[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Spojovat si naše drobečky s tématem intimity, genitálií, pohlavního ústrojí je něco, co moc neumíme. Asi je to tím, že jsme sami často vyrůstali v rodinách, kde cokoli, co se týkalo našeho „klína“, bylo tabu, mluvilo se o tom šeptem, anebo se o tom raději nemluvilo vůbec. Možná je to tím, že si genitálie my dospělí často spojujeme jen se sexuálním životem, který s dětmi pochopitelně nemá nic společného.
Možná ani my sami, dospělí, o svých intimních partiích nevíme tolik, kolik bychom měli, a pak se jen těžko můžeme bez rozpaků nebo nejistoty starat o intimní partie našich dětí. Nutno ale říct, že stud by měl jít stranou. Z několika důvodů.
Zaprvé – přirozeným přístupem k jejich fyzické stránce naučíte samotné děti, aby své tělo vnímaly přirozeně, ve všech spojitostech, úhlech pohledu a detailech. Aby se do budoucna za své tělo nestyděly, staraly se o něj, rozuměly mu a měly ho rády.
A zadruhé, čím menší předsudky, stud nebo cokoli podobného, tím lze předpokládat větší důraz na správnou péči o intimní partie, které jsou i u miminek, kojenců, batolat či předškoláků náchylné k nejednomu onemocnění, infekci či jiným komplikacím. Ale pojďme to vzít od narození…
V každé knize věnované poporodní péči o miminka se dočtete, že u holčiček se můžete, co se pohlavního ústrojí týče, dočkat těsně po narození několika zvláštností. Patří k nim zduřelé bradavky, z nichž někdy dokonce může vytékat malé množství tekutiny připomínající mléko. A také výtok z pochvy, ten bývá čirý, bez zápachu.
Důvodem k panice není ani jedno. Obojí je opravdu důsledkem hormonální hladiny, kterou si holčička přinese z pobytu ve vašem bříšku. Jakmile se hladina hormonů srovná, respektive sníží k nule, upraví se jak tvar bradavek, tak případný výtok. Pokud by se však povaha výtoku změnila (změnila se jeho barva, přidal se zápach…), je to jednoznačně důvod, proč zamířit k lékaři a hledat příčiny změn.
Od prvního dne je pak třeba genitálie důsledně opečovávat. To obnáší především časté přebalování a důkladné očištění intimních oblastí. I když používáte jednorázové ubrousky, berte tekoucí vodu a k tomu určený mycí gel jako základní pomocníky.
Pozornost pak zaměřte hlavně na malé stydké pysky a jejich omývání a oddalování. Něžně, opatrně, s láskou, ale důsledně. Problém by totiž mohl způsobit mázek, který se v jejich okolí objevuje a musí být omýván.
A pokud to nestačí, být stírán. Můžete například do dětského nebo kokosového oleje namočit vatový tamponek a pomalu stírat viditelný mázek pryč a kontrolovat, zda se malé stydké pysky při mechanickém oddálení automaticky „rozlepují“ a poševní vchod je volný. Já vím, máte před sebou maličké miminko, zní to všechno zvláštně, ale je to opravdu důležité.
A je to více méně rutinní hygiena pro čerstvě narozené princezny, protože pokud se budete bát věnovat jejich rodidlům dostatečnou pozornost a mázek bude zůstávat, může to vést ke komplikaci, které lékaři říkají Synechia vulvae a o které laici mluví jako o srůstání malých stydkých pysků.
Synechia vulvae se vyznačuje postupným „spojováním“ protilehlých stran poševního vchodu, nikoli stydkých pysků, které obvykle začíná odzadu. Zjednodušeně řečeno, poševní vchod postupně přestává být vidět a může se zdát, že došlo k nějaké vývojové vadě na rodidlech.
Pokud by to tak bylo, vyskytla by se nicméně už po porodu; pro „srůstání“ je typický pozdější věk, od kojenců dál, protože je důsledkem zanedbání hygieny (nebo strachu být důkladnější), tedy rozvíjí se až postupem času. Že jde právě o Synechia vulvae, vám musí říct váš pediatr a ten pak také navrhne postup.
U začínajících potíží jednoduše zase stydké pysky a protilehlé strany poševního vchodu „rozpojíte“. Bezbolestně. Jen málokdy tato situace opravdu končí srůstáním jako takovým. Ale pokud to dojde až tak daleko, je namístě malý chirurgický zákrok, který to vyřeší, a velká lekce ze základní holčičí hygieny, aby se podobné spojování, potažmo srůstání, neopakovalo.
Nebojte, pokud čekáte první holčičku, vězte, že vědět tohle je spíš určitá prevence, starat se o miminkovská rodidla zvládnete! Někdy se ale stanou věci, které s mírou hygieny nesouvisejí. I v kojeneckém, batolecím nebo předškolním věku se například může objevit výtok.
A ten je třeba řešit s lékařem opravdu pokaždé, protože od dvou měsíců do zhruba devátého roku jsou holčičky v období hormonálního klidu, tedy u zdravé holčičky k výtoku není nejmenší důvod. Pokud se objeví, je třeba léčit. Co? To ukážou vyšetření.
Příčinou výtoku budou nejčastěji střevní bakterie (takže znovu pozor na hygienu a směr utírání, ale i vhodné,??? ideálně bavlněné a prodyšné spodní prádlo), mohou to být roupi (kteří se „přestěhovali“ z konečníku“), anebo se může stát, že se do pochvy vaší malé holčičky dostaly nečistoty a podobně.
Ale na to už jsou tu pediatři, potažmo dětští gynekologové, ke kterým vás pediatr může nasměrovat hlavně tehdy, když se výtoky, respektive záněty opakují. Jinak je nejčastějším lékem vhodné antibiotikum.
Na antimykotika, která znáte z vlastních zkušeností se záněty, nedojde, protože mykóza jako taková je opět spojena s přítomností ženských hormonů, které vaše holčička ještě nemá. A přecházet výtok se rozhodně nedoporučuje. Nejen kvůli riziku recidivy, ale také možnosti, že se na jednu infekci naváže další, například močových cest.
Myslím, že to zažila každá máma čekající chlapečka: obavy, jak si bude umět poradit s jeho „nářadíčkem“. V tomhle směru zažíváme my mámy určitě větší rozpaky a nejistotu, než když čekáme a máme doma holku.
Je to logické, že… Ale poprat se s péčí o genitálie vašeho chlapečka zvládnete taky, ačkoli se toho zvláště kolem „pindíků“ a předkožky napovídalo a ještě napovídá.
Že se vám narodil kluk jako buk, poznáte na první pohled – penis je na svém místě a stejně tak šourek s oběma varlaty. Penis, respektive žalud, je však úplně schovaný v předkožce, o které je navíc dobré vědět, že se skládá ze dvou tzv. listů.
Vnitřní list těsně obemyká žalud a uvolňuje se až postupně, s věkem, což v praxi znamená, že jen u velmi malého procenta novorozených kluků můžete předkožku přetáhnout, je to spíš rarita. Zpočátku, klidně až do batolecího věku, je předkožka zkrátka slepená a bylo by velmi nešetrné a krátkozraké pokoušet se ji rozlepit násilím.
Je tu proto, aby chránila penis vašeho malého před nečistotami, bakteriemi. Není tedy „nepřítel“, ale pomocník. A úplně se může rozvolnit dokonce až někdy v době okolo nástupu pohlavní zralosti! Každý kluk má v tomhle své tempo, jehož posouzení náleží pediatrovi.
Ano, můžete od starších dam a „neználků“ dostat rady, ať v teplé vodě rozvolňujete, respektive přetahujete už od narození, ale… Při snaze přetáhnout předkožku, rozlepit ji brzy nebo za každou cenu, hrozí poranění, natržení, prasklinky, které jsou nejen bolestivé, ale pro vašeho chlapečka mohou být až traumatizující.
