Maminka.czZdraví

Jak posílit imunitu miminka?

Ivanna Benešová 9.  1.  2011
Jak posílit imunitu miminka?
Zima je v plném proudu. U většiny malých dětí je právě toto období časem nejrůznějších nachlazení; chřipek, angín, kašlů. I přesto, že bacily číhají doslova na každém rohu, můžete vašemu miminku s bojem proti nachlazení pomoci. Poradíme vám několik triků, díky kterým posílíte imunitu dítěte.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Imunita malých dětí je o poznání slabší, než u dospělých. A to je hlavní důvod, proč byste jako správná maminka měla dbát o to, aby vašemu potomkovi nechyběly žádné důležité vitamíny, aby mělo kvalitní stravu, dostatek pohybu i nějaké to otužování.

Šípkový čaj pro nejmenší

Posilovat imunitu byste v zimních měsících měla především těch nejmenším. Je pochopitelné, že na kojence toho příliš zabírat nebude. Těžko budete třeba půlroční dítě cpát umělými vitamíny, krmit zeleninou a nutit jej k pravidelnému otužování a sportu. To je zkrátka nesmysl.

Na nejmenší miminka zabere v tomto ohledu především šípkový čas. „Šípky jsou tak trochu vitamínová bomba. Obsahují hodně vitamínu C, který je v tomhle směru velmi důležitý. Dodává totiž organismu energii. Navíc šípkový čaj, pokud je vařený pouze z pravých sušených šípkových plodů, neobsahuje žádný kofein a ani jiné látky, které by zbytečně zatěžovali játra a ledviny. I pro dítě je velmi dobře stravitelný. Osobně mohu doporučit kápnout do čaje ještě trochu medu,“ radí dětská zdravotní sestřička Tereza Petrasová.

A dodává, že čaj by se měl podávat o pokojové teplotě nebo jen mírně ohřátý. Dítěti ho můžete připravovat prakticky celou zimu. Ideální je podávat čaj jednou za dva dny. Pokud si ho vaše miminko oblíbí, můžete samozřejmě i denně. Jen pozor, abyste to příliš nepřehnala s medem, aby dítě netoužilo po šípkovém čaji jen proto, že je velmi sladký. To by naopak mohlo uškodit.

Čtěte také: Jak povzbudit imunitu: Co radí západní medicína a co naopak čínská?

Cukry pouze přírodní

Právě přemíra cukru je totiž jednou z věcí, která dokáže imunitu dítěte značně ohrozit. Cukry totiž, jak známo, organismus zatěžují a unavují. Zejména cukry na bázi klasické výroby, kam patří běžná sladidla, cukr, čokolády a další sladkosti, sladké pečivo, dortíky, sušenky a jiné. „Děti sladkosti samozřejmě milují. Dokonce jednou z hrozeb v dětství je také závislost na cukru a sladkém,“informuje nás Tereza Petrasová.

Podle jejích slov je totiž ideální, pokud dítě přijímá během spíše cukry v přírodní podobě, například v ovoci a zelenině. „Než klasickou mléčnou čokoládu či balík sušenek, kupte dětem spíše banány nebo ananas. Přírodní cukr obranyschopnost dětského organismu dokáže zvednout, na rozdíl od cukrů umělých,“vysvětluje Petrasová. A pokud jde o čokolády, není nutné je z dětského jídelníčku zcela vyškrtávat. Ale zkuste své ratolesti naučit na kvalitní potraviny, včetně kvalitních čokolád. Ty, které mají vysoký obsah kakaa (70 procent a výše) nechutnají tolik sladce, umělých cukrů obsahují výrazně méně a navíc vysoký obsah pravého kakaa doplňuje dětem energii. Takže když už čokoládu, pak raději tu kvalitní.

Ananas léčí i posiluje

Výborné výsledky se v oblasti posilování imunity a léčby nachlazení objevují ve spojitosti s konzumací ananasu. Zejména syrový ananas dokáže doslova divy! Jedná se totiž o velmi výrazný a bohatý zdroj vitamínu C a také přírodního cukru. Navíc je snadno stravitelný a výsledky jeho působení na sebe nenechají dlouho čekat. „Je to vcelku známá věc., Pokud vaše dítě trpí horečkou, dejte mu k večeři pouze teplý čaj a dostatek ananasu, ideálně syrového. Většinou do rána teploty výrazně opadne, někdy dokonce úplně zmizí. Tuhle metodu používám na své děti i já a několik mých kamarádek. Je to ozkoušený recept,“ doporučuje Petrasová.

Čtěte také: Dětský kašel – kdy už navštívit lékaře?

Vy ale nemusíte svým dětem dávat ananas vždy až v momentě, kdy se nachlazení projeví. Zkuste třeba zahrnout do jídelníčku právě ananas. Jednou za týden dětem dopřejte kolečko čerstvého ananasu a uvidíte, že tuto zimu budou proti nemocem odolnější. Variantou je také ananas z konzervy. Tak je ale výsledný efekt o něco slabší.

Nebojte se bazénu a sauny

Do bazénu můžete brát dítě prakticky od narození. Čím dříve si začne zvykat na vodu a učit se plavat, tím je to samozřejmě lepší. Vedle toho má ale pravidelná návštěva bazénu ještě další výhodu: dítě se stává otužilejším a je více odolné před nachlazením.

Jediné, na co si musíte dát v zimních měsících pozor, je teplo a patřičné osušení cestou z bazénu. Když je zajištěno, že cestou domu neprochladne, můžete si být jista, že mu pravidelné návštěvy bazénu prospívají. „Doporučuji maminkám, aby s malými dětmi chodili jednou za týden nebo za čtrnáct dní do bazénu. I když se malé dítě bude jen máchat ve vodě a nebude se ještě učit plavat, je to pro něj dobré,“ říká Petrasová. A dodává, že na chvíli je možné brát malé děti i do sauny. Dítě se totiž díky sauně dokáže pak lépe vyrovnávat s výkyvy teplot vlivem počasí v průběhu celého roku.

Odpolední spánek nebo klid

O tom, že děti mají mnoho energie na zlobení, není třeba dlouze polemizovat. Mnohdy se maminky ani nestačí divit, kde se v nich ta energie bere. Přílišné dovádění a blbnutí ale děti vysiluje. Proto by bylo dobré zavést v rodinách s malými dětmi něco jako odpolední klid, například v podobě hodinového spánku nebo půlhodinového ležení v posteli. Dítě možná při té příležitosti usne.

Pokud následně neprospí celý zbytek dne, je vše v pořádku. Tělo potřebuje nabrat energii a vnitřně se zklidnit. „Děti, které odpoledne pravidelně leží nebo si dávají krátký spánek, jsou prokazatelně méně nemocné než ty, které vesele blbnou celý den a spí obecně méně času,“hovoří o faktech statistiky dětská zdravotní sestra Tereza Petrasová.

Témata: Zdraví, Pravidelná návštěva, Sladké pečivo, Šípkový čaj, Odpolední spánek, Půlroční dítě, Zdravotní sestřička, Vitamínová bomba, Mimi, Jak, Výsledný efekt, Zdraví na Heureka.cz