Maminka.czŠestinedělí

Péče po porodu: Do sprchy a větrat! Co ještě urychlí hojení?

Tereza Víchová 24.  7.  2018
Péče o miminko v porodnici vám zabere většinu času. Ten zbytek věnujte sobě: Pečlivá hygiena je totiž vstupenkou k pohodlí a rychlému návratu do „svého těla“.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

První dny po porodu prožijete tak trochu jako robot na kojení, přebalování, sprchování sebe samé a výměnu vložek. I když jste třeba patřila k těm šťastným, které porodí jakoby nic a vyhnulo se vám i obávané šití poraněné hráze, komfortně se asi cítit nebudete. V síťovaných poporodních kalhotkách, ve kterých jsou napěchované třeba tři vložky najednou, a bolavé bradavky jako bonus? Dobrá zpráva je, že se dá všechno nepohodlí urychlit – poradíme vám, jak na to. 

Očistků se nelekněte 

„Po porodu začnou z těla čerstvé maminky odcházet očistky, lochia,“ říká úvodem porodní asistentka Dagmar Vlčková. „Jedná se o krvácení způsobené tím, že se děloha zavinuje a čistí. A více jich odchází během kojení.“ Nelekněte se množství krve s příměsí hlenu a dalších tekutin – může být i silné a obsahovat kousky sražené krve. Jeho délka je individuální, ale pojem šestinedělí ji zohledňuje. Podle Dagmar Vlčkové je ale intenzivní asi pět dní po porodu, pak se zmírňuje. 

Nástřih hráze: Užitečný zákrok, nebo zbytečnost?

Sprcha co nejčastěji 

„Do sprchy“ se stane vaším heslem pro celý pobyt na oddělení šestinedělí. Zvažujete-li, které porodnici se svěřit, vezměte v potaz, jak je to se sociálním zařízením. Kolik maminek je v pokoji a jaká bude možnost se často mýt. 
Ideální je získat nadstandardní pokoj – to je ale obvykle spíš sázka do loterie, která zohledňuje aktuální počet maminek v porodnici. 
„Časté sprchování pomůže k rychlejšímu hojení porodního poranění a je i nejlepší prevencí možných zdravotních komplikací,“ dodává Dagmar Vlčková. „Doporučuji používat i mýdlo speciálně pro intimní partie. Dle mého názoru umyje určitě lépe než samotná voda.“ 

Klepněte pro větší obrázek

Nutná výbavička 

Po porodu budete potřebovat jednorázové síťované kalhotky, které větrají. Dají se pohodlně natáhnout i přes bříško, které ještě pár týdnů nebude ploché jako před otěhotněním. Navíc je můžete po celém dni či noci hodit do koše a použít čisté nové. Před porodem je seženete v prodejně zdravotnických potřeb nebo v lékárně. 

„Doporučuji nakoupit i speciální poporodní vložky – jsou silnější než ty, které používáme při menstruaci,“ říká Dagmar Vlčková. „A bude jich ze začátku potřeba i víc najednou podle míry krvácení.“ Dodržujte jedno zásadní pravidlo: Vždy, když půjdete na záchod, vložky vyměňte. Tak zajistíte lepší hojení a zamezíte případnému mokvání. Dobrým tipem je také často pít – jednak kvůli úspěšnému rozběhnutí kojení a čím častěji se také vyprazdňujete, tím lépe a rychleji se zavinuje děloha. 

Víc ručníků, větší čistota 

„V porodnici se vyplatí mít tři ručníky,“ radí dále Dagmar Vlčková. „Jeden na tělo, menší na obličej a prsy a jeden speciální na intimní partie.“ Na posledně jmenované také můžete úspěšně používat papírové utěrky. Jen pečlivou hygienou zabráníte tomu, aby se infekční očistky neroznesly tam, kam nemají. A tohle pravidlo mějte na paměti celé šestinedělí – i později doma ručníky často měňte a na různé části těla jich používejte několik. 

Císařský řez a hygiena 

Po císařském řezu budete krvácet méně než po spontánním porodu. I po něm ale z těla odcházejí očistky, které jsou velmi infekční materiál. Krvácení trvá kratší dobu než po spontánním porodu. 

Na ruce dezinfekci 

Kdykoli půjdete na záchod, nezapomeňte si umýt ruce, lépe je i vydezinfikovat (speciální přípravky k tomu jsou v každé porodnici). Možná vás napadne, že takhle jasnou věc vás učila maminka už jako dítě… „Z mé zkušenosti se ale zapomene často,“ říká Dagmar Vlčková. „Maminka je třeba na záchodě, najednou slyší plakat miminko a vrhne se k němu. Na umytí rukou zapomene, a to může znamenat doslova velký malér.“ Pak totiž stačí sáhnout si na prsy. Na bradavkách jsou často z prvních těžších dní kojení drobné prasklinky, protože se miminko neumí ještě dokonale přisát. Brána do těla je tak infekci otevřená a zánět prsu na sebe nenechá dlouho čekat. Proto nezapomínejte ruce pečlivě mýt či dezinfikovat. 

Neuvěříte, co se stalo téhle ženě během gynekologické prohlídky:

K poranění musí vzduch 

Jestli bylo po vašem porodu nutné šití hráze, jste na tom s nepohodlím malinko hůř než jiné maminky. Z hlediska hygieny platí pro všechny to samé – co nejvíce mytí a častá výměna vložek. Přidává se ale jedna věc navíc: větrání. To je totiž podle Dagmar Vlčkové nejúčinnější způsob, jak hojení urychlit.

„Pokud je to možné, měla by si maminka dát jen vložky pod sebe a zůstat vždy nějakou chvíli bez kalhotek,“ doporučuje porodní asistentka. „Když je poranění větší a dojde i k otoku, pomůže pak led, který přinese sestřička. V prvních dnech se využívají i čípky proti bolesti.“ K šití poranění se používají samovstřebávací stehy – nebuďte proto zaskočená, když za pár dní při mytí ucítíte v ruce vypadlé nitě. 

Vyšetření během pobytu na oddělení šestinedělí 

  • Po porodu vás bude denně kontrolovat lékař. 
  • Přes břicho zjišťuje, zda se správně zavinuje děloha. 
  • Řeší se i míra krvácení – nebuďte proto překvapená, když bude chtít vidět vaši vložku. 
  • Pokud bylo nutné šití hráze, kontroluje se i stav tohoto zranění. 
Šestinedělí je lepší, když se při porodu nenatrhnete až k zadku, píše modelka
Jak pečovat o poranění po porodu? Pomůžou větrání, obklady a později i masáž
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka
Témata: Porod, Novorozenec, Po porodu, Od těhotenství k porodu, Jen pro maminku, Šestinedělí, Tipy a rady porod, Hygiena, Paměť, Pór, Infekční materiál, Gynekologická prohlídka, Nepohodlí, Zdravotnická potřeba, Celý pobyt, Speciální přípravek, Rychlý návrat, Čistota, Maminka, Nejúčinnější způsob, Dobrá zpráva, Intimní partie, Bolavá bradavka, Pečlivá hygiena, Porodnice