Maminka.czZdraví

Trpíte únavou, migrénami nebo silnou menstruací? Možná vám chybí železo! Jak to poznáte?

Simona Procházková 28.  9.  2021
Istock
Trpíte únavou, migrénami nebo silnou menstruací? Možná vám chybí železo! Jak to poznáte? | Istock
Právě díky železu je zásobena kyslíkem doslova každá buňka v těle. A bez kyslíku, jak všichni víme, žádný organismus dlouho nevydrží. Podle čeho poznáte, že můžete trpět nedostatkem železa a chudokrevností a proč byste nad obtížemi neměla jen mávnout rukou? Poradíme.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V počátku si často vůbec nevšimneme, že něco není v pořádku. První nenápadné potíže signalizující nedostatek železa, jako jsou bolesti hlavy, únava, brnění nebo mravenčení v končetinách, špatné soustředění, padání vlasů nebo zadýchávání se u běžných činností, přisuzujeme stresu, hektickému životnímu tempu a nedostatečné fyzické kondici. Jenže může jít o jiný problém, zvaný anémie neboli chudokrevnost.

VIDEO: Jak vyzrát na silnou menstruaci a také na PMS?

Proč a jak vzniká a jak ji řešit, pokud nechcete, aby časem zapříčinila ještě daleko závažnější zdravotní komplikace? Podle Světové zdravotnické organizace je právě nedostatek železa na devátém místě nejrizikovějších onemocnění světa. V České republice trpí chudokrevností 20 % žen a 5 % mužů. Skutečná čísla však mohou být ještě vyšší, neboť sníženou hladinu železa nemusí člověk dlouho pociťovat.

Na vině jsou infekce, diety i silná menstruace

Železo je pro lidský organismus nepostradatelné a nenahraditelné. Jde o zcela zásadní prvek v procesu krvetvorby, tělo ho potřebuje k tomu, aby se vytvářel hemoglobin (bílkovina v červených krvinkách, která umožňuje přenášet kyslík). Pokud není v těle k dispozici dostatek hemoglobinu, nemají ani svaly a tkáně potřebný kyslík a nejsou schopny účinně pracovat. Právě tento stav se nazývá anémie. Příčin, které ji mohou způsobit, je celá řada, od nedostatku vitaminů skupiny B a kyseliny listové přes dědičnost, krvácení po úraze nebo vážné operaci až po různá infekční a nádorová onemocnění.

„Únava, nevýkonnost, bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce, vypadávání vlasů, i tak se může projevovat anémie z nedostatku železa,” říká MUDr. Jitka Koppová. Mezi další časté projevy anémie patří podle ní závratě, pálení jazyka, křehké a lámavé nehty, studená chodidla a dlaně, syndrom neklidných nohou, poruchy spánku a paměti, snížená imunita či snížená funkce štítné žlázy. Ne všichni pacienti s nedostatkem železa mají již anémii, tudíž nemusí mít výše uvedené příznaky rozvinuté v plné míře, mohou být ale unavenější, s menší tolerancí námahy.

Častou příčinou anémie u žen je silná a dlouhá menstruace, chudokrevnost se taktéž často projeví během těhotenství. Více chudokrevných je také mezi vegetariány a vegany, přivodit anémii si můžete také mimo jiné dlouhodobou přísnou redukční dietou, při které nedodáváte tělu veškeré důležité živiny.

Kontryhel: zázračná ženská bylinka, která pomůže s bolestivou menstruací, při zánětech i po porodu

Jste nervózní, brní vám prsty, hučí v uších?

Jaké jsou tedy charakteristické varovné signály, že vám železo pravděpodobně schází? Zaznamenala jste, že vás stále častěji přepadne nevysvětlitelná únava, přestože jste odpočinutá a dobře spíte? Nebo cítíte extrémní vyčerpání i při minimální fyzické aktivitě? Může jít o projev anémie. Stejně tak jako nepřirozeně bledá pokožka, například na tvářích, světlejší vnitřní strana rtů, dásní nebo nehtových lůžek, zhoršené dýchání a rychlé zadýchávání i při běžných úkonech, bolesti nohou před usnutím, závratě a časté bolesti hlavy, někdy spojené s hučením v uších. Nedostatek železa rovněž způsobuje, že jste mnohem náchylnější k nejrůznějším infekcím a kožním problémům (kůže se rychle vysušuje a špatně se hojí rány).

Pokud je hladina železa v těle dlouhodobě kriticky nízká a nedostačuje nárokům organismu, může se razantním způsobem zvýšit srdeční činnost (jelikož se tělo snaží kompenzovat funkci železa a zásobovat orgány potřebným kyslíkem), což se projeví nepříjemným bušením srdce nebo dokonce nepravidelným rytmem (srdeční arytmie).

Kyselina listová je v těhotenství nezbytná. Její nadbytek může škodit

Někdy stačí upravit stravu

Necítíte se poslední dobou dobře? Chybí vám energie? Všimla jste si u sebe některých z výše zmíněných symptomů? Řešení je jednoduché, zaběhněte do ordinace svého praktického lékaře a požádejte o laboratorní rozbor krve (odběry krve jsou rovněž součástí pravidelných preventivních prohlídek, které máte jednou za dva roky hrazené vaší zdravotní pojišťovnou). Lékař vám odebere vzorek krve ze žíly a do druhého dne máte jasno. A pozor, při podezření si můžete hladinu železa v těle zjistit i sama doma, za pomoci domácího testu, který seženete v každé lékárně.

Následná léčba se nastavuje po poradě s lékařem a vždy individuálně, podle aktuálního stavu a závažnosti deficitu. Pokud máte jen mírnou formu anémie, postačí obvykle úprava jídelníčku a po určitou dobu pravidelné užívání přípravku s obsahem železa.

Vždyť jsem zdravá! Pět nejčastějších důvodů, proč nemůžete otěhotnět!

Které potraviny jsou bohaté na železo?

Není to zdaleka jen „profláknutý“ špenát!

 • červené maso a vnitřnosti
 • červená řepa, rajčata, ředkvičky, hrášek, česnek a křen
 • čočka, fazole a obecně luštěniny
 • dýňová a slunečnicová semínka a ořechy
 • rybíz, ostružiny, rakytník, borůvky a sušené švestky či meruňky
 • některé zelené bylinky, například bazalka, petrželka, kopřiva, pažitka, majoránka

Se železem to ale není tak jednoduché, nestačí jen sníst potravinu s jeho vysokým obsahem. Vstřebatelnost železa je totiž u jednotlivých potravin různá. To, že potravina železo obsahuje, ještě neznamená, že se vše vstřebá. Je známo, že u potravin živočišného původu bývá vstřebatelnost lepší, což ale pochopitelně neznamená, že z rostlinných zdrojů není možné železo přijímat. Dále je užitečné vědět, že vstřebatelnost železa podpoříte souběžnou konzumací vitaminu C.

Co se týče železa z živočišných produktů, naše tělo ho dokáže vstřebat přibližně z 30 %, u rostlinných produktů je to pouze asi 10 %. Ačkoli rostlinné produkty často obsahují více železa než ty živočišné, je pro naše tělo jeho forma velmi obtížně využitelná,” vysvětluje MUDr. Jitka Koppová. 

A co je ještě dobré vědět? Vstřebávání železa ze stravy zhoršuje káva, kakao, černý čaj, víno i pivo, rovněž i potraviny s vysokým obsahem vlákniny.

Pět let jsem nemohla otěhotnět, než se zjistilo, že mám celiakii!

Škodí nedostatek i nadbytek železa

Víte, že železem se můžete předávkovat a způsobit si tak vážné potíže? Velmi zásadní je udržovat jeho stálou hladinu. Důvod je prostý, když je železa málo, dochází k nedostatečnému okysličení těla a anémii. Naproti tomu jeho zvýšená hladina může tělo doslova otrávit. Obě varianty mohou mít fatální dopad. S veškerými preparáty je proto třeba zacházet obezřetně a neordinovat si je podle svého uvážení. Vždy je na místě probrat dávkování s lékařem.

Nejčastější příznaky, že vám chybí železo

 • suchá a bledá pokožka i sliznice, například v ústech
 • častý pocit únavy, vyčerpání a ztráty energie
 • podráždění, výkyvy nálad
 • zimomřivost
 • poruchy soustředění
 • časté bolesti hlavy
 • rozostřené vidění
 • rozpraskané koutky úst
 • hučení nebo pískání v uších
 • opakující se virózy a infekce
 • bušení srdce
 • zhoršující se kvalita vlasů i nehtů

Tady se dozvíte vše, co potřebujete

Nová edukační on-line platforma zeleznezdravi.cz sdružuje na jednom místě lékaře a jiné odborníky, ale i zájemce z řad veřejnosti s cílem poukázat na stále častější zdravotní problém, kterým je nedostatek železa. Výskyt chudokrevnosti z nedostatku železa je totiž v Česku nejčastější krevní chorobou, postihuje až 20 % žen, přibližně 5 % mužů a vyskytuje se i u dětí. Platforma chce vzdělávat a nabízet odborné informace o tom, jak anémii předcházet či jak rozpoznat její příznaky, zahrnuje doporučení na vhodnou stravu bohatou na železo a přináší pravidelná doporučení od předních expertů.  

 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Praktické rady, Tipy a rady v těhotenství, Nemoc, Menstruace, Zdraví žen, Potraviny, PMS, Migrény, Major, Kakao, Rybíz, Chcete-li, Vnitřnost, Kontryhel, Chudokrevnost, Tělo, Anémie, Nedostatek, Migréna, Hladina, Brnění, Kyselina listová, Křen, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie