Maminka.czMenstruace

Menstruace na dovolené? Ne, díky! Lékaři vysvětlí, jak posunout cyklus a užít si moře i sportování naplno

Simona Procházková 17.  6.  2023
Blíží se dlouho očekávaná a plánovaná dovolená, chystáte se k moři, do kempu nebo na hory, čeká vás putování na kolech nebo vodácká výprava, a najednou si uvědomíte, že vaše menstruace vychází přesně do tohoto termínu? A co si budeme povídat, to se příliš nehodí. Zejména v případě, že trpíte bolestmi nebo je krvácení silnější. Jaké máte možnosti a jsou spolehlivé? Tady máte doporučení lékařů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Některé ženy mají to štěstí, že jim menstruace v podstatě nijak nevadí, téměř ani nevědí, že „své dny“ zrovna mají, a v ničem je neomezují. Jsou ale i takové, které pravidelně několik dní v měsíci doslova protrpí, jelikož jejich menstruace je extrémně silná a bolestivá, doprovázená navíc mnohdy dalšími potížemi, jako jsou průjem či bolest hlavy. A když se celé dlouhé měsíce těšíte na zasloužený oddech a vysněnou dovolenou, nechcete si je nechat pokazit bolestmi a nevolností, neustálým hledáním sprch a toalet i obavami, že se vám stane "nehoda".

VIDEO: Menstruační bolesti a PMS, jak se projevují a co proti nim platí?

Účinnou a spolehlivou možností je progesteron

Jak tedy lze oddálit či posunout menstruaci před letní dovolenou? Existuje několik způsobů, jak ovlivnit délku menstruačního cyklu a dočasně ho přizpůsobit svým potřebám. Nejjednodušší to mají ty ženy, které pravidelně užívají hormonální antikoncepci. Zde je řešení poměrně snadné, stačí jednoduše nepřestat v užívání po 21 dnech, ale pokračovat dále. „V případě, kdy žena používá antikoncepční tablety, může pokračovat v užívání aktivních pilulek bez sedmidenní pauzy, a tím oddálit menstruaci až do doby využívání dalšího měsíčního balení,“ vysvětluje MUDr. Daniel Struppl, primář gynekologie Klinického centra Iscare.

Pro ženy, které hormonální antikoncepci nepoužívají, existují jiné hormonální preparáty, které dokážou ovlivnit menstruační cyklus. Předepisuje je výhradně lékař, nejsou volně prodejné, proto je vždy nutné konzultovat jejich užívání s ošetřujícím gynekologem. Nezapomeňte se proto do ordinace objednat včas. Nejběžněji používanými přípravky jsou v tomto případě Norethisteron a Orgametril.

Oddálení menstruace o týden až dva

Posunutí menstruace před dovolenou je pro spoustu žen vítaným řešením, ať už z hlediska osobního komfortu (ano, kdo by ve dnech volna a zábavy toužil po křečích v podbřišku a neustálém řešení věcí kolem?) nebo hygieny (hygienické zázemí a sprchy mohou být v některých kempech nebo horských chatách vpravdě neútulným místem). Na dovolené chcete plavat, šnorchlovat, slunit se, tančit, chodit na výlety, sportovat a bavit se, prostě vychutnat si ji naplno. Menstruace může nepříjemně narušit všechny plány, a někdy dokonce na dva či tři dny vyřadit z „aktivního provozu“.

„Lék, který se pro posunutí či oddálení menstruace používá a existuje již desítky let, se jmenuje Norethisteron, což je druh hormonu progesteronu. Ženy ho využívají v případě, že například odjíždí k moři a chtějí odsunout svou menstruaci o 7 až 10 dní. Tento lék ve formě tablet funguje spolehlivě. Nejedná se ale o antikoncepci, takže nezabraňuje početí. Je to lék na lékařský předpis a předepisují ho gynekologové. Dostupný je většinou v každé lékárně,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi, gynekolog z kliniky Reprofit.

Bolestivá menstruace není normální. Začněte potíže řešit!

Jak to funguje?

Norethisteronem se prodlouží menstruační cyklus, ve kterém se žena aktuálně nachází, a tím se odsune menses. Tabletky dodávají tělu progesteron a nedovolí, aby jeho hladina klesla. Tím pádem se nezačne odlučovat děložní sliznice, naopak se zadrží a nespustí se menstruační krvácení.

„Pokud žena ví, že její cyklus trvá 28 dní, Norethisteron je schopný ho prodloužit v případě, když se nasadí minimálně tři, ale ideálně čtyři až pět dní před očekávanou menstruací. U většiny žen to pak spolehlivě funguje. Pokud byste ale chtěla zastavit menstruaci dva dny před jejím začátkem, to už lék nemusí být účinný, jelikož se již spustil proces odlučování sliznice,“ přibližuje MUDr. Bagócsi.

Mají hormonální léky nežádoucí účinky?

Principem oddálení menstruace je tedy udržení vysoké hladiny progesteronu, která zabraňuje spuštění menstruačního krvácení. Tyto léky byste ale měla používat jen výjimečně a pod dohledem lékaře, protože mohou narušit hormonální rovnováhu a způsobit nepravidelné krvácení.


U některých žen se může podle slov lékařů v období, ve kterém by byla za normálních okolností menstruace očekávaná, objevit slabé špinění nebo příznaky blížící se menstruace, jako jsou například pobolívání v podbřišku nebo tlak v prsou. Pokud by ženy chtěly odsunout více menstruačních cyklů, tak se spíš doporučuje užívání hormonální antikoncepce, díky níž se menses může na nějakou dobu i úplně vynechat.

Je posunutí menstruace bez rizika?

Do jaké míry jsou tyto hormonální léky spolehlivé a jsou vhodné pro každou ženu? „Pokud jde o věk, tak zde není užívání Norethisteronu omezeno a většina žen i dívek ho může bez problémů používat. Každá žena, která ale prodělala trombózu nebo embolii, závažnou nemoc jater nebo rakovinu, by tento preparát užívat neměla. Také kuřačky nebo obézní ženy jsou vystaveny mírně většímu riziku trombózy, stejně jako u antikoncepce. Pokud ale žena užívá nebo užívala v minulosti antikoncepci, tak se užívání Norethisteronu nemusí obávat, protože ten obsahuje o polovinu méně hormonů než antikoncepce,“ popisuje MUDr. Bagócsi z kliniky Reprofit.

Shodný názor má i MUDr. Daniel Struppl: „Hormonální léky na oddálení menstruace jsou obvykle spolehlivé a účinné, nejsou však vhodné pro každou ženu. Existují kontraindikace pro užívání, jako jsou například trombóza, včetně poruch srážlivosti krve, nádorová onemocnění prsu nebo dělohy a některá interní onemocnění. I proto je vhodné se poradit s gynekologem, který stanoví přesné dávkování a dobu užívání léků podle individuálního stavu.“

Menstruační kalíšky, houby, disky nebo kalhotky… Proč je používá stále více žen? A jsou vhodné pro všechny?
Témata: Praktické rady, Gynekologie a porodnictví (poradna), Zdraví žen, Menstruace, Bolest, Hormonální léčba, menstruační kalíšek, Moře, PMS, Endometrióza, Bolesti břicha, dovolená u moře, menstruační kalhotky, Užívání, Krvácení, Cyklus, Reprofit, Klinické centrum ISCARE, Sportování, Tomáš Bagócsi, Lék, Dovolená, Lékař, Daniel Struppl, Menstruační kalhotky na Heureka.cz