Maminka.czPorod

Jak poznáte, že se porod blíží? Podle těchto pěti znaků

3. 3. 2020
Jak poznáte, že se porod blíží? Podle těchto pěti znaků
Postupující porod o sobě dává vědět několika nezaměnitelnými a u všech žen stejnými symptomy…

Rozeznat, že je porodní proces již v „plné polní“ a tělo je zcela připraveno k porodu, není vždy lehké. Poslíčci, tj. silnější či slabé nepravidelné kontrakce, umějí mnohdy zamíchat hlavu i nejedné zkušené mamince, která již rodila. Ve výjimečných případech mohou zmást dokonce i odborníky, ti však během nastupujícího porodu sledují mnoho dalších znaků, které jim pomohou správně vyhodnotit, zda jde o planý poplach, nebo skutečně již o porod.

Zatímco první tři níže uvedené symptomy u některých žen nastupují na konci těhotenství pozvolna, u jiných postupují náhle a v rychlém sledu. Čtvrtý symptom – otevírající se děložní hrdlo (tj. čípek uložený v zadní části pochvy) – je již naprosto neklamným a nevratným příznakem porodního procesu.

25 nejlepších porodních fotek roku 2020! To se jen tak nevidí

5 znaků blížícího se porodu

  • Měknutí děložního hrdla (čípku) je jedním z prvních příznaků, že může být porod za dveřmi. Čípek vlivem jistých hormonů (prostaglandinů) měkne a stává se poddajnějším, což je pro porod velmi důležité.
  • Hrdlo děložní směruje dopředu ke stydké kosti místo dozadu jakoby k zádům, jak tomu bylo celé těhotenství. Lékař postavení čípku zjistí velmi jednoduše, a to vnitřním vyšetřením, pohmatem.
  • Děložní hrdlo se zkracuje a lékař vám dokonce o něm sdělí i nějaký matematický údaj – kupříkladu, že je čípek dlouhý už jeden centimetr apod. Děložní hrdlo se totiž před samotným porodem zkracuje – jakoby vyhlazuje – takřka až na tloušťku papíru!
  • Zkracující čípek se vyhladí a otvírá, porodní branka, přesněji lem čípku, je připravena se postupně otevřít až na 10 až 12 cm, aby jí mohla projít hlavička novorozence – největší část jeho tělíčka.
  • Hlavička děťátka se začíná otáčet, porodníci říkají „rotovat“, aby mohla projít porodním kanálem. V některých případech se dokonce hlava miminka zužuje, což umožňují fontanely (vazivové spoje) na lebce miminka. Fontanely časem „zkostnatí“ a srostou. Během porodu však mají nezastupitelnou funkci.
Poloha při porodu kdysi a dnes: Rodívalo se ve stoje, v kleče i na kamenech

A je to tu!

Děťátko konečně sestupuje! Na své cestě musí projít děložním hrdlem, pánví a pochvou. Samotný porod ale nikdy nezačne bez měknutí a natočení čípku dopředu a také dříve, než se zkrátí a porodní branka se dostatečně neotevře. Zajímavé je, že tak často zmiňovaný odtok plodové vody nemusí být vždy absolutním znakem blížícího se porodu. Voda může totiž odtéct předčasně anebo se vcelku vzácně může narodit děťátko v plodovém vaku naplněném plodovou vodou. Ale pozor, při náhlém odtoku plodové vody se však musí vždy odjet do porodnice!

Branka, čípek, cervix skóre. Znáte porodnické termíny?
Předplatné Matka
Témata: Porod, Tipy a rady porod, Gynekologie a porodnictví (poradna), Plodová voda, Porodnice, Děložní hrdlo, Čípek, Děťátko, Hrdlo, Znak, Symptom

Mohlo by vás zajímat
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou

Horoskopy

Lev Toto období je pro vás náročnější, protože jste zdeptaní z práce i celosvětové situace. Když si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miroslava, Myrna, Miromila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné