Maminka.czČasopis Maminka

Jak přežít mateřskou a zůstat normální

Michaela Karavarakis 16.  4.  2014
Jak přežít mateřskou a zůstat normální
Přečtěte si stručný návod na to, jak bezpečně zvládnout mateřskou nebo rodičovskou "dovolenou". Zjistěte, jakých chyb se vyvarovat, jak si zachovat zdravý rozum a iluzi vlastního života.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ta se má. Může si být celý den doma, nemusí do práce, nestresují ji uzávěrky, neřve na ni šéf, místo toho si hraje s miminem a prochází se s kočárkem hezky na čerstvém vzduchu… Možná vám to neřeknou do očí, ale zhruba tohle si o vás na mateřské myslí většina vašich bezdětných kamarádek. Váš manžel má možná o trochu reálnější představu, k plné pravdě má ovšem stejně daleko.

Šichta hodná horníka

A jaká tedy je ta plná pravda? V noci se pořádně nevyspíte a přes den kdykoli se snažíte poklidit, zamést, vyluxovat, vyprat pračku, pověsit prádlo, vyprázdnit myčku, uvařit oběd, naskládat nádobí do myčky nebo snad nedej bože mít chvilku jen sama pro sebe, vaše mimino případně batole vás zrovna zrovinka hrozně nutně potřebuje. Výprava ven trvá hodinu a odměnou za vaše celodenní plahočení je možná hodinka, kdy nakrmený, přebalený, v teple kočárku zabalený potomek blahosklonně usne.

O vašem čase teď rozhoduje dítě

Jedinou radou je smířit se s tím, že o svém "volném čase nerozhodujete vy nýbrž vaše dítě. Čím dříve se s tím vyrovnáte, tím dřív se vám oběma (nesrovnatelně více však vám) uleví.

Příklad: Rozhodla jste se zrovna jít osprchovat, když v sobě váš drobeček objevil neskonalou touhu po stavění kostek. Nebo právě našel zalíbení v plazení se pod postelí. Nebo nedá jinak, než že se musíte na animovanou pohádku, co jste mu pustila v televizi za účelem upoutání jeho pozornosti, koukat s ním.

Řešení: Čím dřív pochopíte, že vzdor vás nikam nedostane, rezignujete na své momentální potřeby a upřednostníte potřeby vašeho dítěte, tím dřív mezi vámi zavládne harmonie, při které nakonec dojde i na naplnění vašich potřeb. Když sprchování odložíte a půjdete místo toho stavět kostky, sledovat jak se vaše dítě hezky umí plazit či s ním koukat na pohádku, po půl hodině ho to přestane bavit a buď si půjde hrát samo, nebo si rádo nechá ukázat nějakou perfektní zábavu v koupelně, při které se vy konečně osprchujete.

Pokud si ovšem sprchu přes odpor dítěte vymůžete v momentě, kdy jste se VY rozhodla, bude rozčilené dítě (maminka na mě nemá čas) i vy (tolik se mu věnuju a on mě nenechá ani osprchovat) a část dne si tak úplně zbytečně zkazíte.

Jak si uchovat zdravý rozum?

Obrňte se trpělivostí a obklopte láskou. Berte své dítě jako hotového člověka, kterého sice musíte naučit, že je slušné v krámě pozdravit nebo že si má jít umýt ruce, když přijde z venku, ale nesnažíte se formovat a měnit jeho osobnost. Důvěřujte jeho úsudku a při komunikaci s ním zkuste trochu potlačit sebe a víc naslouchat jemu. Výsledkem bude nejen zdravě sebevědomé a prospívající dítě, ale i zdravě sebevědomá a prospívající matka. Matka, která své dítě neustále neokřikuje, dokáže se povznést nad písek ve vlasech a politou podlahu a neřeší, že její dítě ještě nechodí na nočník, když přitom všechny děti jejích kamarádek už to zvládají.

Příklad: Venku je patnáct stupňů. Žádné velké teplo. Některé děti jsou na písku v čepicích. Vaše dítě ale zrovna dostane chuť sundat si boty a chodit v písku bosé.

Řešení: Vaše odpověď za normálních okolností by byla zakázat mu to. Zřejmě by to vedlo ke sporu (Já si je chci sundat! Řekla jsem, že ne, je zima, nastydneš se. A jestli se ti to nelíbí, jdeme domů!), který by nakonec vyvrcholil třeba až předčasným odchodem z hřiště. Místo toho zkuste svému dítěti projevit důvěru a nechte ho, ať si ty boty sundá. Za pět minut mu sáhněte na nohy, a jestli budou studené, přesvědčte ho (logickými argumenty, ne prostým zákazem), že by si mělo boty znova obout. Jestli však budou teplé, uznejte, že není důvod, proč by se mělo obouvat.

Milujte své dítě takové, jaké je, a důvěřujte mu a ušetříte vám oběma spoustu stresů a nepohody.

A co ta iluze vlastního života?

No s tou je to maličko obtížnější. Nazývat ji „iluzí“ je zcela na místě, protože - nalijme si čistého vína - váš vlastní život se momentálně odsunul na vedlejší kolej a na tu hlavní vjel život vašeho dítěte. Samozřejmě že je více než na místě udělat si občas radost, zajít si ke kadeřníkovi, koupit si něco na sebe, sejít se večer na pokec s kamarádkou, ale dokud se nesmíříte s tím, že váš život už není a nikdy nebude takový, jako před dětmi, nedokáží vám ani tyhle radosti udělat opravdovou radost. Samozřejmě že se vám vaše svoboda bude postupně navracet – až opět začnete pracovat, až vaše dítě půjde do školy,… Nesnažte se ale tento proces urychlit. Teď jsou věci tak, jak jsou. Za půl roku už to zase bude jiné. Přijměte fakt, že váš život je teď nyní úzce spojen s životem vašeho dítěte a važte si každého okamžiku, kdy můžete být spolu.

Témata: Časopis Maminka, Děti, NORMÁLNÍ, Plná pravda, Dítě hezký, Norma, Vedlejší kolej, Prospívající dítě, Máť, ZUŠ, Jak
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
kog
Slavní tatínci
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Patricie Pagáčová se dočkala miminka. A má krásné jméno!
Víchová Tereza
Slavné maminky