Maminka.czRodina a vy

Jak přestat zbytečně plýtvat časem? Zkuste těchto 9 strategií!

23. 8. 2019
Jak přestat zbytečně plýtvat časem? Zkuste těchto 9 strategií!
Nakoupit, uvařit, vyprat a vyžehlit, zkontrolovat úkoly, zajet s autem do myčky, připravit svačiny, vytřít chodbu, dodělat tabulky na poradu…vaše dny jsou naplněné po okraj věcmi, které musíte stihnout a zařídit a nezbývá vám už žádný čas na to, co je důležité a co skutečně chcete dělat. Třeba hrát si s dětmi. Co s tím?

Máte pocit, že věčně nestíháte? Trápí vás výčitky, že se dost nevěnujete rodině a ratolestem nedopřejete tolik pozornosti, kolik si zaslouží? Tyto chytré tipy, jak ušetřit čas, se hodí každé zaměstnané matce.

Zapomeňte na módní rozmary

Vaše všednodenní rána nemusí být tak hektická a nervy drásající. Jednou z možností, jak eliminovat klasické ranní šílenství v domácnosti, je připravit oblečení pro ratolesti předem. V neděli večer nachystejte společně s dětmi oblečení, které využijí od pondělí do pátku. Pro každého vytvořte pět hromádek a složte je na polici do skříně, šuplíku nebo na šatny. Děti zapojte, ať pomáhají. Odpadnou pak případné hádky a sáhodlouhé argumenty o tom, co budou nebo nebudou který den nosit.

Dárky nakupujte hned

Jakmile uvidíte v obchodě, třeba i cestou z práce nebo do banky, něco, co by se mohlo hodit (případně je zrovna ve slevě) jako vhodný dárek pro spolužáky a kamarády svých ratolestí, na nic nečekejte a pořiďte to. Doma pak takové ukořistěné poklady schovejte a čekejte na správný okamžik. Nebudete pak ve stresu obíhat obchodní centra ve chvíli, když vaše dítko dostane pozvání na narozeninovou oslavu, případně zapomenete na svátek své neteře. Pak jen sáhnete, zabalíte a jste připravena.

Diagnóza: matka! Zapomínáme, nestíháme a rozdáváme rady

Vybírejte si, co sledujete

Televize patří bezkonkurenčně mezi největší požírače času. Nezapínejte ji automaticky pokaždé, jakmile vkročíte domů, nepoužívejte její „šum“ jako zvukovou kulisu. Najděte si v programu oblíbené pořady nebo filmy, které skutečně nechcete propást a ty si pak můžete díky moderním televizorům snadno uložit, nahrát do paměti a následně přehrát kdykoli, když zrovna máte čas. Případně pustit později z archivu. Během reklamních přestávek ztlumte zvuk a věnujte pár minut něčemu užitečnějšímu, stihnete třeba roztřídit poštu, uvařit čaj nebo zalít květiny.

Přestaňte soutěžit s Marthou

Kdo říká, že sušenky a perníčky na školní besídku, karneval nebo rodičovskou burzu musí být naprosto dokonalé, beze zbytku domácí a nejlépe v bio kvalitě? Nestane se vůbec nic, když koupíte předpřipravené chlazené nebo mražené těsto. Seženete ho téměř v každém obchodě a vytvoříte s jeho pomocí stejné lákavé dobroty. Stačí je jen originálně dozdobit. Jednoduše nejste slavná televizní hvězda Martha Stewart a váš hektický každodenní shon ani trochu nepřipomíná její nablýskanou kuchyňskou show!

Třiďte a nemilosrdně vyhazujte

Došlou poštu přeberte hned po příchodu domů, důležité dopisy, složenky a dokumenty odložte na jedno stanovené místo, případně si na ně pořiďte designovou krabici či pořadač, který dobře poslouží i jako interiérový doplněk. Zbytek „papírů“ (katalogy, letáky, reklamní sdělení, marketingové magazíny…), o kterých víte, že se do nich nikdy nepodíváte, s okamžitou platností odkládejte do krabice (nejlépe hned za dveřmi). Tu pravidelně vynášejte od tříděného odpadu. Podobná pravidla platí pro email  - zprávy čtěte hned, okamžitě odpovězte a vše nepotřebné a zbytečné či vyřízené smažte. Skutečně důležitá sdělení ukládejte do složky „archiv.“

Poprask na síti! Matka sdílela video, kde malý syn vaří nebo myje nádobí

Večeře stačí jedna

Upozorněte své děti (i manžela), že neexistuje, aby si každý z nich dennodenně diktoval, co bude a nebude jíst k obědu nebo k večeři. Dejte jim prostor k diskusi, určitě je možné, aby se pár dní předem dohodli, co by si ten který den přáli, neakceptujte ale chvilkové rozmary. Jakmile si rodinku rozmazlíte tím, že budete ochotná chystat pro každého jiný chod, dláždíte si cestu do pekla. Děti (až na kojence) mohou jíst to, co se podává dospělým. A pokud jim to nevyhovuje, vždycky si mohou dát chleba se šunkou nebo misku obilovin.

Zorganizujte spolujízdu

Připadá vám, že jste se proměnila v osobního šoféra svých dětí? Než je ráno odvezete a odpoledne posbíráte, mezitím objedete několik zájmových kroužků a večer ještě vyzvednete opozdilce u kamarádů, jste na pokraji zhroucení? Zkuste se domluvit s rodiči spolužáků svých ratolestí, sousedy nebo přáteli, zda by bylo možné střídat se v rozvážení potomků. Každý z rodičů může mít „službu“ jiný den v týdnu. Ušetříte čas, energii i peníze.

Do domácích prací zapojte i syny, rozhodně ne jen dcery. Souhlasíte?

Nešetřete děti

Zapojte je. I tříleté dítko zvládne naládovat prádlo do pračky nebo to vyprané pomoci přeskládat na sušák či do sušičky, může pomáhat skládat ponožky, prostírat stůl nebo zametat. Od nejútlejšího věku učte děti, že odpadky se nikde nepohazují ale odkládají do koše, prádlo se skládá a to špinavé patří do prádelního koše. Nechte je samostatně uklízet jejich pokoj, naučte je, že před spaním je nutné posbírat a uložit veškeré rozházené hračky.

Mrazák je váš kamarád

Nestyďte se za to, že čas od času koupíte cestou domů mraženou pizzu nebo jiný polotovar a večeři tak máte pak hotovou za pár minut. Doma mějte v mrazáku zásobu mraženého masa a zeleniny, případně jedno balení bramborových noků nebo hranolek. Z toho vykouzlíte v podstatě jakoukoli „rychlovku“ během chvilky, když je zrovna potřeba a času není nazbyt.

Maminka ROKU 2021
Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Rodina a vy, Mateřství, Rodina, Markétin, Polotovar, Šuplík, Myčka, Mrazák, Jak, Neteř, Nok, Kamarád, Večeře, Rozmar, Pokraj zhroucení, Zhroucení, Skříň, Martha, Ratolest, Pokraj, Šílenství, Odpadky, Shon

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kopie Alžběty II.? Podívejte se, jak moc se princezna Charlotte podobá své prababičce!
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Miminko pořád slzí? Nejspíš má ucpané slzné kanálky! Co s tím?
Tři děti, to je šrumec. Nejlepší je zabavit je sportem, říká Jan Smetana
Masáž miminka: lepší spánek a méně pláče. Nevěříte? Zkuste!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů

Horoskopy

Střelec Na první pohled to nevypadá mezi vámi a šéfem úplně ideálně, ale nebojte se. Nakonec ledy povolí a on…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Evženie, Noemi, Eugenie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné