Maminka.czŠestinedělí

Jak přežít šestinedělí? Udělejte si zásoby, spěte a vsaďte na vývar

Tereza Víchová 22.  3.  2019
Je to tady. Jedete z porodnice a váš uzlíček štěstí s vámi. Vlastně takové vyvrcholení porodu, na který jste se pečlivě připravila. Co ale nastane po něm? Intenzivní a náročné dny, které vás díky našim radám nezaskočí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Na šestinedělí je ideální nachystat se jako na období očekávané delší nemoci,“ říká s nadsázkou dula Ivana Weissová, která se tomuto období momentálně intenzivně věnuje. „A proto si raději nic předem neplánovat.“ Může se vám stát, že si občas budete připadat úplně „vyděděná“, fyzicky i sociálně. Možná ani neucítíte trvalou bezvýhradnou lásku k miminku. A i kdyby se vám nehodilo ani jedno z našich doporučení, ctěte aspoň základní mantru: Šestinedělka nesmí mít hlad. A musí se aspoň trochu vyspat. 

Pediatr, kamarádka a dovážka jídla. Na koho mít číslo po porodu?

Předzásobte se!

Představte si třeba, že musíte ležet doma se zlomenou nohou po celé týdny. Co uděláte před plánovanou operací? Zkouknete domácnost a vybavíte ji pohotovostními nutnostmi: Je tu dost pracího prášku nebo drogerie? Máte ve spíži těstoviny, rýži, nějaké dobré zakonzervované jídlo? Nevyplatilo by se navařit a zamrazit omáčky nebo polévky? Připravte si předem, co vám chutná. U nás třeba v době počátků kojení z mrazáku mizela smetanová zmrzlina doslova před očima. Nesmí se vám stát, že bude na lince jen chleba, na který nemáte chuť, a tudíž se v jídle ošidíte. Šidíte totiž vás oba. 

„Ideální je nemuset první týdny s miminkem akutně nakupovat nezbytnosti,“ doporučuje Ivana Weissová. „Často bývá problém vyrazit s miminkem nebo i sama někam ven.“ Ponechme stranou, že projíždět mezi regály supermarketu asi není pro několikadenní dítě ideálně strávený čas. Ani vy ještě nebudete ve své kůži. 

Šestinedělí je lepší, když se při porodu nenatrhnete až k zadku, píše modelka

Využijte dovážku

A jsme zase u jídla, kolem něj se bude také točit váš šestinedělní svět a je to logické. Abyste miminku poskytla to nejlepší mléko při kojení, musíte si dopřát. A navíc nabrat sílu po porodu. Co nebudete moci naspat, musíte tak trochu „dojíst“. „Doba naštěstí nahrává objednávání jídla přes internet,“ radí skvělý postup pro případ nouze Ivana Weissová. „Stačí se rozhlédnout po okolí, určitě tu bude nějaká kvalitní restaurace, která doručí hotové jídlo. Tohle je vhodné vyzkoušet ještě v době těhotenství.“

Naučte se také pracovat s internetovými obchody, pokud v místě bydliště tuhle možnost máte. Dávno totiž neplatí, že když si sama nemůžete vybrat, nedovezou vám třeba dobré ovoce či zeleninu. Mnohdy bývá kvalitnější, než když strávíte spoustu času přebíráním v regálu. 

Spánek miminek může být problematický! Tyhle tipy pomůžou

Zaměřte se na důležité

Ano, je to krása probírat se e-shopy s hračkami a „nezbytnou“ výbavou, když vaše miminko třeba sladce spí. Ale skutečně toho potřebujete mít minimum. A čas strávený objednáváním využijte spíš k odpočinku – nikdy totiž první dny nevíte, jaká bude noc a o kolik sil vás připraví. Potvrzuje to i dula. „Miminku v začátku úplně stačí sada praktického oblečení, které se dobře navléká – bodíčka a overálky. Je zbytečné vybavovat celý dětský pokoj i hračkami. Miminka ocení spíš společné spaní s rodiči,“ usmívá se Ivana Weissová a radí udělat si svůj plán (například pořídit postýlku), ale zároveň se nenechat zaskočit tím, že do ní třeba miminko první týdny nebude chtít. Postupně se společně vyladíte, nemějte strach. 

Jak se změní tělo po porodu? Tohle vám nikdo předem neřekl!

Volejte SOS

Strach a obavy. Emoce na hony vzdálené těm, které jste čekala, když vás propouštěli z porodnice. Tak moc jste chtěla už být se svým miminkem doma a tak moc vás najednou přepadly pocity, jak to teď sama zvládneme? „Systém péče o matku a dítě u nás není úplně optimální,“ potvrzuje podivný stav domácího vakua Ivana Weissová. „Do porodu i pár dní po něm je velmi intenzivní, ale poté odcházíte domů a čekají vás do konce šestinedělí jen návštěvy pediatra. Ty se ale zaměřují na prospívání a psychomotorický vývoj miminka, tedy racionální věci.“ Prostor pro podporu a obyčejné ženské povídání třeba o pocitech nebo změnách těla po porodu najednou nějak chybí. Končíme pak se slzami v očích na internetových diskusích. 

Obraťte se se vším, co vás napadne, na nějakou „svou“ osobu. A mějte na paměti, že žádný dotaz není hloupý! Může to být dula, která vás dovedla k porodu, kamarádka, která už má děti, maminka nebo kdokoli jiný. Ale nebuďte v tom sama. „Rodiny dnes žijí izolovaně, nemíváme dobré kontakty na blízké nebo příbuzné, často moc nefungují ani rodinné vztahy,“ doplňuje Ivana Weissová. „Často se i ostýcháme ptát na zdánlivě nepodstatné věci. 
Dobré je najít si někoho pro tohle sdílení už v období těhotenství.“ 

V šestinedělí vsaďte na vývar

  • Je to univerzální vzpruha pro celé šestinedělí. 
  • Doporučují ho všechny kultury včetně tradiční čínské medicíny. 
  • Lehce se uvaří a nepotřebujete k němu moc surovin. 
  • Prokazatelně vrací sílu a energii. 
  • Můžete si vývar předem nachystat do mrazáku.

Jak na silný a čirý vývar? Rady najdete TADY

Opřete se o partnera

„Chlapi tomu přece nerozumí,“ radí vám možná kamarádka, když se jí svěřujete se smíšenými šestinedělními pocity. Zamyslete se ale nad tím, jestli jste tomu svému muži dala šanci, aby to celé pochopil a mohl vám být oporou v těchto křehkých chvílích. Zkuste také předem dojednat jakousi větší míru pochopení. „Dobře zvládnutá podpora dovede vztah přímo nasytit, ukazují mi to i příklady z mé praxe,“ dodává Ivana Weissová. „A když muž zvládne být ženě po boku v péči o miminko a zároveň jí poskytne čas i jen pro ni samotnou, bude mu další roky určitě vděčná.“ 

Kojte efektivně

Startovní čáru v podobě poznámky „plně kojí“ v propouštěcí zprávě z porodnice máte za sebou. A šestinedělí je o vzájemném vyladění nabídky a poptávky, proto kojení věnujte pečlivou pozornost. „Pro první týdny by miminko mělo mít neomezený přístup k prsu, to je podmínka, aby se laktace dobře rozběhla,“ shrnuje základ Ivana Weissová. „Jde ale i o techniku – to, jak se miminko přisává, ovlivňuje, kolik mléka si vezme a také kolik se ho následně tvoří.“ Dbejte tedy právě na techniku: Dobře přisáté miminko tráví čas u prsu efektivně.

Je miminko správně přisáté? 9 signálů, které vám napoví

Je sice krásné být pořád ve spojení, ale třeba už máte doma staršího sourozence nebo si jednoduše od kojení chcete chvíli odpočinout. „Za dobu, kdy je dítě u prsu, by mělo získat co nejvíce mléka. Pomáhá prostřídat prsy nebo je jemně stlačovat během kojení,“ uvádí Ivana Weissová. „Také se vyplácí povzbuzovat miminko, když u kojení usíná. Pochybnosti je ale lepší konzultovat s laktační poradkyní. Kojení by také nemělo bolet. V začátku mohou být prsa nečekaně citlivá, ale nepříjemné pocity, zejména v okamžiku přisátí miminka, by měly během pár dní odeznít a míra bolesti by vás neměla paralyzovat. 

Sedm mýtů o kojení: Musím kojit v intervalech a vypít šest litrů vody!

Spěte, kdykoli to jde

Šestinedělí je doba, kdy si možná párkrát řeknete, jak tohle můžu přežít, máte-li za sebou probdělou noc strávenou skákáním na míči se zavinovačkou v náručí. Přežijete a uteče to rychle. Přesto je téma (ne)spánek zásadní. Musíte se načas přeladit na tzv. „intervalový“ spánek, který nikdy nebude tak komfortní, jako když jste v 11 večer usnula a v 7 ráno se vzbudila bez jediného přerušení. 

Pečujte o tělo

  • Dbejte na zvýšenou hygienu, především po kojení se děloha stahuje a pobolívá, také pak více odcházejí z těla očistky. 
  • Krátce se sprchujte po kojení, kdy odcházejí očistky, a často měňte vložky. 
  • Poporodní poranění hojí větrání a bylinné koupele nebo hojivé gely (poradí v lékárně). 
  • Laskavou péči o ženu v šestinedělí zajistí také masáže, bylinné napářky nebo rituály pro uzavření období porodu. 

„Právo na to cítit se dobře mají oba, maminka i miminko,“ říká Ivana Weissová. „I maminka si musí srovnat, co a jak je jí příjemné. Upřímnost sama k sobě a také stanovení si, co jsem ochotná tomu všemu dát, aby mi bylo pořád dobře, se promítne i do miminka. Je to celé o hledání jakési rovnováhy. 

7 důvodů dětského pláče. Pomůžeme vám je rozeznat

Když je spánku málo, rozhodně bych se pak neměla zabývat třeba uklízením, ale raději si zdřímnout, kdykoli to jde.“ Velký vliv na to všechno má také rodina. Neměla byste cítit povinnost zvládnout všechno sama a partner ani pečlivá babička by vám neměli klást otázky: „Co jsi celý den dělala, když miminko spalo?“ Buďte k sobě laskavá, ne náročná. Už proto, že spánková deprivace je podle odbornice klíčem k nepříjemným psychickým stavům a poporodnímu blues. 

Témata: Novorozenec, Porod, Kojení, Miminko, Šestinedělí, Praktické rady, Jen pro maminku, Po porodu, Prsa, Smetanová, Internet, Ivana Weissová, Vzpruha, Porodnice, Vývar, Komfort, Jídlo, Jak, Uklízení