Maminka.czDovolená s dětmi

Jak přežít cestování s dětmi

Iva Endrychová 16.  6.  2015
Jako svobodným jedincům vám stačilo naplánovat, kam pojedete a kdy. Teď, když máte děti, už musíte i přemýšlet, jak a čím se tam dostanete. Cestování s dětmi je totiž naprosto jiná disciplína a nejdůležitější je důkladná příprava.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud jste si dosud užívali objevování cizích kultur a zemí jako baťůžkáři nebo v rámci poznávacích zájezdů, bude lepší, když se teď s malým dítětem na nějakou dobu zaměříte spíše na pobytové dovolené. Na začátku si však dobře promyslete podobu své dovolené – destinaci, ubytování, druh dopravy.  

Kam

S malými dětmi je vhodnější cestovat spíše po tuzemsku, pokud se však nechcete vzdát moře, je tu pár tipů, jak vybrat vhodnou lokalitu.

„Při výběru vhodné destinace byste měli zvážit několik věcí. V první řadě jde o délku cesty. S malými dětmi není vhodné absolvovat dlouhé lety či několika hodinovou jízdu autem. Také si zjistěte, jaká je délka transportu z letiště do hotelu,“ radí Michal Tůma, marketingový ředitel společnosti Invia, která je největším internetovým prodejcem zájezdů v České republice.

„Při volbě dovolené myslete také na možnost vyžití pro děti. Pokud míříte k moři, pak volte raději lokality s písčitými plážemi a mírným přístupem k moři,“ doplnil Tůma s tím, že vhodná jsou například přímořská letoviska v Řecku, Itálii, Španělsku či Bulharsku.

Stále oblíbené je pro rodiny s dětmi také Chorvatsko, ale to odporuje Tůmovu doporučení. Neabsolvovat s dětmi dlouhé cesty autem. Pokud se však rozhodnete právě pro něj, čekají vás jedny z nejčistších pláží v Evropě. V Chorvatsku naleznete spíše skalnaté pobřeží, ale místy jsou i ty oblázkové nebo písečné. Z vlastní zkušenosti doporučuji vybírat letoviska, která disponují spíše oblázkovými plážemi, které mají pozvolný přístup k moři, než skalnaté, které jsou sice romantické pro zamilované páry, ale pro děti je z nich komplikovaný přístup k moři. Oblázkové pláže mají také čistější vodu než ty písečné (opět moje vlastní zkušenost)

TIP: Zjistěte si, zda je v okolí místa vašeho pobytu nějaké hřiště, aquapark nebo jiná oblíbená atrakce. Podívejte se do průvodců, kam byste mohli vyrazit na kratší výlet.

ČTETE TAKÉ: Dálniční známky 2019: Kolik zaplatíte za dálnice v Rakousku, Švýcarsku nebo na Slovensku?

Ubytování

V případě ubytování raději volte hotely,apartmány, penziony či kempy s označením baby friendly. Jde o certifikát, který zaručí, že jsou na přítomnost dětí zařízeni a poskytnou vám potřebný komfort. Nestane se tak, že v jídelně nebudou jídelní stoličky nebo si důchodci budou stěžovat na hlučné děti.

Nemusíte ani zanevřít na ubytování v karavanech nebo ve stanu. Zjistěte si však, zda jsou v blízkosti umývárny, pitná voda a možnost ohřát třeba dětskou výživu.

Letadlo je rychlé, auto flexibilní

Možné jsou v podstatě všechny typy dopravy, některé jsou však pohodlnější jak pro rodiče, tak dítě. Ve všech případech si však nechte dostatečnou časovou rezervu.

Jako nejvhodnější se může jevit letecká doprava, avšak i ta má svá úskalí.Pokud plánujete na dovolenou letět, musíte údaje o malém pasažérovi zadat už do rezervačního systému. Musíte uvést, jaký servis požadujete. Standardně se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, tzv. infants (ve věku 0 – 2 roky) a děti (ve věku 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti ovšem vlastní sedačku mít musejí.

I do letadla je vhodné vzít si vlastní autosedačku (pokud to letecká společnost umožňuje). „Sedačky musí splňovat jistá kritéria, která se cestující dozví na stránkách leteckých společností,“ upozornil Petr Duchek ze společnosti British Airways. Poradit by vám měla i cestovní kancelář, která letenky prodala. Duchek také informoval, že tradiční letecké společnosti přepravují kočárky zdarma. S kočárkem projdete bezpečností kontrolou až ke vchodu letadla, tam vám teprve kočárek odeberou a uloží do zavazadlového prostoru. Ihned po přistání vám jej zase při výstupu z letadla vydají.

Také si zjistěte, kolik jídla a pití budete na cestu potřebovat. Je nutné mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při letištní kontrole budete požádáni, abyste vy, či vaše díte veškeré tekutiny či pyré ochutnali.

Cestování autem je nejflexibilnější způsob dopravy. Jste pány času a přestávky na proběhnutí i svačiny si můžete udělat podle potřeb svého dítěte i ostatních cestujících. Přesto však počítejte s velkou časovou rezervou. Vyhnete se tak zbytečnému stresu. Ideální je také naplánovat ty nejnáročnější části cesty na čas spánku dětí. Aby vaše ratolesti problematickou část prospalo, a vy jste měli potřebný klid na zajištění klidného průběhu transportu.

Při plánování se vyplatí využít i různé moderní prostředky. Například některé z aplikací pro tablety nebo mobilní telefony. Ty nabízí aktuální dopravní zpravodajství včetně informací o nehodách a uzavírkách silnic.  Mnohé z nich vám prozradí třeba i to, kde se platí dálniční poplatky, přehled autoservisů po cestě. Například aplikace Kia Asistent (dostupná v obchodě Google play a brzy i v App store) navíc nabízí i informace o zajímavých turistických cílech v okolí. V rámci partnerského programu a po splnění podmínek, můžete už cestou na dovolenou ušetřit při nákupu u smluvních partnerů.  

Dálkovým autobusovým trasám se s dětmi raději vyhněte úplně. Ušetříte nervy sobě, svým dětem i spolucestujícím. Pokud však není vyhnutí, určitě s sebou do autobusu vezměte dětskou sedačku a něco pro zabavení dítěte.

Doprovod potěší

Pokud to jde, necestujte s dítětem sami. Ideální je, když s vámi na dovolenou jede i další rodina s dětmi, babička, chůva nebo kamarádka, která má rada děti. I vy si totiž zasloužíte si o dovolené odpočinout a je příjemné na chvilku péči dítěte svěřit někomu jinému.  Navíc pokud cestuje více rodin, děti se sdruží a často se zabaví i bez pomoci dospělých. 

Témata: Dovolená s dětmi, Maminka cestuje, Chorvatsko, Poznávací zájezd, Potřebný komfort, Čest, British Airways, Letecká společnost, Cestování, Pomoc dospělý, Nádoba, Cestovní kancelář, Karavan, Invia, Jak, Pitná voda, Google Play
Mohlo by vás zajímat