[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ještě než začneme hledat odpověď na tyto otázky, zkusme se podívat na to, jak může rodič na rozvod připravit sám sebe.
„Popravdě je dost těžké si představit rodiče, který zvládne ukončení vztahu či manželství s partnerem, se kterým má děti, suverénně a bez nejmenšího zaváhání. Rodiče sami vystupují z toho, co dobře znají, do prostoru neznáma a nejistoty,“ říká Iva Kyselá z Akademie rodičovství.
Je samozřejmě možné se seznámit s průběhem rozvodového řízení a získat všemožné informace třeba od „zkušených“ rodičů nebo z internetu, nicméně to ještě neznamená, že je bude možné uplatnit v konkrétním případě.
Často jen stěží rodiče dokáží odhadnout svoje reakce na nečekané okolnosti nebo na nepředvídatelné chování ex-partnera. Přestože takto popsaná situace může vyznít pesimisticky, skrývá v sobě možnost, a to možnost uvědomění, že se na tento proces snad ani nejde perfektně připravit. Že se vždy najde nějaká situace, s níž nelze počítat.
V momentě, kdy si toto rodič uvědomí, je velmi pravděpodobné, že nebude mít podobná očekávání ani na své děti. Mimo jiné, tato očekávání mohou na děti vytvářet spíše nepříjemný tlak, především díky tomu, že v celém procesu rozvodu nemají možnost rozhodovat nad tím, co se bude dít. Přesto lze učinit několik kroků, které dětem mohou proces rozvodu usnadnit.
„A závěrem, dle odborných studií, šance na spokojený a úspěšný život u dětí, které vyrůstající s rozvedenými rodiči v klidném a nekonfliktním prostředí, nejsou nikterak nižší než u dětí, které žijí v úplných rodinách,“ dodává závěrem Iva Kyselá z Akademie rodičovství.