V krajních případech mohou ovlivnit dokonce i budoucí sexualitu vašeho potomka. A to nemáte zapotřebí. Věřte, k přetahování předkožky se u vás doma dostanete, jen to musí být ve správný čas a vhodným způsobem!
Jak penis poroste, bude se postupně měnit i předkožka, žalud se může kousíček po kousíčku obnažovat. K prvnímu takovému rozvolnění „vztahu“ mezi předkožkou a žaludem dochází kolem prvního roku. Ale je opravdu pozvolné, pomáhat mu násilně je opět kontraproduktivní.
Spíš nenápadně kontrolujte, jak tohle rozvolňování probíhá, a teprve s přibývajícím věkem, při večerním koupání, v teplé vodě, klidně jen jednou týdně, zkoušejte přetahovat a učte to i svého syna. Kolem druhého až třetího roku by to mohl zvládnout. Přetahování má pak i své hygienické důvody.
Pod předkožkou se nehromadí takzvané smegma, mázek, který je naprosto normální, neškodný, jen je dobré ho po přetažení předkožky omývat, aby se nehromadil a nezpůsobil například zánět.
Důvodem, proč je kolem předkožky a jejího přetahování často takový rozruch, je fakt, že déletrvající slepení předkožky s žaludem nebo stav, kdy nic nenaznačuje rozvolňování, přivádí maminky s kluky do ordinací pediatrů.
A musím říct, že jsem před přípravou tohoto článku četla desítky smutných a plačtivých příběhů o tříletých „chlapácích“, kterým pediatr ve snaze pomoct hned na místě předkožku strhl s odůvodněním, že si to ani nebudou pamatovat a že je to nejrychlejší řešení.
Možná nejrychlejší, ale ani použití lokálních anestetik nesmázne fakt, že je to bolestivé a traumatizující. Pokud je třeba řešit takovou situaci, existuje zákrok pomocí takzvané sondičky, který by měl provést dětský chirurg nebo urolog.
Druhou příčinou velkých mýtů kolem předkožky a jejího přetahování je fakt, že si obyčejné, běžné a přirozené slepení pokožky trvající zhruba do batolecího věku „neználkové“ pletou s takzvanou fimózou. A to už je opravdu závažný stav, kdy mluvíme o fyzickém zúžení předkožky, jež mnohdy ani neumožňuje běžné močení a jako takové vyžaduje lékařský zákrok v celkové narkóze.
Fimóza někdy ustoupí po několikatýdenní kúře kortikoidovou mastí, nicméně volba léčby je na odborném lékaři. A v každém případě platí, že po jejím odstranění je zase načase klást větší důraz na intimní hygienu vašeho chlapečka.
Zvlášť u větších slečen vás to může postupem času „nutit“ zintenzivnit jejich intimní hygienu zapůjčením dospěláckého mycího gelu na intimní partie, ale tady dávejte pozor, samotná voda ve spojení s jemným dětským mýdlem bude lepší. Gely pro intimní hygienu dospělých či dospívajících žen počítají s kyselým pH v okolí pochvy, které je kyselé vlivem působení pohlavních hormonů (estrogenu).
A ty, jak známo, vaše batolící se nebo předškolní, ba ani školní holčička ještě nemá. Tedy ještě nepotřebuje dospělácké hygienické prostředky. Když už, dejte si tu práci a vypátrejte prostředky pro dětskou intimní hygienu, také existují. A hodit se vám budou pro holky i pro kluky.
Přebalování kluků je náročnější. Když mají plnou plenku, musíte je otírat opravdu pečlivě a všude. Nadzvednout šourek, projít všechny záhyby.... A ideálně pak ještě vzít na pomoc tekoucí vodu a gel určený k takovému mytí. Jednorázové ubrousky jsou fajn pomocník, ale voda je nad zlato. Což platí pro klučičí i holčičí hygienu.