebo se hádáte?

Pravidelnost: Baví vás plánovat a dodržovat plány? Nebo jste raději spontánní?

Přizpůsobivost: Jak zvládáte změny? Umíte skočit rovnýma nohama do nové situace, nebo potřebujete čas, abyste novou situaci posoudili?

Pozornost: Jak dlouho udržíte pozornost a jak snadno se rozptýlíte?

Perzistence: Jak dlouho vydržíte u jednoho úkolu? Přesouváte se často z jedné činnosti do druhé, aniž byste předchozí ukončili?

Lépe pochopíte své dítě

Při zkoumání faktorů, které tvoří temperament, si představte, že každý z nich je na stupnici od jedné do pěti. Je pravděpodobné, že v některých oblastech se možná budete blížit k extrémnímu konci spektra nebo budete někde uprostřed. Hlavním důvodem, proč je důležité pochopit svůj temperament, je to, že vám to může pomoct porovnat ho s temperamentem svého dítěte.

Jak vychovat optimistu? Máme pro vás 7 skvělých her


Přizpůsobení svého temperamentu naturelu dítěte vám pomůže rozpoznat oblasti, ve kterých se shodnete, a naopak oblasti, v nichž můžete bojovat. Pamatujte, že váš temperament není sám o sobě ani dobrý, ani špatný. Je to prostě soubor vlastností, s nimiž jste se narodili. Nemůžete změnit temperament svůj ani svého dítěte, ale jakmile si budete vědomi všech aspektů, můžete zvládat lépe obtížné situace.

Co když jsou vaše temperamenty podobné?

Určitě to má své výhody, ale taky nevýhody. Například pokud máte oba podobnou úroveň aktivity, bude to pravděpodobně spíše výhoda a shodnete se. Na druhou stranu – pokud máte oba ve svých reakcích podobnou intenzitu, můžete skončit v prudkých hádkách a neshodách. Emoční reakce můžou být taky nakažlivé, takže když jste fakt naštvaní a vaše dítě má podobný temperament, může to vyvolat jeho větší rozrušení.

Jste rodič policajt? Pozor, autoritářská výchova dítě poznamená na celý život!

Výhody i nevýhody

Představte si rodiče, který dává přednost spontánní výchově dítěte, to ale ve skutečnosti potřebuje pevnou strukturu a rutinu. To může vést k problémům s chováním, protože dítě bude pravděpodobně úzkostné a rozrušené, když nebude znát plány rodiče dopředu. Protiklady se ale mohou někdy vyrovnávat a být ku prospěchu. Například rodič, který je velmi přizpůsobivý, ale vychovává dítě, které je velmi rigidní, může dítěti pomoct při přizpůsobování se činnostem tím, že mu bude ukazovat trpělivost. Každopádně v obou případech je vhodné vypracovat výchovnou strategii, kterou uzpůsobíte vašim temperamentům.

 

Témata: Mateřství, Rodičovství, Rodina a vztahy, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Rodina a vy, Rodiče, Temperament, Melancholik, Vlastnost, Tempera, Naturel, Ratolest, Základní nastavení, Děti, Cholerik, Flegmatik