Maminka.czImunita

Jak posilovat imunitu dětí? Tohle radí odborníci i zkušené maminky

Simona Procházková 19.  10.  2021
Během chladnějších podzimních a zimních měsíců není oslabená imunita u našich nejmenších ničím překvapivým ani neobvyklým. Co můžete udělat pro to, abyste udrželi své ratolesti zdravé a v plné síle a pomohli jim k tomu, aby nebyly každou chvíli nemocné? Zkuste tyto tipy, jak se bránit všudypřítomným virům a bakteriím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nevyzpytatelné počasí, spousta hodin denně v uzavřených prostorách a dětský kolektiv, kde se bacily šíří rychlostí blesku. Není divu, že vaše děti přepadne každou chvíli rýma, kašel, bolest v krku nebo zvýšená teplota a vy pak máte pocit, že jde o nikdy nekončící „smrkají a chrchlající“ maratón.

VIDEO: Vitamíny v těhotenství. Jaké opravdu potřebujete pro správný vývoj plodu?

„Nejlepší prevencí před sezonními nemocemi a virózami je zdravý životní styl, jehož základem je pestrá strava bohatá na vitaminy a minerály, pravidelný dostatek pohybu a správná duševní hygiena, kam patří pravidelný denní režim, dostatek odpočinku a omezení dlouhodobých stresorů. Děti by měly mít stanovenou stálou hodinu uložení ke spánku, před spaním by se měly věnovat klidovým aktivitám. Nepravidelný spánek totiž zhoršuje regeneraci organismu a má neblahý vliv na obranyschopnost proti virózám,“ zdůrazňuje prim. MUDr. Petr Pšenica, vedoucí lékař z Lázní Luhačovice.

Jak se virózám a nachlazení vyhnout a podpořit dětskou imunitu? Tady máte 14 konkrétních a osvědčených rad a tipů.

Naučte je pořádně mýt si ruce

Říkáte si, co je na tom k učení? Možná byste si divili, kolik dospělých jedinců netuší, že to dělají špatně či nedostatečně. Pravidelné mytí rukou je jedním z nejzásadnějších způsobů, jak zabránit šíření nemocí. Dbejte na to, aby si potomci vytvořili návyk a myli si ruce mýdlem a vlažnou vodou po každém použití toalety, před jídlem, po návratu domů ze školky, z hřiště nebo procházky, po jízdě městkou hromadnou dopravou či vlakem. Klidně pořiďte dezinfekční roztok na mytí rukou nebo antibakteriální vlhčené ubrousky a dejte je dětem do školního batohu, ať je mají stále po ruce.

Už má zase rýmu! A zkusili jste inhalace, nosní sprchy nebo konvičku?

Nastavte správný spánkový režim

Vaším úkolem zodpovědného rodiče je hlídat a zajistit, aby mělo dítě dostatek kvalitního spánku. To ostatně platí i pro všechny dospělé. Bez dostatečného odpočinku se tělo špatně regeneruje a je náchylnější k oslabení, únavě, stresu a nemocem. Spánek je důležitý pro tělesné i psychické a emocionální zdraví dítěte a je zodpovědný mimo jiné právě za to, jak dobře mu to jde ve škole. Dohlížejte, aby malý školák chodil spát včas, nejlépe pokaždé ve stejnou dobu, a spal minimálně osm až devět hodin denně, v dobře vyvětrané a nepřetopené místnosti. Na dostatečnou dobu spánku u dětí by se opravdu nemělo zapomínat, protože pro posílení imunity je nesmírně důležitý. 

Vštěpujte zdravé návyky

O čem konkrétně mluvíme? Každý z nás si ze svého mládí určitě pamatuje nesmrtelné poučky a dobře míněné rady maminek a babiček, typu „nesedej si na ten obrubník, nastydne ti močák“, „zastrč si tričko do kalhot, ať ti neprochladnou záda“ nebo „nesahej si špinavou rukou do očí“. A věřte, že tato stará moudra platí i dnes. Takže trpělivě vysvětlujte a připomínejte důležitá opatření, která dokáží pomoci předcházet nepříjemným chorobám. Je každopádně dobré, když bude dítko vědět, že není vhodné půjčovat kamarádovi nebo sestře svůj zubní kartáček, pít s druhým člověkem ze stejné sklenice nebo jíst společným příborem a tak dále.

Pozor na únavu a přehnané nároky

Sedm až osm hodin ve škole, několik domácích úkolů každý den, tři nebo čtyři zájmové kroužky týdně, konflikty a neshody v rodině, příliš velká očekávání a tlak na výkon ze strany  ambiciózních nebo neúprosně přísných rodičů… to všechno se odráží na psychickém stavu dítěte. Každý den musí čelit řadě stresových situací a podle aktuálních výzkumů má déle trvající stres výrazně negativní dopad na zdraví dětí i jejich duševní stav, schopnost soustředění se a pozornost. Zjistěte, zda se u vaší ratolesti neprojevují symptomy úzkosti a pomozte jí je lépe zvládat.

Šest druhů dětského kašle: Víte, kdy okamžitě k lékaři a kdy zachovat klid?

Dejte si záležet na snídani

Lékaři i specialisté na výživu se shodují, že kvalitní snídaně je nejdůležitějším jídlem celého dne. Nastartuje organismus, zrychlí metabolismus, povzbudí a „nakopne“ mozek. A přesně to děti školou povinné potřebují. Bylo prokázáno, že nutričně vyvážená snídaně, obsahující kvalitní proteiny (bílkoviny) a složené sacharidy plus dostatek tekutin je více než důležitá pro efektivní fungování mozku. Zároveň zajistí dostatek postupně se uvolňující energii na celý náročný den.

Po ránu sklenku vody s citronem

Osvědčeným bojovníkem proti nachlazení je vitamin C. Je důležitý pro náš imunitní systém, jeho nedostatek vede k větší náchylnosti organismu k infekci a onemocnění. Vitamin C si tělo neumí samo vyrobit, a proto je nutné jej dodávat jinak – jako součást stravy. „Dlouho jsem si myslela, že není nutné po létě činit žádné zvláštní kroky, že si tělo prostě zvykne samo. S rostoucími dětmi, jejichž největší podzimní zábavou je běhat v loužích a dovádět v lese, jsme si oblíbili pár rituálů, které nám až do jara pomáhají snížit četnost rým a nachlazení,“ říká Kristýna Přibylová, autorka speciálního cvičení pro děti Monkey´s Gym a matka tří dětí. A rovnou přidává svůj osvědčený tip: „Každé ráno si všichni dáváme nalačno čerstvou citronovou šťávu – s manželem ji pijeme s teplou vodou, pro děti je velká zábava ji vypít z malé skleničky a zapíjet čajem. Nikdy jsme se nesetkali s odporem, naopak často musíme ještě přidávat. A já mám hned od rána dobrý pocit, že jsme splnili denní dávku vitaminu C. Ranní rituál pak pokračuje dávkou nějakého nápoje s probiotiky. Snažíme se nebýt otrokem reklam, avšak určitý pozitivní vliv na střevní mikroflóru a tím pádem na zvýšení imunity jim nelze upřít.“

Vsaďte na vitamin D

Mezi hlavní benefity vitaminu D patří podpora obranyschopnosti, pomáhá také lépe zvládat infekce. Mimo to se jedná také o často zmiňovaný vitamin, který může zmírnit průběh onemocnění, a to i pokud jde o obávaný koronavirus. „Vitamin D se v těle účastní celé řady enzymatických dějů. Některé z těchto pochodů mají vliv na funkci imunitního systému a tím i na obranyschopnost dítěte. Vitamin D si tělo vytváří samo pomocí slunečního záření ve vrstvách kůže nebo jej přijímá v potravě. V přirozené stravě jej naleznete v mořských rybách, vejcích nebo mléku. Zejména v podzimních a zimních měsících je potřeba vitamin D doplňovat stravou. A to jak přirozenými zdroji z potravy, tak formou vitaminových preparátů. Dětský jídelníček by tak měl obsahovat pravidelně zdroj vitaminu D minimálně 2x týdně. Pozor, neplatí rčení „čím více, tím lépe“. Vitaminem D se lze předávkovat, v konkrétních případech se neváhejte poradit s dětským lékařem,“ vysvětluje prim. MUDr. Petr Pšenica.

Porce ovoce a zeleniny navíc

Ovoce a zelenina jsou pro dětský organismus nezbytnou součástí jídelníčku. V období „viróz“ se snažte, aby ratolesti jedly o jednu porci zeleniny nebo ovoce denně více než obvykle. Nechutná jim ovoce vcelku? Rozkrájejte jablíčka nebo hrušky na měsíčky, zamíchejte s rozinkami, nabídněte dětem kompot nebo sušené křížaly. „Ke každému jídlu dejte jen tak na talířek doprostřed stolu nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že určitě najdete nějakou dobrotu, která chuťovým buňkám vašeho dítěte bude vyhovovat,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, maminka čtyř dětí a přidává rovněž svůj osobní tip: „Zkuste mošty. Neskutečně dobré jsou i ohřáté, a pokud přidáte plátek pomeranče, grepu či jiného ovoce, je to delikatesa. K tomu barevné brčko a to už prostě ochutná každé dítě.“

4 nemoci, kterými se děti nejčastěji nakazí ve škole a školce. Jak na ně?

Oblékání ve stylu „cibule“

Co to znamená? Je to snadné. Podle odborníků je rozhodně lepší obléci dětem raději více tenčích vrstev než jednu silnou. Snažte se při oblékání věřit svému potomkovi a dejte na jeho pocity. Pokud tvrdí, že mu není zima, nenuťte ho hned vrstvit na sebe další a další mikiny a bundy. Nezapomeňte, že děti většinu času někde pobíhají a jsou mnohem aktivnější než my dospělí. Obecně se dá říci, že když má dítě o jednu vrstvu méně než rodič, je to v pořádku. Zda je mu teplo nebo zima, jednoduše zjistíte, když mu sáhnete na předloktí, pod tričko nebo za krk.

Začněte s otužováním

Otužování je spolehlivým bojovníkem proti nemocem a skvělá cesta, jak posílit přirozenou obranyschopnost. Otužujte ratolesti nenásilnou formou, není nutné začít je hned sprchovat ledovou vodou. Jděte na to pozvolna. Doma nepřetápějte a často a pořádně větrejte. Nechte třeba dítko po ránu vyběhnout na chvilku ven na zahradu nebo balkon v pyžamku, případně při odjezdu do školky či školy mu poraďte, ať si vezme bundu do ruky a přeběhne do auta jen ve svetru nebo mikině. Klidně i hodně „na lehko“ v tričku. Snižujte dětem postupně teplotu vody při sprchování nebo večerním koupání ve vaně, na noc pootevřete okno v pokojíčku a ztlumte topení.

Buďte co nejvíc venku

Pohyb na čerstvém vzduchu je velkým přínosem pro každého, tedy i pro vás. To ostatně není nic nového pod sluncem. Jen na to často zapomínáme. Snažte se vyběhnout a pobývat venku každý den alespoň třicet minut. Společná procházka do parku, výprava na hřiště, pouštění draka nebo venčení psa, nápadů se určitě najde spousta. Plánujte si pravidelné výlety za každého počasí. Vždyť i při krátké vycházce v mlze a dešti se dá užít spousta zábavy.

Neštovice u dětí: Jaké jsou příznaky, léčba a největší komplikace?

Vyzkoušejte čaj z meduňky

Meduňka lékařská obsahuje flavonoidy a bioflavonoidy (chrání buňky před oxidací a působením volných radikálů), silice, kyselinu kávovou, kyselinu rozmarýnovou, kyselinu oleanolovou a vitaminy B a C. Z meduňky je dobrý čaj, který se dá pít horký i studený, případně ji můžete přidat do domácí limonády nebo obyčejné vody s citronem. Meduňka, kromě toho, že podporuje trávení, působí proti zvracení, průjmu a nadýmání, celkově harmonizuje organismus a využívá se rovněž při nachlazení a ke snížení horečky. Podobné účinky má též mateřídouška, obranyschopnost výrazně podporují také černý bez, zelí, papriky nebo šípky.

Denně  lžičku medu

Proč jíst pravidelně lžičku medu? Včelí med je skvělým antioxidantem a už jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý organismus a je vynikající prevencí nejen proti virózám a nachlazení. Výzkumy ukazují, že minerály a další zdraví prospěšné látky obsažené v medu mohou zabránit zúžení tepen a prospívají srdci, zlepšují pozornost a paměť, obnovují buňky, podporují kvalitní spánek a čistí tělo od toxinů. Med je rovněž silné antiseptikum, takže dokáže předcházet různým onemocněním spojeným s trávicím traktem.

Vyrazte společně do sauny

Není žádným tajemstvím, že pravidelné saunování, tedy prohřívání těla (a následné ochlazení) ve speciálně upravené a vytopené místnosti, posiluje imunitu, takže organismus pak lépe odolává infekčním nákazám, což je v dnešní době více než aktuální benefit. Dětské saunování se stává trendem, tak ho společně vyzkoušejte. I pro ty nejmenší je pobyt v sauně prospěšný, obzvlášť v chladnějších měsících roku a v období chřipek a viróz. A co víc, sauna působí pozitivně také na psychiku, pomáhá při astmatu i alergiích, zvyšuje fyzickou kondici a zajistí kvalitnější spánek.

Témata: Zdraví, Děti, Imunita, Spánek, Děti a nemoci, Nemoc, Kašel, Sauna, otužování, Nachlazení, Monkey's Gym, Baby Club Juklík, Lázně Luhačovice, Kristýna Přibylová, Obrubník, Luh, Ovoce, Ratolest, Rychlost blesku, Viróza, Štěpánka Štrougalová, Strava, Organismus, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec