Maminka.czBatole

Jak podpořit správný vývoj batolete

, Časopis Moje psychologie
27. 11. 2009
Jak podpořit správný vývoj batolete
Hrejte si s dětmi. Nic lepšího jim pro jejich další rozvoj nemůžete dát.

alé děti se učí příkladem a hrou. Hrají si na to, že jsou dospělé, proto je důležité, aby vyrůstaly v prostředí, které je podněcuje. Stimulující prostředí nemusí být plné drahých hraček, záleží spíše na atmosféře, která dítě obklopuje, a na přístupu rodičů. Zda jsou ochotni se mu každý den věnovat, povídat si s ním, hrát si a provádět různé aktivity.

Činnosti, které dítě stimulují a pomáhají jej rozvíjet po všech stránkách – fyzicky, rozumově, psychologicky, komunikačně, sociálně a emočně – můžete provozovat doma nebo v rámci různých kroužků a kurzů pořádaných speciálně pro rodiče s dětmi.

Kreslit a modelovat

Malování, kreslení nebo i jen pouhé čmárání jsou způsoby, kterými se dítě dokáže vyjádřit. A stejně tak i zábavou, díky které rozvíjí své myšlení a grafomotoriku. Zpočátku je dítě hlavně fascinováno barvami a stopami, které dokáže zanechat na papíře. Časem se naučí nakreslit předměty a lidi tak, aby byli k poznání. 

Dítě nemusí malovat jen pastelkami, křídami nebo štětcem. Zkuste různé varianty obtiskování za použití rukou, houby na nádobí, zmačkaného papíru, překrojené brambory, korkové zátky a podobně.

Děti také milují modelování. Kromě klasické plastelíny si zkuste pořídit i samotvrdnoucí nebo vypalovací hmoty, díky kterým si můžete výtvory svého malého výtvarníka uchovat.

Tipy:

 • Používejte netoxické a vypratelné barvy, pastelky či fixy, nejlépe trojúhelníkového tvaru pro správný úchop.
 • Nemusíte kupovat drahé čtvrtky, stejně dobře vám poslouží i úplně obyčejný balicí papír.
 • Zkuste prstové a foukací barvy.

Zpívat, hrát, tančit

Skoro každý člověk má vrozený smysl pro rytmus – všimněte si batolete, jak se snaží při hudebním doprovodu „tančit“ nebo poskakovat do rytmu. Kromě poslouchání hudby dítě baví zkoušet vyluzovat zvuky na různých hudebních nástrojích a zpívat. Koneckonců zpívání je mnohem jednodušší, protože hlas se dá ovládat snáze než hudební nástroj.

Skoro všechny děti s vámi budou rády zpívat jednoduché popěvky a rytmická dětská říkadla. Hudebně-pohybové aktivity pomáhají dítěti rozvíjet jemnou i hrubou motoriku, pomáhají mu relaxovat, rozvíjejí jeho vnímavost, řečové a komunikační schopnosti i fantazii.

Tipy:

 • Podpořte zájem dítěte o hudbu tím, že mu dáte na hraní levné rádio nebo přehrávač na baterie.
 • Hrát se dá i na různé zvonečky, skleničky, můžete společně tlouct na hrnec nebo plechovou krabičku...
 • Některé hudební školy pořádají kurzy i pro rodiče s batolaty.

Cvičit, běhat, skákat

Pohyb je naprosto nezbytným předpokladem správného vývoje každého batolete. Když budete pravidelně cvičit se svým dítětem, prospějete tím nejen jemu, ale také sami sobě. Odpočinete si při tom a podpoříte i svou kondici.

Pohybových aktivit, kterým se společně můžete věnovat, je dlouhá řada - procházky, plavání, cvičení s míči, cvičení rodičů s dětmi a podobně. Dítě může při cvičení vybít svou přebytečnou energii, zlepšit koordinaci a sílu, pomalu se učit správně používat své tělo a začít posilovat svalovou soustavu.

Tipy:

 • Podporujte své dítě v samostatném pohybu, jako je lezení po kolenou, skákání, běhání, kopání do míče, házení balonem, ježdění na odrážedle nebo tříkolce a podobně.
 • Přihlaste se do kurzu cvičení rodičů s batolaty nebo se zapojte do činnosti mateřského centra ve svém okolí.
 • Dbejte na to, abyste svoje dítě nikdy nepřetěžovali a nevystavovali ho žádným nebezpečným situacím, při kterých by mu hrozil úraz.

Hrajeme si s kamarády

Choďte se svým dítětem na hřiště, pískoviště, do mateřských center a na různé akce pro rodiče s dětmi, aby mělo možnost seznámit se se svými vrstevníky. Nečekejte, že vaše dítě hned zapadne do skupinky cizích dětí, snažte se při prvních setkáních podporovat jeho sebedůvěru a pomozte mu překonávat bariéry.

Dítě se při hrách s dalšími dětmi učí, jak spolupracovat, jak se podělit o hračky, jak komunikovat s ostatními, jak správně vyjadřovat své emoce a podobně.

Tipy:

 • Pokud je vaše dítě stydlivé, pozvěte mu kamarády domů, ve známém prostředí se bude cítit mnohem jistěji.
 • Pozorujte své dítě při hře s vrstevníky, podporujte ho, aby si hrálo s kamarády, a vysvětlujte mu, jaké chování v kolektivu je správné a jaké ne.
 • Když není jiné dítě po ruce, hrajte si se svým dítětem sami, například „na doktora“, „na obchod“, stavte z kostek nebo z lega a podobně.

Přečtěte si také

17 nejčastějších mýtů o jídle pro batolata
Signály, které prozradí, že je správný čas dítě seznámit s nočníkem
Batolecí vzdor: A chci a chci a chci…!
Řešit vady řeči až ve škole je pozdě. Začněte ve 3 letech
Témata: Děti, Batole, Časopis Moje psychologie, Vývoj, Správný vývoj, Stimulující prostředí, Křída, Správný úchop, Jak, Zájem dítěte, Nezbytný předpoklad

Mohlo by vás zajímat
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj

Horoskopy

Býk Stále se vám nedaří najít pravou letní lásku. Ano, o nápadníky nemáte nouzi, ale toužíte po mileneckém…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné