Maminka.czPředškolák

Jak podpořit dětskou kreativitu?

Dnes čelí rodiče těžkým zkouškám. Musí složitě kloubit pracovní život a péči o děti.
Komerční článek
26. 5. 2016
Jak podpořit dětskou kreativitu?

Kdo to má dnes všechno utáhnout z jednoho platu a může si dovolit být s dětmi doma? Málokdo. A ne každý rodič ví, jak se dětem věnovat tak, aby podpořil jejich kreativní schopnosti. Pokud také nevíte, jak děti dostat od televize a od počítače, máme pro vás super tipy, jak s dětmi trávit čas co nejkvalitněji.

Počítač a televize zabíjejí přirozenou tvořivost

Děti jsou čím dál méně kreativní. Na vině je bezesporu čas strávený u televize a u obrazovky počítače. Zatímco předškolní děti položí denně v průměru sto otázek, starší děti už se ptají minimálně. Není to tím, že by ztratily zvídavost. Ale tím, že se přizpůsobily okolí, které jim dává jasně najevo, že na otázky a odpovědi není čas. Nepřijde vám to trochu smutné?

Tip: Až budete s dětmi trávit společně odpoledne nebo víkend na chatě, naplánujte si kreativní činnosti jako třeba malování na textil, tvorbu figurek z nasbíraných přírodnin, malujte, kreslete, modelujte. Nakupte výtvarné potřeby pro děti, omalovánky, vystřihovánky a bavte se společně s nimi. A nezapomeňte hotová dílka pyšně vystavit!

Tvořivost se dá naučit

Pokud chcete. Aby vaše děti byly tvořivé a zvídavé, na školní výuku se nespoléhejte. Kreativita a vynalézavost pro řešení problémů je jednou z nejdůležitějších schopností mladých profesionálů. A její základy se pokládají právě v dětství. Jak můžete vy přispět k rozvoji kreativity svých dětí?

  • Dělejte to jinak. Běžte do školky trochu jinou cestou, oblékněte je bez pomoci rukou, … nezabředněte do rutiny a narušujte stereotyp. Uvidíte, že tím oživíte život celé rodiny.
  • Neříkejte „ne“, ale hledejte společně řešení. Až vaše dítko zatouží třeba po zahradním domečku, neodmítejte ho bez vysvětlení, ale zahrňte ho do možných řešení. Vysvětlete mu, co je pro takový domeček potřeba, co všechno to obnáší a jaké jsou vaše možnosti. Vybavíte ho do života nedocenitelnými zkušenostmi.
  • Hrajte si. Kreativitu podporují rolové hry, takže si rozdělte role a vydejte se do kreativního světa pohádek a dobrodružství.
  • Když se děti ptají, nechte je hledat odpověď. Až se vaše děti budou ptát, proč je něco tak, jak to je. Neříkejte obligátní „proto“, ale zeptejte se jich, proč si ony myslí, že to tak je. Nechte je přemýšlet a pátrat po odpovědi a sami budete překvapeni, kam až vás dětská fantazie zavede.
Témata: Děti, Předškolák
Mohlo by vás zajímat
Odhalte tajemství dřív než ultrazvuk: Holčička, nebo chlapeček?
Skřítek, víla nebo myš? Inspirace na podzimní masky není nikdy dost
Kam s dětmi o víkendu: Festival Evolution, LUSTR nebo Struny dětem
Víme, jaká jména budou nejpopulárnější v roce 2018. Inspirujete se?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu