Maminka.czZdraví

Umíte poskytnout první pomoc při tonutí? Tohle by měl znát každý rodič

Martina Machová sim inf 5.  7.  2022
Ve škole jsme drilovali násobilku, čtení a psaní, stejný dril by však byl mnohdy velmi potřebný i ve znalostech první pomoci. A jelikož je léto, čas vodních radovánek, osvěžíme si paměť. Víte, jak správně resuscitovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Základní znalost první pomoci by měla patřit k naprosto elementárnímu vzdělání každého z nás, a to samozřejmě nejen teoreticky. 

VIDEO: Malé dítě se topilo, i když mělo plovací kruh

Zvláště rodiče svižných batolat nemajících pražádné zábrany by měli vědět, co dělat v případě, že jejich dítko spadne či přímo skočí do hlubokého bazénu, vyklouzne ve chvilce rodičovské nepozornosti z kruhu nebo se rozhodne, že poplave za tátou, který si šel zaplavat.

Nehoda je tu, dítě se topí, je v bezvědomí, nereaguje. Co dál?

Zatímco u tonoucích dospělých bývá hlavním viníkem alkohol, který jde ruku v ruce s přeceněním vlastních sil, dále pak srdeční zástava, úraz po skoku nebo třeba epileptický záchvat, u dětí se vždy jedná o důsledek nepozornosti rodičů.

Nicméně nenechte se mýlit filmovou produkcí, většina tonoucích – zvláště dětí – se topí velmi tiše. (Hluční tonoucí patří do skupiny poraněných či vyčerpaných plavců.)

Křičte a okamžitě konejte

 • Než se za dítětem vrhnete, zalarmujte ostatní křikem, například: „Pomoc, topí se dítě!“ Zatímco vy budete konat, další může volat záchrannou službu, plavčíka apod.
 • Je-li dítě při vědomí, pokuste se mu hodit či podat nějaký plovoucí předmět (dětský kruh, lehátko, dlouhou větev), kterého by se mohlo zachytit, a až potom ho přitáhněte a pomozte mu. U dospělých a větších dětí při vědomí se vyhněte přímému kontaktu, jedinec bojující o život může fatálně ohrozit i vás!
 • Plavte s hlavou nad hladinou, tonoucí se může kdykoliv potopit pod hladinu. Před plaváním se zujte, ideálně svlékněte – čas je však drahý!
Pozor, tonoucí nekřičí ani nevolá o pomoc. U vody nenechte děti ani na vteřinu bez dozoru, varuje vodní záchranář
 • Pokud je tonoucí tichý, nereaguje, připlavte k němu zezadu, pokuste se ho otočit na záda a tažením za bradu ho transportujte na břeh (plavete na zádech, nohy pracují jako při prsou). I zde velmi pomůže jakýkoliv nadlehčovací předmět, kterým si můžete pomoct. (Ostatně zkuste si v hluboké vodě „povozit“ svou ratolest kupříkladu na zádech, bývá to nečekaně náročné!)
 • Po vytažení na břeh se nezdržujte vyléváním vody! Z plic stejně nic nevyteče, voda může vytéct maximálně z velkých dýchacích cest. Pokud se tonoucí probere, vykašle určité množství vody z dýchacích cest sám.
 • Dítě v bezvědomí se zachovanými životními funkcemi (dýchá) uložte do stabilizované polohy a kontrolujte ho až do příjezdu záchranné služby.
 • Jestliže dítě nedýchá (ucho přikládáte k ústům, ruku na hrudník), odstraňte z úst případné nečistoty (např. zvratky), hlavu mírně zakloňte (u kojenců pouze předsuňte čelist), zacpěte nosík a 5x vdechněte (u kojenců a malých batolat pouze obsah svých úst!). Nezapomeňte, dítě musí při resuscitaci ležet na rovném a pevném povrchu, hrudník by se měl při vdechu zvednout.
 • Po úvodních vdeších následuje srdeční masáž. Kojence a malá batolata masírujte palci (hrudník dítěte je mezi dlaní a palcem) nebo je masírujte ukazovákem a prostředníkem. Místo komprese je zhruba v polovině hrudní kosti.
 • Cyklus v poměru 30:2 (30 stlačení, 2 vdechy) opakujte až do úspěšné resuscitace, příjezdu zdravotníků či vysílení zachraňujícího.
 • Není potřeba si lámat hlavu nad tím, zda jste opravdu zmáčkli 30x, podstatné je KONAT!
 • Pokud k nehodě došlo po pádu, zohledněte při manipulaci možné poranění páteře. Zachování životních funkcí je však prioritou.
 • Každý tonoucí i ten, kdo se bez zjevných následků probral, patří do rukou lékařů. Nebezpečný plicní otok se může rozvinout o několik hodin později a v domácím prostředí může skončit fatálně!

Pokud se v průběhu záchranné akce podaří dalším zachráncům kontaktovat záchrannou službu, využijte při samotné resuscitaci instrukcí dispečera – je připraven vás vést krok za krokem.

Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou

Pravidlo ABC, které pomůže v zapamatování si nejdůležitějšího:

A – airways, zprůchodnit dýchací cesty
B – breathing, umělé dýchání z plic do plic
C – circulation, nepřímá srdeční masáž.

Nezapomeňte:

 • Při jakékoliv záchranné akci je na prvním místě vaše bezpečnost, dva utonulí ničemu neprospějí.
 • Velmi nebezpečná je záchrana z hluboké vody u tonoucího, který není v bezvědomí. Všemi možnými prostředky se snažte takovému tonoucímu cokoliv hodit či podat. Využijte loďky, kruhy, matrace, větve, barel, zkrátka cokoliv, co plave a čeho by se mohl tonoucí chytit.
 • I tonoucího s pravděpodobným poraněním páteře musíte dostat kvůli bezpečnosti a resuscitaci z vody – nelze čekat na sanitku, až přiveze nosítka, čas běží.
 • Tonutí ve velmi studené vodě zvyšuje šanci na vyváznutí bez následků.
 • Tonutí ve slané vodě mívá horší zdravotní důsledky než ve sladké.
 • V případě malých dětí v žádném případě nespoléhejte na plavecké pomůcky typu kruh, rukávky, plavecké nudle, ryby apod. Děti bývají nečekaně šikovné a mohou si je sundat, rozepnout, v moři je může znenadání přelít velká vlna a podtrhnout jim nohy. Z kruhu, který je velmi nebezpečná pomůcka, lze velmi jednoduše vyklouznout.
 • Dítě, které neumí plavat, může bez dozoru utonout i v mělkém zahradním bazénu!

Autorka má osvědčení Plavčík – záchranář III., Instruktor plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku a Učitel plavání C.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Zdraví, Rodina, Kojenec, Léto s dětmi, Batole, Maminka cestuje, Bezpečnost dítěte, Koupání, pomoc, Plavání s dětmi, Bazén, Studená voda, Resuscitace, Kruh, Plovací kruh, Nehoda, Hrudník, Možné poranění, Viník, Čelist, Rukáv, Slaná voda, Nečistoty, Epileptický záchvat, Cyklus, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu