Maminka.czSpánek

Změna času dětskému spánku neprospívá. Těchto 7 tipů pomůže s adaptací na nový režim

redakce sim 29.  10.  2022
Také jste vždy po změně času vstávali nedobrovolně s dětmi třeba už v pět ráno? Právě malé děti a citlivé osoby potřebují obvykle k adaptaci na nový režim delší čas. Jak se dá proti negativním vlivům bojovat? A proč se v tomto období mění spánek nejen dětí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Právě dnes končí letní čas a bude nutné přeřídit si hodinky na ten zimní neboli středoevropský (SEČ). Ve tři hodiny v noci z 29. na 30. října se hodiny posunou zpátky na 2.00, dnešní noc tak bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas bude platit do poslední březnové neděle příštího roku, tedy pět měsíců.

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Vliv změny času na dětský spánek

Spánková poradkyně Lenka Danielová již několik let sbírá data spojená s potížemi dětského spánku a všimla si opakovaných vzorců. Protože je podle ní člověk tvor meteosenzitivní, tak jeho vnitřní hodiny, orgány, žlázy reagují na množství slunečního svitu a střídání dne a noci. Došla tedy k závěru, že ke zhoršování kvality spánku dochází každoročně na přelomu podzimu a zimy. "S příchodem zimního času není příchod tmy a noci pozvolný, ale skokový, většina aktivit se přesune do šeré části dne, chybí možnost pohybu za světla," vysvětluje jednu z hlavních věcí, které na nás negativně působí.

Jak malé děti reagují na změnu času?

Lenka Danielová tvrdí, že často úplně paradoxně. "I když malé děti nechodí do školky, tento posun vnímají. Pozoruji u některých dětí, že se posouvají o hodinu jiným směrem, než by rodiče očekávali, a poté se cca 14 dní rovnají do nového chodu rodiny. Školkové a školní děti potřebují delší čas na adaptaci." 

Velmi znatelná byla změna v roce 2020: "Dětem se změnil spánkový vzorec, začaly vstávat později, vynechávaly polední spánek, usínaly v podvečer, takže v noci byly aktivní a plné sil. Objevovalo se hodně pláče, nemocí, vzteků, buzení se v noci. S přibývajícím šerem se vše jen zhoršovalo, v období předvánočních stresů vše gradovalo."

Co můžeme udělat, abychom si s dětmi na změnu času zvykli?

  1. Přijmout určité věci jako zákonitosti a nebojovat s nimi. Omezit stres a dělání věcí kvůli okolí, podporovat zdravou tvorbu hranic.
  2. Omezit zejména večerní vystavení se světlu z obrazovek, instalovat si filtr modrého světla, nosit brýle s filtrem modrého světla a osvětlovat místnosti, zejména ložnici, světlem červeným.
  3. Nabídnout dětem co nejvíce prostoru na pohyb venku během světla.
  4. Netlačte na ně s rychlou adaptací. Dejte jim prostor, dopřejte postupné srovnání rytmů, ne hodinově skokové.
  5. Odpočívat podle signálů svého těla, změnit stravu na jiný typ: méně sacharidů, více tuků. Nezapomínejte doplňovat vitaminy D a K2. Kvalitní forma hořčíku s vitaminem B také umí dělat divy.
  6. Otužování umí podpořit metabolismus hnědého tuku, a tím tvorbu energie. U dětí s otužováním opatrně.
  7. Nebojte se sáhnout po alternativách. Při nespavosti jsou velmi nápomocné Bachovy květové esence. Dále pomáhají aromaterapie, teplá koupel cca 2 hodiny před usnutím nebo můžete využít tkáňových solí podle projevů.

Zdroj: Lenka Danielová 

Témata: Zdraví, Děti, Praktické rady, Miminko, Spánek, Batole, Adaptace, Negativní vliv, Noc, Danielová, SPA, Nový režim, Bach, Změna, Paradox, Změna času, Malé dítě, Dlouhý čas, Světlo, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Bříško jako kámen? To chce klid! Poradíme, co s tvrdnutím břicha v těhotenství
Láchová Michaela
Těhotenství
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
PŘÍBĚH:  Kvůli endometrióze jí chtěli vzít dělohu. Nedala se a dnes má roční holčičku
Brožová Lenka
Endometrióza