[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Právě dnes končí letní čas a bude nutné přeřídit si hodinky na ten zimní neboli středoevropský (SEČ). Ve tři hodiny v noci z 29. na 30. října se hodiny posunou zpátky na 2.00, dnešní noc tak bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas bude platit do poslední březnové neděle příštího roku, tedy pět měsíců.
VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?
Spánková poradkyně Lenka Danielová již několik let sbírá data spojená s potížemi dětského spánku a všimla si opakovaných vzorců. Protože je podle ní člověk tvor meteosenzitivní, tak jeho vnitřní hodiny, orgány, žlázy reagují na množství slunečního svitu a střídání dne a noci. Došla tedy k závěru, že ke zhoršování kvality spánku dochází každoročně na přelomu podzimu a zimy. "S příchodem zimního času není příchod tmy a noci pozvolný, ale skokový, většina aktivit se přesune do šeré části dne, chybí možnost pohybu za světla," vysvětluje jednu z hlavních věcí, které na nás negativně působí.
Lenka Danielová tvrdí, že často úplně paradoxně. "I když malé děti nechodí do školky, tento posun vnímají. Pozoruji u některých dětí, že se posouvají o hodinu jiným směrem, než by rodiče očekávali, a poté se cca 14 dní rovnají do nového chodu rodiny. Školkové a školní děti potřebují delší čas na adaptaci."
Velmi znatelná byla změna v roce 2020: "Dětem se změnil spánkový vzorec, začaly vstávat později, vynechávaly polední spánek, usínaly v podvečer, takže v noci byly aktivní a plné sil. Objevovalo se hodně pláče, nemocí, vzteků, buzení se v noci. S přibývajícím šerem se vše jen zhoršovalo, v období předvánočních stresů vše gradovalo."
Zdroj: Lenka Danielová