Maminka.czZdraví

Elektronika dětem pomáhá během on-line výuky i zahnat nudu doma, hodně ale škodí očím!

Simona Procházková 31.  3.  2021
Nejen z důvodu distančního vyučování tráví momentálně děti nad displejem mobilu a tabletu nebo před monitorem počítače několik hodin denně. Elektronická zařízení se stala nedílnou součástí života a kromě toho, že pomáhají při učení a umožňují zábavu při nuceném pobytu doma, přinášejí také řadu zdravotních rizik. Jak ohrožují oči a na co dávat pozor?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Čtyři a někdy i více hodin distanční výuky u počítače a následně další hodiny před televizní obrazovkou či s mobilním telefonem v ruce, to je již téměř rok každodenní realita mnoha dětí v domácí izolaci. Smartphone, tablet či počítač mohou být dobrým sluhou, ale i špatným pánem. Dlouhodobé „zírání“ do displejů a monitorů má za následek řadu zdravotních komplikací. Na jednu stranu jsou technologie velmi potřebné a přínosné, protože zprostředkovávají nové možnosti vyučování a kontakt mezi učiteli a žáky i mezi spolužáky a kamarády, zároveň jsou ale bez debat zdravotním rizikem, mimo jiné právě pro zrak.

Co to je a kdy hrozí akomodační spasmus?

Lidské oko není přirozeně stavěné na to, aby dlouhodobě zaostřovalo na krátkou vzdálenost. Zatímco naši předkové se dívali převážně do dálky a jen občas četli knihy či noviny, případně ženy šily či vyšívaly, dnes mnohem více přetěžujeme oči zaostřováním na krátkou vzdálenost. To si zvláště u dětí vybírá svou daň. Důsledkem častého koukání na monitor či displej může být takzvaný akomodační spasmus. „Při něm nadměrnou námahou dojde ke křeči v ciliárních svalech řasnatého tělíska čočky, které umožňují akomodaci  zaostřování. Oko pak není schopno přirozeně zaostřit, a děti tak vnímají problémy s viděním do dálky,“ popisuje onemocnění MUDr. Petra Teplanová, vedoucí lékařka pražského Dětského očního centra Kukátko.

Radí proto, aby práce na počítačích, tabletech a mobilech byla vždy rozdělena pravidelnými přestávkami a dodává: „I v Kukátku nyní pozorujeme mnohem častěji výskyt různých skrytých forem šilhání. S nejvyšší pravděpodobností tyto poruchy souvisí s častým používáním elektronických zařízení, absencí zájmových kroužků a obecně nedostatkem pohledu očí do dálky, například i na školní tabuli.“

Jídelníček pro oči: Které potraviny jíst pro dobrý zrak?

Displej a monitor jsou horší než knížky

Zatímco u dospělých není vliv častějšího sledování obrazovky, monitoru a tabletu tak markantní, u dětí může být časté zaostřování okem do blízka rizikové. Největší vývoj krátkozrakosti probíhá do patnácti let věku. Navíc se dá říct, že elektronická zařízení jsou pro oči ještě horší než studium z knih. „Využívání tabletů, mobilů a počítačů zatěžuje jednostranně zrak dětí, vyžaduje usilovné zaostřování na detaily. Jakýkoli displej je pro oko zároveň zcela odlišným podnětem než stránka v učebnici nebo v sešitu – písmena nejsou tak ostrá ani ohraničená a také je jiný kontrast mezi textem a pozadím. Vliv na zrakové podněty mají i různé odlesky. To vše ztěžuje oku jeho činnost a nutí ho k mnohem větší námaze,“ vysvětluje MUDr. Teplanová. Alternativou knih jsou elektronické čtečky. Při jejich používání se doporučuje nastavit negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachovat dostatečný kontrast plochy a textu (černá nebo tmavě modrá v kontrastu s bílou nebo žlutou). Písmena pak vystupují a plocha obrazovky tolik nezáří.

Jak škodí očím telefony a tablety?

Dobrá rada pro rodiče zní: Dohlédněte, ať ratolesti používají pro každodenní on-line vyučování a vypracování úkolů raději počítač než mobilní telefon či tablet. „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, zatímco na tablet a telefon obvykle asi ze 30 cm. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Ke zrakovým potížím jsou náchylnější děti, ale pokud mají oči zdravé, zaostřují snáze než dospělí, takže pro ně není tak velký problém mobil používat i několik desítek minut. Trvalým používáním zraku na takto blízkou vzdálenost však může dojít k přetížení zaostřovacích svalů a vzniku poruchy spolupráce obou očí a k počátku očních problémů,“ varuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Oční vady má až čtvrtina školáků. Co a kdy bychom měli hlídat?

Suché oči i poruchy spánku

Při častém a dlouhém hledění na elektronické přístroje se oči rychle vysušují a dříve unaví. Zkuste dětem poradit, aby častěji mrkaly, suché oči můžete případně zvlhčit umělými slzami, které odstraní pocit pálení a únavy zraku. Pro zklidnění je lze užívat i u dětí, ale o vhodnosti konkrétních kapek se vždy poraďte v lékárně.

Většina elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony, monitory počítačů, tablety a ploché televize, navíc vyzařuje vysokoenergetické modré světlo, které negativně ovlivňuje produkci hormonu melatoninu. Ten se stará o buněčnou regeneraci a pomáhá ke zdravému a kvalitnímu spánku. Expozice modrého světla je škodlivá zejména po setmění, kdy narušuje běžný biorytmus těla, jelikož přispívá ke zdání, že je stále den. To může u žáků ovlivňovat i soustředěnost při výuce. Minimálně hodinu před usnutím tedy lékaři doporučují nepoužívat žádné podobné zařízení. „Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice oka,“ doplňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

Čím můžete dětem pomoci?

Snažte se dohlížet, aby děti, mezi nutnými vyučovacími hodinami a domácími úkoly, netrávily už další čas hraním her na mobilu nebo počítači, ale přešly raději k „off-line“ aktivitám. Ideálně by se měly jít proběhnout na čerstvý vzduch, protáhnout, hýbat se. Vyžeňte je na zahradu, vyrazte na procházku se psem nebo projížďku na kole, společně si zacvičte. I doma pro ně můžete vymyslet nejrůznější činnosti a zábavu, ideálně takovou, u které se budou dívat do dálky.

Pokud budete mít podezření na jakýkoli problém se zrakem nebo si dítě začne stěžovat na unavené či podrážděné oči, vyhledejte očního lékaře. Oftalmologové zdůrazňují, že docházet s potomky pravidelně na preventivní kontroly zraku je vhodné i v případě, že si na žádné obtíže nestěžují.

Mezi nejčastější oční vady u dětí patří také tupozrakost nebo šilhání

Jak (nejen) u dětí snížit riziko potíží se zrakem způsobených mobily, počítači a televizními obrazovkami:

Dělejte přestávky. Dopřejte očím odpočinek a občas je osvěžte pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Každou půlhodinu zhruba na dvacet sekund zaostřete zrak do dálky. Můžete z toho dětem udělat i hru, aby je to více bavilo. Menší děti by měly mít pauzu pro odpočinek očí po dvaceti minutách sledování monitoru.

Snižte jas obrazovky. U každého zařízení je možné upravit jas monitoru nebo displeje, využívejte tuto funkci. U elektronických čteček používejte negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plochy a textu.

Zajistěte vhodné osvětlení místnosti. Volte tzv. difuzní osvětlení, při práci s počítačem by neměly být oči oslněny, proto je dobře rozptýlené a tlumené světlo vhodnější.

Nenechte děti koukat do monitoru či mobilu před spaním. Minimálně hodinu před usnutím se doporučuje nepoužívat žádné podobné zařízení, aby byl spánek kvalitnější.

Co znamená syndrom počítačového vidění?

Syndrom počítačového vidění neboli digitální únava zraku je kombinací problémů očí a zraku spojených s používáním počítače a dalších elektronických zařízení. Mezi projevy patří problémy se zaostřením, únava a pálení očí, rozmazané nebo dvojité vidění, slzení očí nebo naopak suché oči, bolesti hlavy, malátnost. Průzkumy ukazují, že už po dvou hodinách denně strávených u počítače je více než 90% pravděpodobnost, že se u člověka některé symptomy začnou projevovat.

Jak si vybrat sluneční brýle? Podívejte se na video.

Chraňte oči dětí před sluncem. Jak správně vybrat dětské sluneční brýle?
Problémy se zrakem v těhotenství: Co nepodceňovat a kdy jít k lékaři?
Otevřete školy! Děti trpí depresemi a bojují o čas, volají rodiče. Politiky to nezajímá

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Děti, Děti a nemoci, Zrak, Distanční výuka, Tablet, Škola on line, izolace, karanténa, on-line, Šárka Skorkovská, Oko, Plocha, Displej, Zařízení, Zahn, Hod, Omiš, Monitor, Běh, Melatonin, Černá, Setmění, Přestávka, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat