Maminka.czTěhotenství

Jak poznat mimoděložní těhotenství a proč je tak nebezpečné? Může jít o život!

Simona Procházková 7.  1.  2021
Jak poznat mimoděložní těhotenství a proč je tak nebezpečné? Může jít o život!
Mimoděložní těhotenství je závažný problém, který bohužel může postihnout i vás. Co konkrétně tato komplikace znamená a jaká rizika přináší pro vaše zdraví? Které ženy patří mezi nejvíce ohrožené? A jak poznáte, že se něco děje a měla byste vyhledat lékaře? Vysvětlí a poradí zkušená gynekoložka.

Konečně se na testu ukázaly dvě čárky, jste těhotná, šťastná a těšíte se na miminko… a začala jste špinit nebo krvácet, objevily se křeče v podbřišku. Co je špatně? Pokud je těhotenský test pozitivní, a vy přesto krvácíte nebo cítíte jakoby „menstruační“ bolesti, na nic nečekejte a vydejte se ke svému gynekologovi (nebo na gynekologickou pohotovost do nejbližší nemocnice). Možná vás potkalo mimoděložní těhotenství (extrauterinní gravidita, GEU). V současné době bohužel nejde o nijak ojedinělý jev, potvrzují gynekologové.

Celé těhotenství v pouhých dvou minutách! Od euforie početí k euforii porodu

Mimoděložní těhotenství častěji postihuje ženy ve věku od 35 do 44 let. Výskyt je 4x vyšší než u mladších žen, což je způsobeno špatnou aktivitou vejcovodů. Pokud žena prodělala mimoděložní těhotenství, je při dalším otěhotnění 7 až 13x vyšší pravděpodobnost, že se bude tento stav opakovat. Důvodem narůstajícího výskytu je vyšší prevalence sexuálně přenosných onemocnění, přesnější diagnostika, častější používání antikoncepčních metod, umělé oplodnění a chirurgická léčba neplodnosti,“ uvádí MUDr. Andrea Pašková, vedoucí lékařka Gyn Medico.

Co je mimoděložní těhotenství?

O mimoděložním těhotenství hovoříme v případě, kdy se oplodněné vajíčko (plodové vejce) uhnízdí jinde než v děloze. Nejčastěji je to ve vejcovodech, vzácněji ale také v jakémkoli jiném orgánu malé pánve. Každopádně jde o závažnou komplikaci, protože rostoucí plod může způsobit prasknutí vejcovodu, infekci malé pánve a pobřišnice. Když není mimoděložní těhotenství včas odhaleno a řešeno, může jít dokonce o život ohrožující stav. Proto při jakýchkoli potížích a podezření je na místě okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se diagnóza potvrdí (vyšetřením břicha za pomoci ultrazvuku), přichází na řadu chirurgický zákrok (provádí se laparoskopicky), při kterém se plodové vejce operačně odstraní. Jestliže došlo k prasknutí vejcovodu, může být odstraněn, někdy spolu s vaječníkem. Díky současné medicíně a moderním diagnostickým metodám se tedy situace dá řešit, přitom ještě před sto lety znamenala mimoděložní gravidita pro nastávající maminku prakticky jistou smrt.

Endometrióza: Nemoc, která způsobuje bolesti, silnou menstruaci i neplodnost! Netýká se i vás?

Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?

  • vynechání menstruace a pozitivní těhotenský test
  • křeče nebo „menstruační“ bolesti v podbřišku
  • pocity na omdlení, zimnice
  • nevolnost, nauzea nebo zvracení
  • mdloby, malátnost
  • ostrá bodavá bolest, která vystřeluje do ramene
  • špinění nebo krvácení z pochvy

Kdy je riziko největší?

V poslední době zaznamenávají lékaři nárůst výskytu tohoto patologického jevu. Způsobené je to podle jejich slov zejména nárůstem počtu těhotenství z umělého oplodnění a také kvůli životnímu stylu. Nastávající maminky si navíc mnohdy neuvědomují, jaké důsledky mohou mít častá zánětlivá onemocnění ženských orgánů a často podceňují jejich důsledné vyléčení (záněty močového ústrojí, vaginální infekce).

Jednou z nejčastějších příčin mimoděložního těhotenství je pánevní zánět způsobený bakterií Chlamydia trachomatis, který způsobuje poškození nebo až zánik řasinek ve vejcovodu. Pokud jsou tyto řasinky poškozené, oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy a k uhnízdění dojde například ve vejcovodu.

Těhotenství po IVF: V čem se liší a na co se připravit?

Antikoncepce, IVF, kouření i endometrióza!

Mimoděložní těhotenství se nejčastěji vyskytuje při prvním těhotenství. Dále pak u žen, které mají zavedeno nitroděložní tělísko, trpí opakovanými záněty vejcovodů a srůsty ve vejcovodech nebo pokud užívají hormonální antikoncepci. Nepatrně zvýšené riziko vzniku mimoděložního těhotenství je také při těhotenství po umělém oplodnění (IVF). Frekvence mimoděložního těhotenství je po IVF asi 2%, oproti 1% riziku po spontánním otěhotnění.

„Rizikovým faktorem pro tento stav je také kouření cigaret. Bylo prokázáno riziko extrauterinní gravidity (GEU) až 3,5x vyšší u kuřaček v porovnání s nekuřačkami. Mezi další rizikové faktory patří vrozené vývojové vady malé pánve, v neposlední řadě se na mimoděložním těhotenství může podílet endometrióza, která vede k tvorbě jizev, srůstů a cystických tumorů,“ vysvětluje MUDr. Pašková.

Krvácení v těhotenství: Co je normální a co už ne?

Pozor na bolesti podbřišku!

Jakmile se v počátku těhotenství objeví jakékoli bolesti nebo křeče v oblasti podbřišku, je na místě konzultovat obtíže s ošetřujícím lékařem. Původcem bolesti bývá u mimoděložního těhotenství nejčastěji krev v břišní dutině (vzniklá potratem plodového vejce), která dráždí děložní výstelku, a poškození vejcovodu. K této situaci většinou dojde přibližně sedm až osm týdnů po vynechání menstruace. Dále pak můžete pociťovat bolesti na jedné straně podbřišku a může se stát, že krvácení způsobí anémii (chudokrevnost).

Horší variantou je, pokud se vajíčko i nadále vyvíjí a roste. Asi pět až sedm týdnů po vynechání menstruace může prasknout stěna vejcovodu, což je velmi nebezpečné (vejcovod je jen zhruba půl centimetru tlustý, tudíž může být zárodek brzy mnohem větší než tloušťka vejcovodu, začne prorůstat skrz vejcovod, naruší okolní krevní cévy, což způsobí krvácení). Následkem může být i hemoragický šok z velké, až několikalitrové, ztráty krve a otrava.

Plánujete miminko? Na tohle se zeptejte lékaře dříve, než otěhotníte!

Budu mít ještě dítě?

Mimoděložní těhotenství v žádném případě automaticky neznamená, že se můžete s vidinou vlastního potomka nadobro rozloučit. Můžete znovu úspěšně otěhotnět.
Po jak dlouhé době je možné po prodělaném mimoděložním těhotenství otěhotnět? A máte očekávat potíže? „Neexistuje přímá souvislost mezi ,,příliš časným otěhotněním“ a zvýšeným rizikem mimoděložního těhotenství. Pokud byla provedena laparoskopie s odstraněním postiženého vejcovodu, doporučujeme vyčkat do konce šestinedělí, a pokud je všechno v pořádku, lze se v následujícím cyklu snažit o početí,“ říká MUDr. Pašková.

VIDEO: Podívejte se na video, při jakých situacích či komplikacích jít na rizikové těhotenství.

Utrogestan pomůže s otěhotněním, poruchami menstruace i dalšími potížemi!
Kyselina listová v těhotenství: Proč je důležitá a kolik jí je akorát?
Vývojové vady dělohy: Možná kvůli některé z nich nemůžete otěhotnět!


 

Témata: Zdraví, Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Menstruace, Umělé oplodnění, Vejcovod, Chlamydia trachomatis, Podbřišek, GEA, Lékař, Bolest, Andrea Pašková, Účinnost, Pánev, Gyn Medico, Mimoděložní těhotenství
Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina