Maminka.czBatole

Jak podpořit správný vývoj batolete

Mirka Koníčková 27.  11.  2009
Hrejte si s dětmi. Nic lepšího jim pro jejich další rozvoj nemůžete dát.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

alé děti se učí příkladem a hrou. Hrají si na to, že jsou dospělé, proto je důležité, aby vyrůstaly v prostředí, které je podněcuje. Stimulující prostředí nemusí být plné drahých hraček, záleží spíše na atmosféře, která dítě obklopuje, a na přístupu rodičů. Zda jsou ochotni se mu každý den věnovat, povídat si s ním, hrát si a provádět různé aktivity.

Činnosti, které dítě stimulují a pomáhají jej rozvíjet po všech stránkách – fyzicky, rozumově, psychologicky, komunikačně, sociálně a emočně – můžete provozovat doma nebo v rámci různých kroužků a kurzů pořádaných speciálně pro rodiče s dětmi.

Kreslit a modelovat

Malování, kreslení nebo i jen pouhé čmárání jsou způsoby, kterými se dítě dokáže vyjádřit. A stejně tak i zábavou, díky které rozvíjí své myšlení a grafomotoriku. Zpočátku je dítě hlavně fascinováno barvami a stopami, které dokáže zanechat na papíře. Časem se naučí nakreslit předměty a lidi tak, aby byli k poznání. 

Dítě nemusí malovat jen pastelkami, křídami nebo štětcem. Zkuste různé varianty obtiskování za použití rukou, houby na nádobí, zmačkaného papíru, překrojené brambory, korkové zátky a podobně.

Děti také milují modelování. Kromě klasické plastelíny si zkuste pořídit i samotvrdnoucí nebo vypalovací hmoty, díky kterým si můžete výtvory svého malého výtvarníka uchovat.

Tipy:

 • Používejte netoxické a vypratelné barvy, pastelky či fixy, nejlépe trojúhelníkového tvaru pro správný úchop.
 • Nemusíte kupovat drahé čtvrtky, stejně dobře vám poslouží i úplně obyčejný balicí papír.
 • Zkuste prstové a foukací barvy.

Zpívat, hrát, tančit

Skoro každý člověk má vrozený smysl pro rytmus – všimněte si batolete, jak se snaží při hudebním doprovodu „tančit“ nebo poskakovat do rytmu. Kromě poslouchání hudby dítě baví zkoušet vyluzovat zvuky na různých hudebních nástrojích a zpívat. Koneckonců zpívání je mnohem jednodušší, protože hlas se dá ovládat snáze než hudební nástroj.

Skoro všechny děti s vámi budou rády zpívat jednoduché popěvky a rytmická dětská říkadla. Hudebně-pohybové aktivity pomáhají dítěti rozvíjet jemnou i hrubou motoriku, pomáhají mu relaxovat, rozvíjejí jeho vnímavost, řečové a komunikační schopnosti i fantazii.

Tipy:

 • Podpořte zájem dítěte o hudbu tím, že mu dáte na hraní levné rádio nebo přehrávač na baterie.
 • Hrát se dá i na různé zvonečky, skleničky, můžete společně tlouct na hrnec nebo plechovou krabičku...
 • Některé hudební školy pořádají kurzy i pro rodiče s batolaty.

Cvičit, běhat, skákat

Pohyb je naprosto nezbytným předpokladem správného vývoje každého batolete. Když budete pravidelně cvičit se svým dítětem, prospějete tím nejen jemu, ale také sami sobě. Odpočinete si při tom a podpoříte i svou kondici.

Pohybových aktivit, kterým se společně můžete věnovat, je dlouhá řada - procházky, plavání, cvičení s míči, cvičení rodičů s dětmi a podobně. Dítě může při cvičení vybít svou přebytečnou energii, zlepšit koordinaci a sílu, pomalu se učit správně používat své tělo a začít posilovat svalovou soustavu.

Tipy:

 • Podporujte své dítě v samostatném pohybu, jako je lezení po kolenou, skákání, běhání, kopání do míče, házení balonem, ježdění na odrážedle nebo tříkolce a podobně.
 • Přihlaste se do kurzu cvičení rodičů s batolaty nebo se zapojte do činnosti mateřského centra ve svém okolí.
 • Dbejte na to, abyste svoje dítě nikdy nepřetěžovali a nevystavovali ho žádným nebezpečným situacím, při kterých by mu hrozil úraz.

Hrajeme si s kamarády

Choďte se svým dítětem na hřiště, pískoviště, do mateřských center a na různé akce pro rodiče s dětmi, aby mělo možnost seznámit se se svými vrstevníky. Nečekejte, že vaše dítě hned zapadne do skupinky cizích dětí, snažte se při prvních setkáních podporovat jeho sebedůvěru a pomozte mu překonávat bariéry.

Dítě se při hrách s dalšími dětmi učí, jak spolupracovat, jak se podělit o hračky, jak komunikovat s ostatními, jak správně vyjadřovat své emoce a podobně.

Tipy:

 • Pokud je vaše dítě stydlivé, pozvěte mu kamarády domů, ve známém prostředí se bude cítit mnohem jistěji.
 • Pozorujte své dítě při hře s vrstevníky, podporujte ho, aby si hrálo s kamarády, a vysvětlujte mu, jaké chování v kolektivu je správné a jaké ne.
 • Když není jiné dítě po ruce, hrajte si se svým dítětem sami, například „na doktora“, „na obchod“, stavte z kostek nebo z lega a podobně.

Přečtěte si také

17 nejčastějších mýtů o jídle pro batolata
Signály, které prozradí, že je správný čas dítě seznámit s nočníkem
Batolecí vzdor: A chci a chci a chci…!
Řešit vady řeči až ve škole je pozdě. Začněte ve 3 letech
Témata: Děti, Batole, Časopis Moje psychologie, Vývoj, Křída, Jak, Nezbytný předpoklad, Dlouhá řada, Zájem dítěte, Správný úchop, Stimulující prostředí, Správný vývoj