Maminka.czZdraví

Jak poznáte nedostatek jódu a co může v těhotenství způsobit?

22. 10. 2012
Jak poznáte nedostatek jódu a co může v těhotenství způsobit?
Pro zdravý vývoj dítěte jsou nastávající matky ochotné udělat vše, co je v jejich silách. Dostatečně spát, snažit se vyhýbat stresu, přidat do každodenního režimu i nějaký ten pohyb a dokonce i změnit jídelníček. Málokterou ale napadne, že i takový zdánlivý detail jako je pravidelný přísun jódu, může mít pro zdárný konec těhotenství klíčový význam.

Jód je nepostradatelnou součástí každodenní potravy - bez něj štítná žláza nedokáže správně fungovat a produkovat dostatečné množství hormonů. Jeho primárním přírodním zdrojem je mořská voda.

Skupiny obyvatel žijících v kontinentálních oblastech vzdálených od moře, jsou proto vystaveni mnohem vyššímu riziku všech zdravotních problémů souvisejících s nedostatkem tohoto životně důležitého prvku. I přesto, že se jód může vyskytovat i v potravinách rostlinného původů, řada půdní plochy jej neobsahuje vůbec nebo v jen velmi skromných množstvích.

Lidé často ani nemají podezření, že by mohli trpět nedostatkem jódu. Říká se tomu skrytý hlad, protože nedokážeme rozpoznat, že naše tělo po něm přímo prahne. Neumí si vysvětlit, proč jsou často podráždění nebo takzvaně „bez nálady“, rychle se unaví nebo mají problémy při spaní anebo si jejich partneři stěžují na nedostatek sexuální aktivity. Většinou je pak ztrátou času, když se zaměří na odstraňování lokálních problémů a příčin, jejichž původcem je vlastně jód. Lépe řečeno jeho nedostatek.

Již lehký nedostatek jódu také může způsobit snížení IQ o 5 bodů. Projevuje se ale i malým vzrůstem dítěte, hluchoněmostí nebo problémy s motorikou. Pokud se v takovém případě nezačne s včasnou léčbou v podobě podávání jódu nebo hormonů štítné žlázy ihned po narození, poškození organismu a mentální retardace se stane nevratnou.

Proč je ale tento stopový prvek, který si spojujeme s mořem a solí, pro zdraví potomka tak důležitý? Ovlivňuje totiž správnou funkci štítné žlázy matky, která pro vývoj plodu v děloze hraje zásadní roli. Má-li nedostatek hormonů štítné žlázy matka, bude jej mít i dítě. Některé těžší případy poruch funkce štítné žlázy dokonce končí neplodností. Pokud i přesto žena otěhotní, často není schopna donosit dítě do stanoveného termínu.

Je obecně známo, že lidé, kteří žijí v mořských oblastech, mají jódu dostatek. Musíte se ale kvůli jódu stěhovat k moři? Kdepak, i naše zeměpisná šířka nabízí řadu možností, jak si zajistit každodenní přísun tohoto zásadního stopového prvku.

Nejjednodušším způsobem jeho doplnění se zdá být přidávání jodizované soli do potravy nebo konzumace ryb a mořských plodů. „Dospělý člověk ale na den potřebuje cca 1,5 mg jódu, těhotná žena ještě o poznání více,“říká Jaroslav Mikula, lékařský ředitel z Lázní Darkov a dodává: „Aby tohoto množství dosáhla, musela by proto nastávající maminka spořádat více než kilo ryby – každý den.“

Jedení ryb je ale jen jednou z možností. Spousta maminek využívá také doplňků stravy, které jód do těla dodají umělou cestou nebo pak ozdravných pobytů v lázních se speciálními jodovými koupelemi, kde lze již při dvoutýdenním pobytu předzásobit štítnou žlázu na půl roku dopředu. Způsobů, jak se zásobit jódem, je více. Přesto mnohé maminky zapomínají na důležitost jeho přísunu do organismu svého i svého potomka.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Muž, Problém související, Mořská voda, Nedostatek, Mentální retardace, Stopový prvek, Jód, Mořské plody, Způsob

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Mámy jsou na sebe zlé, vyslechla jsem si tolik urážek, říká Gabriela Lašková

Horoskopy

Beran Nové síly na sobě pocítíte hned při ranním vstávání. Okořeňte si tedy pondělí příjemnými okamžiky nejen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milan, Drahuše, Leon

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu