Maminka.czChování a vztahy

Jak přežít vzteklé scény? 5 otázek pro psycholožku

Anna Netušilová 3.  3.  2022
Zdroj: Istock
Jak přežít vzteklé scény? 5 otázek pro psycholožku  | Zdroj: Istock
Křičí, pláče, kope nohama, válí se po zemi na veřejnosti, kde vás sleduje nejeden pár očí, a vy si tak připadáte jako nejhorší matka na světě. Že vám to něco připomíná? Gratulujeme, vaše ratolest právě prochází obdobím vzdoru. Jak (důstojně) přežít vzteklé scény, radí psycholožka Magdalena Dostálová z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1) Jak dítě během jeho záchvatu vzteku uklidnit? Máme ho nechat vybrečet, nebo ho konejšit a utěšovat?

Něco mezi tím. Určitě je důležité hlídat bezpečnost dítěte, aby v afektu neublížilo sobě samotnému či svému okolí. Být mu nablízku také znamená, že jsme nastaveni nabídnout mu pomocnou ruku či náruč, když o to stojí. Ale i když vypadá, že o to nestojí, nabízejme ji.

VIDEO: Jak zvládnout vztek u dětí?

2) Můžeme takovým situacím předcházet?

Určitým spouštěčům či opakovaně náročným situacím se sice lze vyhýbat, nečinila bych tak ale stoprocentně. Pro dítě je totiž dobré naučit se zacházet i s mírnou frustrací.

3) Jak se vztekem dětí pracovat?

Při práci s dětmi procházejícími obdobím vzdoru se mně osobně osvědčily karty s příběhy v obrázcích. Ačkoli takové karty bývají speciálně navržené pro děti s poruchami autistického spektra, mohou pomoct i dětem mimo tuto skupinu lépe se orientovat v emocích (svých i svého okolí) a v prožívání. Mohou si rovněž v klidu promyslet, jak se lze v různých životních situacích zachovat.

4) Jak období vzdoru přežít bez úhony na obou stranách?

Období vzdoru je jedním z prvních důležitých „trenažérů“ rodičovských dovedností. Učíme se zůstat dospělými i v situacích, které by sváděly ke zkratkovitě dětskému řešení. Učíme se být trpěliví a svým dětem nápomocní, abychom je provedli spletitými stezkami jejich duševního vývoje. Když období společně s dítětem zvládneme, odměnou nám bude „období hodného dítěte“ (těsně před a okolo vstupu do školy). Zde budeme moct dočerpat síly, abychom byli připraveni vrhnout se společně s dítětem do dalších výzev – prepuberty a následně do samotné puberty.

GALERIE: Záchvat vzteku, nebo předčasná puberta? Podívejte se, co tyto děti neskutečně rozčílilo!

5) Co už není normální a kdy navštívit odborníka?

S takovou otázkou se potýká mnoho prvorodičů. Nemají srovnání, jsou v takové náročné situaci poprvé. Sdílení v rámci širší rodiny dnes příliš nefunguje nebo se mladí rodiče vůči výchovnému stylu svých rodičů spíše vymezují, než aby se jím inspirovali. Jsou potom v jakémsi vakuu a rady hledají v horším případě na internetu a v lepším u odborníků. Domnívám se, že je lepší se – byť zdánlivě zbytečně – obrátit na dětského psychologa než se pokoušet na své dítě naroubovat unifikovanou radu z literatury či z diskusního internetového fóra. V naší poradně ráda spolu s klienty otevírám pro ně náročná témata rodičovství. Společně pracujeme na lepším porozumění dítěti i sobě samotným, leckdy zpracováváme i citlivá témata z vlastního dětství nynějších rodičů. 

Jak v těchto vypjatých situacích správně reagovat? Proč tyto scény přichází zpravidla v "nejméně vhodnou dobu"? A jaká je zkušenost se vzteklými scénami u dětí naší šéfeditorky Aničky? Přečtěte si celý článek v březnovém vydání časopisu Maminka. Časopis je k dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

VIDEO: Jak vypadalo cover focení březnového čísla s Monikou Leovou?

Témata: Mateřství, Časopis Maminka, Výchova, Chování a vztahy, vztek, Vzdor, Děti, Mezilidské vztahy, Magdalena Dostálová, Internet, Manželství, Monika Leová, Scéna, Období, Psycholožka
Mohlo by vás zajímat
Dvojník Harryho Pottera nebo Kristoffa z Ledového království? Těchto 20 lidí jako by z oka vypadlo hrdinům z filmů!
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Vaření sirupů a zavařování jsem se věnovala už jako malá holka, říká semifinalistka Martina
redakce
Maminka roku 2022
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie