Maminka.czTěhotenství

Jak přežít s bříškem horké léto? Pomůže zábal, hořčík a lehký jídelníček

19. 7. 2020
Jak přežít s bříškem horké léto? Pomůže zábal, hořčík a lehký jídelníček
Těhotenství samo o sobě představuje pro váš organismus velkou zátěž a horké letní počasí náladě ani fyzické kondici příliš nepřidá. Potíte se, hrozí infekce, rychle se zadýcháte, natékají vám ruce i nohy, cítíte se unavená a bez energie... Jak zvládnout vedra pokud možno v pohodě? Co uleví při otocích? Můžete se koupat? A co jíst, abyste se cítila lépe? Poradíme.

Pomoc, kde mám kotníky?

Otoky v těhotenství potrápí velké procento nastávajících maminek. Znepříjemní většinou poslední trimestr a letní vedra jim přímo nahrávají. „Některé z nich mohou být varovným příznakem jiného zdravotního problému. Jedním z nejzávažnějších je tzv. preeklampsie, která se může rozvinout až v život ohrožující stav. Kromě otoků, tedy nadměrného zadržování vody v těle a jejího hromadění v podkoží, ji zpravidla doprovází vysoký krevní tlak a přítomnost bílkoviny v moči,“ varuje MUDr. Andrea Pašková, gynekoložka z kliniky Gyn Medico. Každopádně o potížích s otékáním informujte svého lékaře, obraťte se na něj také v případě, že vás otoky bolí nebo jsou něčím netypické (otéká například jen jedna ruka nebo noha). Potíže s natékáním může zhoršit i nedostatek tekutin, cukrů a tuků, tedy nesprávná strava.

Usínání u televize i vysoké podpatky. Co vše může v těhotenství ublížit?

Vyvarujte se dlouhého sezení, při vysokých teplotách vycházejte ven jen minimálně, „neškrťte se“ v těsném a obepnutém oblečení, pozor také na přehazování nohy přes nohu, což děláme zcela bezmyšlenkovitě. Zkuste chladivé obklady a lehkou krouživou masáž, odpočinek s nohama položenýma ve vyvýšené poloze, pomůže také lymfatická ruční masáž, která podporuje odplavení nahromaděné tekutiny z podkoží, dostatečný pitný režim a omezení soli ve stravě. „Maminkám doporučuji kompresivní podkolenky a doplnit v jídelníčku bílkoviny (maso, luštěniny, mléčné výrobky, případně je možný také některý vhodný výživový doplněk z lékárny),“ říká MUDr. Andrea Pašková.

Dva litry pro zdraví

Proti horku bojuje naše tělo pocením, při kterém se odpařuje voda, se kterou zároveň odchází z organismu potřebné minerály. Ty je třeba doplnit, jinak vás přepadne malátnost, únava či nevolnost. Podle lékařů bychom měli v teplých letních dnech vypít v průběhu dne minimálně dva litry tekutin. Přednost by měla dostat samozřejmě čistá voda (neperlivá), lehké minerálky (omezeně, například ty s hořčíkem či železem), neslazené ovocné čaje nebo voda ředěná ovocnou nebo zeleninovou šťávou. Pozor na perlivou vodu, způsobuje nadýmání, příliš vhodné nejsou ani džusy, ty mohou překyselit žaludek a podráždit žáhu. Nepijte příliš studené nebo ledově vychlazené nápoje, i když k tomu horké počasí svádí, ideální je „lehce vlažná“ varianta.

Co jíst, aby zmizela těhotenská únava? Tyhle potraviny vás nakopnou

Uroinfekce způsobují bakterie

Infekce močového ústrojí se u těhotných objevují poměrně často, organismus je oslabený a snadněji „podléhá“ nákaze. Nejčastějšími původci těchto infekcí jsou bakterie vyskytující se běžně ve střevní mikroflóře. Ženy mají krátkou močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií. Ty, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře, způsobí akutní zánět. „U gravidních žen jsou uroinfekce nejčastějším zánětem. Kromě cystitidy bývají ženy v těhotenství postihovány také asymptomatickou bakterií, která bývá jednou z příčin předčasného porodu, nižší porodní hmotnosti, anémie nebo hypertenze matky,“ uvádí vedoucí lékařka Dialyzačního střediska Homolka B. Braun Avitum MUDr. Ivana Jordanov Bílková. A předepsání antibiotik těhotné ženě je vždy poměrně problematické. Jak se tedy bránit a existuje vůbec účinná prevence podobných potíží? Základem je pobyt v teple, dostatečný příjem tekutin a důkladná hygiena intimních partií šetrnými prostředky. Zapomeňte také na spodní prádlo z umělých materiálů, vsaďte na starou dobrou a prodyšnou bavlnu.

 Jak proti zánětu bojovat? „Hodně pijte! Zvýšený přísun tekutin zabezpečí pravidelné vyprazdňování, díky němuž se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře. Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách a choďte často na záchod. Je vhodné močit nejméně jednou za tři hodiny. Ženy, které zadržují moč na dlouhou dobu, trpí infekcemi močového ústrojí častěji. Jděte se vymočit také bezprostředně po pohlavním styku, což výrazně pomáhá odplavit většinu bakterií z močové trubice,“ doporučuje prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta urologické kliniky FN Motol a vedoucí lékař kliniky Uroklinikum.

5 tipů, které vám uleví od zácpy nejen v těhotenství

Zábal je lepší než ledová sprcha!

Potřebujete rychle osvěžit? Pokud se silně potíte, cítíte únavu či slabost nebo se vám třeba točí hlava, neriskujte ledovou sprchu ani se nepokoušejte bleskurychle ponořit do příliš studeného bazénu. Přichystala byste organismu pořádný šok a mohlo by se vám přitížit. Ideálním a šetrným řešením, když venku panují úmorná vedra, je chladivý zábal. Vezměte dva ručníky, namočte je na chvíli do studené vody, vyždímejte a přiložte na lýtka (pokud máte k dispozici dostatečně velké, dosáhnou až na stehna), nohy do nich zlehka omotejte. Podobně můžete zábal přiložit i na zápěstí nebo zátylek. Výbornou službu prokáže rovněž sprej s vodou, který nosíte v kabelce a máte ho tak po ruce, kdykoli je potřeba. V lékárně nebo drogerii seženete spreje s minerální termální vodou, které mají extra jemný rozprašovač, takže díky jim dopřejete obličeji příjemně jemnou osvěžující spršku doslova kdykoli.

Jak je to s koupáním?

Na koupališti sedíte ve stínu a dala byste všechno na světě za to, kdybyste mohla skočit mezi ostatní do vody? Děti řádí na zahradě v bazénu a vy je z lehátka závistivě sledujete, ale bojíte se přidat, že byste mohla ublížit miminku? Na téma, zda se v těhotenství koupat, nebo raději ne, se diskutuje v jednom kuse a ani lékaři nejsou často jednotní. Většinou se ale shodnou, že při dodržení určitých pravidel a hygienických zásad a při troše opatrnosti si můžete s klidným svědomím zaplavat. Na co je ale dobré dát si pozor?

„Nejrizikovější je koupání ve stojaté vodě, kde se rychle množí bakterie a nebezpečné sinice. Pokud ale máte koupání v bazénu či rybníku ráda, nemusíte se ho vzdávat. Vyhledávejte ale jen ta místa, kde máte jistotu, že je kvalita vody pravidelně kontrolována a monitorována. Vhodnějším řešením je řeka, úplně nejlepší variantou pak moře. Nebo můžete zkusit bazén, kde se pořádají kurzy plavání pro těhotné nebo kojence a batolata, tak je záruka čisté a přísně hlídané vody. Po koupání se vždy osprchujte a převlékněte do suchého oblečení nebo jiných plavek. A jestliže chcete mít intimní partie dokonale chráněné, použijte hygienické tampóny, které jsou napuštěné vazelínou nebo probiotiky (běžně k sehnání v lékárnách i drogeriích),“ zdůrazňuje MUDr. Andrea Pašková.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Jídelníček, Tipy a rady v těhotenství, Luštění, Trubice, Andrea Pašková, Marek Babjuk, Zábal, Organismus, Tekutina, Anémie, Jak, Varianta, Fakultní nemocnice Motol, Lékař, Klín, Homolka, Ohrožující stav, Bakterie, Uroklinikum, Otok, Gyn Medico, Hořčík, Lékárna

Mohlo by vás zajímat
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Markéta Konvičková má holčičku: Má svoji hlavu, už chtěla být s námi
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí
Představy vs. mateřská realita! Děkujeme za tu upřímnost
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi

Horoskopy

Panna Nalaďte se na vlnu pohody, přestaňte uklízet dům a ponořte se rodinného klidu. Přeci nemusíte mít…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zina, Zaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné