Maminka.czPraktické rady

Jak pečovat o dětské vlásky?

9. 11. 2010
Jak pečovat o dětské vlásky?
Péče o miminko musí být vždy důkladná a pečlivá. Výjimkou není ani starost o dětské vlásky. První „chloupky“ na hlavě zasluhují totiž speciální péči. Důležitý je nejen výběr vhodného šamponu, ale doporučují se také nějaké ty domácí recepty našim babiček a maminek. Nechte si poradit!

Některé děti se s prvními vlásky už rodí, některým vyrůstají až o něco později. Ať už je to tak či onak, jakmile se první „chloupky“ na hlavičce objeví, je důležitá speciální péče o ně. Na trhu je k dispozici celá řada dětských šampónů, kondicionérů a kosmetiky.

Podle čeho vybírat šampon

O tom, že by se na dětské vlásky rozhodně neměly používat šampony určené pro dospělé, není snad nutné dlouho polemizovat. Šampony určené na vlasy dospělých mají jiné pH, než dětská pokožka a jsou výrazně agresivnější. Namísto toho, aby růst dětských vlásků podpořily, by tak mohlo dojít k dehydrataci dětských vlasů a pokožky, a v důsledku toho by se první dětské vlásky staly lámavými a dvojily se. A to rozhodně žádná maminka nechce.

Čtěte také: 21 dětských pokroků

Správný dětský šampon by měl být dermatologicky testovaný a na přírodní bázi. Čím menší dávce chemie dítě v prvních dnech vystavíte, tím lépe. Nejvhodnější jsou šampony z šípků, měsíčků, bezu anebo kopřiv. Složky šípku a měsíčků mají tu výhodu, že pokožku a vlásky nejen hydratují a zvláčňují, ale také čistí a zklidňují.

Bezové šampóny naopak mají výraznější složku vitamínu C a podporují odolnost vlásků. Kopřivy jsou, byť se to na první pohled nezdá, jsou vůči vlasům i pokožce velmi šetrné. Výhodně jsou především na tmavší odstíny dětských vlásků, neboť kopřivy podporují udržovat vlasy tmavé a v syté barvě.

Na světlé dětské vlásky je pak nejlepší heřmánkový šampon. Ten totiž vlasy naopak zesvětluje a udržuje zářivou zlatavou barvu. Každý šampon, který je označen jako dětský, musí mít naopak i tu vlastnost, že v očích nepálí.

Nezbytné přírodní oleje

Rovněž se doporučuje, aby dětské šampóny obsahovaly také mandlový nebo sezamový olej. Ten podporuje hydrataci a elasticitu pokožky. Rovněž takovéto složky olejů v šamponu zamezí vypadávání vlásku. Díky olejovým složkám v šamponu (nebo kondicionéru) dětské vlasy lépe učešete. U kudrnatých dětí pak zamezíte cuchání vlásků.

Další olejovitou složkou šamponů na dětské vlasy jsou nejrůznější éterické oleje, jejichž hlavní a nepřehlédnutelnou funkcí je příjemná a uklidňující vůně. Možná se to bude někomu zdát jako banalita, ale pokud přípravky na mytí miminku příjemně voní, bude koupání snazší a dítě nebude zlobit. Ne všechny děti mytí hlavičky zrovna milují, proto je vždy důležité vsadit také na něco, čím tuto činnost dětem ozvláštníte. Vyberte tedy raději šampon dobře vonící a případně i výrazně zbarvený.

Na dětech se šetřit nevyplatí

Kvalitní dětské šampony a kondicionéry můžete koupit v lékárně, drogerii anebo ve specializovaných obchodech s věcmi pro děti. Rozhodně byste ale neměla kupovat ty nejlevnější přípravky. Cena za 200ml dobrého dětského šamponu se pohybuje od 150 korun výše.

Při nákupu lacinějších přípravků riskujete, že přírodních složek bude v produktu méně a budou nahrazeny chemií. Důležité je, aby výrobek byl dermatologicky testovaný. Tím máte zaručenou jistotu kvality a také to, že vaše ratolest nedostane z výrobku alergii nebo vyrážku. To totiž, zejména u přípravků méně přírodních, hrozí poměrně často.

Výroba domácího šamponu

Jistě jste ale také slyšela z rad babiček anebo jiných maminek o možnostech vyrobit si vlastní dětský šampon. Zhruba od šesti měsíců věku to můžete na dítě také aplikovat (menší děti raději šamponům vlastní výroby nevystavujte).

Nejčastěji se vyrábí šampon heřmánkový, kopřivový a šípkový. Postup je přitom velmi jednoduchý. Natrháte buď čerstvý heřmánek nebo kopřivy. Vždy bez květů. Heřmánek na domácím struhadle nastrouháte hodně najemno, až pustí šťávu. Tu nijak nepřevařujete, pouze zředíte vlažnou odstátou vodou.

Výroba kopřivového šamponu je lehčí. Mladé kopřivy bez květu naložíte do hrnce s vodou a vaříte tři hodiny. V posledních zhruba čtyřiceti minutách vaříte velmi zprudka a bez pokličky. To proto, aby se voda částečně vypařila a nálev zůstal. Kopřivový nálev i s kopřivami necháte dostát do druhého dne na pokojové teplotě. A pak jím můžete opatrně, aby dítěti nenatekl do očí, omýt vlásky. Jak již bylo řečeno, ten kopřivový je vhodný spíše na tmavovlasé děti. A heřmánek na blondýnky a blonďáky.

Čtěte také: 21 dětských pokroků

povleceni
Témata: Praktické rady, Nepál, Jak, Speciální péče

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence

Horoskopy

Štír Vyspíte se dorůžova, ale hlavou se vám honí až moc věcí, které byste chtěli zkusit. Nyní se vám líbí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Norbert, Sidonie, Norman

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné