Když se konečně zastavíte a podíváte na toho malého tvorečka, zjistíte, že vám z miminka před očima vyrostla malá osobnost. Batolí se, vše olizuje a seznamuje se s prvními kamarády. A vás staví před novou výzvu: Jak podpořit správný vývoj dítěte a imunitu, aby byla silná a odolná?
Ve spolupráci s Bc. Lucií Berešovou, specialistkou na dětskou výživu a poradkyní
Nutriklubu, jsme připravily několik rad.

Výživou ke správné funkci imunity
Batolecí věk je obdobím, kdy děti začínají navazovat kontakty se svými vrstevníky a tráví více času venku. Může tak docházet ke zvýšenému výskytu infekcí, protože imunitní systém dětí v tomto věku není ještě zralý, a potřebuje podporu prostřednictvím vyvážené a pestré stravy. Podstatnou roli ve zdárném vývoji dítěte hraje imunitní systém střev, kde se nachází až 70 % buněk imunitního systému, jak bylo vědecky prokázáno. Proto můžete podpořit zdravou střevní mikrobiotu pomocí probiotických bakterií, které mají nezastupitelnou úlohu a brání mimo jiné v pomnožení škodlivých bakterií ve střevech. Konzumace probiotik by proto měla být pravidelná, dlouhodobá a v dostatečných dávkách. Pro podporu růstu prospěšných bakterií v tlustém střevě je vhodné konzumovat dostatečné množství vlákniny – tzv. prebiotika, která vytvářejí v tlustém střevě živnou půdu pro růst zdravých mikroorganismů a podněcují tak vývoj správné střevní mikrobioty. Vhodným zdrojem prebiotik v jídelníčku dítěte v batolecím věku je zelenina, ovoce a luštěniny. Obsahují je také některá batolecí mléka.
Správná výživa pro zdravý vývoj mozku
V prvních třech letech se nervové buňky v mozku propojují a tato spojení se upevňují nejvíce a nejrychleji v celém životě. Aby se mozek správně rozvíjel, potřebuje odpovídající množství a vyvážený poměr určitých živin. Příkladem živin napomáhajících vývoji mozku jsou omega-3 mastné kyseliny. Jejich pravidelný přísun v batolecím období pomůže dítěti minimalizovat riziko duševních, emočních a tělesných problémů i později v dospělosti. Přirozeným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které patří mezi tzv. esenciální LCP mastné kyseliny, jsou tučné ryby (zejména losos, makrela, pstruh), vlašské ořechy, sója, řepkový olej a další rostlinné oleje. LCP mastné kyseliny jsou obsaženy také ve vybraných druzích batolecích mlék.
Rychlý růst a vysoké nároky
Dítě za první 3 roky téměř zdvojnásobí svou výšku, a jak roste, sílí i jeho orgány. Aby zvládly zásobovat zvětšující se tělo, je potřeba zajistit kvalitní stravu. Důležitým minerálem je vápník, který je klíčový pro zdravý vývoj kostí. Nejvýznamnějším zdrojem vápníku je pro batolata mléko a mléčné produkty, které bychom měli denně zařadit do jejich jídelníčku. Mléka určená pro batolata obsahují vedle vápníku ve větší míře také další důležité živiny, jako je právě vitamin D a železo. Ve srovnání s dospělým člověkem totiž potřebují batolata například 4× více železa či 2× více vitaminu D (na kg váhy).*
Pozor! Některé potraviny jsou naopak v tomto věku naprosto nevhodné a neměly by být do jídelníčku malých dětí zařazovány vůbec. Například ve stravě batolat by tak mělo být 3× méně soli a 3× méně přidaného cukru než v jídelníčku dospělých. Malé děti mají sklon přebírat stravovací návyky od rodičů, a z tohoto důvodu je důležité zvážit, zda jsou tyto návyky v rodině v pořádku, případně jak je zlepšit.
Co chybí českým batolatům?
Studie zkoumající výživové návyky a jejich vliv na zdraví českých dětí * zjistila výrazné nedostatky ve výživě batolat. Ty se týkají třeba vitaminu D, železa a vápníku. Nedostatečný příjem vitaminu D má nadpoloviční většina batolat (62 %). Alarmující číslo vyšlo také u železa, kde ho má nedostatek téměř každé třetí batole. Současně vyšlo najevo, že každé čtvrté batole nedostává mezi druhým a třetím rokem života už žádné mléko.
rady, jak se vyvarovat nedostatečného příjmu železa a vitaminu D
- Udržte mléko pro batolata ve stravě dítěte co nejdéle.
- Nezapomínejte na pestrý a vyvážený jídelníček (zařaďte také červené maso, tučné ryby, vajíčka…).
- Choďte na procházky. Vitamin D se získává také ze sluníčka.
-
Pokud můžete, s kravským mlékem vyčkejte (má méně železa, vitaminu D a příliš mnoho bílkovin, které by mohly zatěžovat ledviny batolete).
To, že dítěti chybějí některé ze zmíněných živin, je často špatně rozeznatelné od podzimní únavy, nachlazení nebo jen špatné nálady dítěte. Své dítě ale znáte nejlépe vy sami, a tak se v případě podezření na nedostatek některých živin neváhejte poradit s lékařem.
Víte ale, že výše zmíněným nedostatkům můžete předcházet? Základním předpokladem je vyvážený jídelníček a pravidelná konzumace mléka. Pediatry doporučená denní dávka mléka je pro děti v batolecím věku 300–330 ml. Dále je vhodné zařazovat červené maso, tučné ryby (jako například losos) a vajíčka.
Pestrá strava je základ
Pestrý a vyvážený jídelníček je základ pro zdraví dítěte dnes i v dospělosti. Jak by měl vypadat správný jídelníček**?
-
Vitaminy a minerály – ovoce a zelenina jsou přirozeným zdrojem vitaminů a minerálů, proto dbejte na to, aby se v každém jídle objevily.
-
Bílkoviny – jsou důležitou stavební jednotkou rostoucího organismu. Hlavním zdrojem je maso, mléko, vejce a luštěniny. Důležité je sledovat ve stravě celkové množství a kvalitu bílkovin. Například v batolecích mlécích se obsah bílkovin pečlivě sleduje a je přizpůsobený potřebám dětí.
-
Tuky – jsou zdrojem energie a umožňují i vstřebávání některých vitaminů. Zdrojem jsou nejen samotné oleje a pokrmové tuky, ale i tučné ryby a masa, mléko. Pro dítě od 1 roku věku do 2 let není vhodné omezovat konzumaci tuků. Při přípravě pokrmů upřednostňujeme kvalitní rostlinné tuky. Obsahují pro organismus nezbytné nenasycené mastné kyseliny ze skupiny omega-3 a omega-6. Sledujte složení mlék určených pro výživu batolat a vybírejte taková, která obsahují omega-3 mastné kyseliny, jež jsou důležité pro vývoj centrální nervové soustavy.
-
Vláknina – důležitá pro správné zažívání, je obsažena nejvíce v zelenině, ovoci a obilovinách. Porci zeleniny nebo ovoce by děti měly dostat ke každému jídlu. Doporučuje se, aby polovina porcí obilovin v jídelníčku dětí starších 2 let byla celozrnná. Některé druhy vlákniny, např. rozpustná, tzv. prebiotická vláknina (vláknina s kratšími řetězci oproti hrubé nerozpustné vláknině), mohou sloužit i jako potrava pro probiotické bakterie ve střevě. Tento druh vlákniny je přidáván také do některých kojeneckých a batolecích mlék nebo kaší.
-
Mléko a mléčné výrobky – jsou důležitým zdrojem vápníku. Tělo z nich získává také nutnou energii z tuku a bílkoviny pro stavbu svalů. Nízkotučné a odtučněné mléko a mléčné výrobky nejsou pro dítě do 2 let vhodné. Z mléčných výrobků jsou nejvhodnější zakysané nápoje, jogurty, čerstvé sýry a tvrdé nesolené sýry. Naopak tavené sýry, tučné zrající sýry a různé smetanovo-tvarohové krémy jsou pro děti nevhodné. Mléko jako takové zůstává v batolecím období důležitou součástí výživy jako zdroj kvalitních bílkovin, vápníku a vitaminů.
I v batolecím věku je doporučeno dítě stále kojit. Není-li kojeno, je vhodnou variantou speciální, tzv. batolecí mléko. Výhodou batolecího mléka je přesně definovaný poměr živin. Výhodné je i jeho obohacení o železo a další stopové prvky, vitaminy (zejména vitamin D), minerály, esenciální mastné kyseliny a další látky (např. prebiotika), které kravské mléko neobsahuje vůbec nebo jen v malém množství. Mléko se doporučuje podávat v množství 300–330 ml denně. Při nižším přísunu mléka a mléčných výrobků je reálné riziko nedostatku vápníku pro rostoucí dětský organismus.
Jak vybrat správné mléko?
Kravské mléko je svým složením pro děti v batolecím věku méně vhodné. Je v něm nedostatek některých vitaminů a stopových prvků, naopak obsahuje příliš sodíku a bílkovin. Nadbytečné množství bílkovin v jídelníčku batolete je zárodkem pro vznik obezity v pozdějším věku***. Pro batole je tedy výhodnější dostat mléko s nižší bílkovinnou hodnotou a následně konzumovat bez rizika další, na bílkoviny bohaté potraviny, jako je například maso. I z tohoto pohledu je tedy vhodné zvolit mléko batolecí, které obsahuje optimální množství bílkovin. Navíc dodá vašemu dítěti další důležité živiny v množství a poměru, které dětský organismus v batolecím věku potřebuje.
Máte otázky k výživě malých dětí? Lucia z Nutriklubu je připravena odpovědět na vaše dotazy týkající se výživy dětí do 3 let, včetně (ale nejen) mléčné stravy. Zavolejte jí na bezplatnou linku 800 110 000 anebo využijte chat přímo na stránkách Nutriklubu www.nutriklub.cz
* Společnost pro výživu, Odborná společnost praktických dětských lékařů, 2013-2014: Nutriční návyky a stav výživy dětí časného věku v České republice.
** Více informací v Nevoral, J. a kol. 2014: Doporučení Pracovní skupiny dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat nebo v Nevoral J. 2013: Výživa batolete a předškolního dítěte.
*** Nevoral, J. a kol. 2003: Výživa v dětském věku.