Maminka.czChování a vztahy

Jak přežít vzteklé scény? Psycholožka odpovídá na 5 nejčastějších otázek

Anna Netušilová 14.  3.  2024
Křičí, pláče, kope nohama, válí se po zemi na veřejnosti, kde vás sleduje nejeden pár očí, a vy si tak připadáte jako nejhorší matka na světě. Že vám to něco připomíná? Gratulujeme, vaše ratolest právě prochází obdobím vzdoru. Jak (důstojně) přežít vzteklé scény, radí psycholožka Magdalena Dostálová z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1) Jak dítě během jeho záchvatu vzteku uklidnit? Máme ho nechat vybrečet, nebo ho konejšit a utěšovat?

Něco mezi tím. Určitě je důležité hlídat bezpečnost dítěte, aby v afektu neublížilo sobě samotnému či svému okolí. Být mu nablízku také znamená, že jsme nastaveni nabídnout mu pomocnou ruku či náruč, když o to stojí. Ale i když vypadá, že o to nestojí, nabízejme ji.

VIDEO: Jak zvládnout vztek u dětí?

2) Můžeme takovým situacím předcházet?

Určitým spouštěčům či opakovaně náročným situacím se sice lze vyhýbat, nečinila bych tak ale stoprocentně. Pro dítě je totiž dobré naučit se zacházet i s mírnou frustrací.

3) Jak se vztekem dětí pracovat?

Při práci s dětmi procházejícími obdobím vzdoru se mně osobně osvědčily karty s příběhy v obrázcích. Ačkoli takové karty bývají speciálně navržené pro děti s poruchami autistického spektra, mohou pomoct i dětem mimo tuto skupinu lépe se orientovat v emocích (svých i svého okolí) a v prožívání. Mohou si rovněž v klidu promyslet, jak se lze v různých životních situacích zachovat.

4) Jak období vzdoru přežít bez úhony na obou stranách?

Období vzdoru je jedním z prvních důležitých „trenažérů“ rodičovských dovedností. Učíme se zůstat dospělými i v situacích, které by sváděly ke zkratkovitě dětskému řešení. Učíme se být trpěliví a svým dětem nápomocní, abychom je provedli spletitými stezkami jejich duševního vývoje. Když období společně s dítětem zvládneme, odměnou nám bude „období hodného dítěte“ (těsně před a okolo vstupu do školy). Zde budeme moct dočerpat síly, abychom byli připraveni vrhnout se společně s dítětem do dalších výzev – prepuberty a následně do samotné puberty.

Záchvat vzteku nebo předčasná puberta? Podívejte se, co tyto děti neskutečně rozčílilo!

5) Co už není normální a kdy navštívit odborníka?

S takovou otázkou se potýká mnoho prvorodičů. Nemají srovnání, jsou v takové náročné situaci poprvé. Sdílení v rámci širší rodiny dnes příliš nefunguje nebo se mladí rodiče vůči výchovnému stylu svých rodičů spíše vymezují, než aby se jím inspirovali. Jsou potom v jakémsi vakuu a rady hledají v horším případě na internetu a v lepším u odborníků. Domnívám se, že je lepší se – byť zdánlivě zbytečně – obrátit na dětského psychologa než se pokoušet na své dítě naroubovat unifikovanou radu z literatury či z diskusního internetového fóra. V naší poradně ráda spolu s klienty otevírám pro ně náročná témata rodičovství. Společně pracujeme na lepším porozumění dítěti i sobě samotným, leckdy zpracováváme i citlivá témata z vlastního dětství nynějších rodičů. 

Témata: Časopis Maminka, Mateřství, Výchova, Chování a vztahy, psycholožka, vztek, Vzdor, Porucha autistického spektra, Mezilidské vztahy, Manželství, Děti, Monika Leová, Období, Poradna pro rodinu, Magdalena Dostálová, Scéna, Nejčastější otázka, Spouštěč, Internet

Video